پشت پرده هجمه صهیونیست‌ها علیه الازهر

به گزارش ایکنا به نقل از رأی الیوم، این روزنامه در مطلبی با اشاره به هجمه کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی علیه مرکز اسلامی الازهر و رئیس آن، شیخ احمد الطیب و اینکه مطالب تدریس شده در الازهر در راستای نفرت‌پراکنی و دشمنی با رژیم صهیونیستی است، واکنش برخی شخصیت‌های مصری‌ را در این زمینه منتشر کرده و آورده است: دلیل این هجمه شدید اسرائیل به الازهر و احمدالطیب چیست؟ آیا به دلیل موضع این مرکز در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در غزه بوده؟ چرا صهیونیست‌ها الازهر را هدف قرار داده‌اند؟

اولین پاسخ به حمله اسرائیل به مؤسسه الازهر از سوی الفقی، نویسنده، محقق اسلامی و معاون سابق وزارت اوقاف مصر بود که تأکید کرد: «معلوم است که برنامه‌های درسی الازهر از آغاز تا کنون مبتنی بر اعتدال و میانه‌روی و برقراری همزیستی بین ملت‌ها و امت اسلام بوده و دین مبین اسلام این را می‌طلبد که دین رحمت و برابری است.

وی با بیان اینکه خط مشی الازهر اعتدال‌گرایی بوده و هست افزود: ادعای کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی علیه الازهر غیرمنطقی و بهتان و افتراست. در مقابل این رژیم صهیونیستی است که در مدارس خود آموزه‌های غیرانسانی و مبتنی بر آپارتاید را تدریس می‌‌کند. آیا مصری‌ها فجایع و جنایات اشغالگران را به چشم نمی‌بینند که چگونه کودکان، زنان و سالخوردگان را قتل عام می‌کند؟

الفقی معتقد است: اسرائیل به دنبال عادی‌سازی بوده و این سیاست، شکست خورده است و هرکسی که بخواهد آن را ثابت کند از نظر مصری‌ها مطرود و ملعون است.

وی در پایان با تأکید بر اینکه الازهر در مقابل تلاش‌های شوم آنها برای عادی‌سازی مستحکم باقی خواهد ماند، خاطرنشان کرد: این تحرکات علیه الازهر راه به جایی نمی‌برد و قدس از آن ما و سرزمین ما است و کلیسای قیامت در قلب همه مصری‌ها جای دارد تا زمانی که قدس به صاحبان اصلی خود بازگردد.

در همین راستا عبدالله الاشعل، سیاستمدار مصری در واکنش به هجمه اسرائیل علیه الازهر گفت: حمله کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی به الازهر و شیخ آن در واقع اشاره به موضع ضد اسرائیلی الازهر برمی‌گردد که به حقایق بلعیدن فلسطین مربوط است و همه اینها باعث شده مصری‌ها از اسرائیل متنفر باشند چراکه طرفدار قربانی و جنایت است. صهیونیست‌ها نیز از مصر بیزارند و به دنبال نابودی آن هستنند. نه تنها الازهر و شیخ آن، بلکه همه مصری‌ها حامی قربانی و ضد جلاد هستند.

مصطفی بکری، تحلیلگر مصری نیز در این باره معتقد است: حمله شبکه 12 عبری‌زبان به الازهر و شیخ آن نشان افتخاری بر سینه الازهر و شیخ آن است که به دین اسلام، میهن و ملت خود وفادار هستند.

وی افزود: این حمله صهیونیست‌ها در پاسخ به مواضع الازهر و احمد الطیب علیه تجاوزات رژیم صهیونیستی و جنگ ویرانگر علیه ملت فلسطین صورت گرفت.

بکری در پایان تأکید کرد که الازهر همواره چراغ راه و سدی برای دفاع از سرزمین فلسطین و پایداری مردم آن است.

کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی هفته پیش در گزارشی اعلام کرد مؤسسه دینی الازهر نظامی آموزشی با حدود ۲ میلیون دانشجو را اداره می‌کند که مواضعی افراطی علیه رژیم اشغالگر دارند.

این تلویزیون عبری همچنین شیخ احمد الطیب، رئیس الازهر را به تماس با جنبش مقاومت فلسطین(‌حماس) متهم کرده است.

این گزارش افزود که محتوای برنامه‌های درسی الازهر مقاومت در برابر اسرائیل و محکومیت سیاست‌های این رژیم علیه فلسطینیان و قدس را تبلیغ می‌کند.

انتهای پیام

The post پشت پرده هجمه صهیونیست‌ها علیه الازهر Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment