سیاست فرهنگی ما بر اساس داشته‌های داخلی است

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در چهارمین روز از نخستین اجلاس رایزنان منطقه‌ای ایران در کشورهای همسایه گفت: به امید اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها نباید نشست. بهترین راه برای تحقق اهداف، کشورهای همسایه است.

وی تأکید کرد: برخی چیزها مانند ولایت ریشه‌ای‌اند. اصول را باید جدی بگیرید. او که زیر چتر امام حسین(ع) است و کسی که مقابل اباعبدالله(ع) می‌ایستد، متفاوت از هم هستند.

آقاتهرانی همچنین با اشاره به اقدام اخیر جبهه مقاومت اظهار کرد: در ۷۰، ۸۰ سال اخیر چنین اقدامی بی‌سابقه بود و این ساختمان پوشالی و تارهای شیطانی دریده شد. امید است مردم مقاومت کنند و بهتر خود را مقابل شیطان نشان دهند.

وی تصریح کرد: آن چیزی که بتواند حرف آخر را بزند، اسلام است. هر جا هر مسئله‌ای را نظام با اباعبدالله(ع) پیوند زد، ماندگاری پیدا کرد.

آقاتهرانی همچنین با تأکید بر تحقق وظیفه دینی و انقلابی گفت: کار فرهنگی زودبازده نیست ولی می‌شود کار کرد که دولت سیزدهم نیز بر این مسئله تأکید دارد.

وی خطاب به رایزنان فرهنگی تأکید کرد: در مطالب فرهنگی هم اولویت‌بندی کنید که در فرصت کم امکان تحقق آن‌ها باشد.

حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس همیشه همراهی کرده و سازمان همچنان نیازمند این حمایت‌هاست.

وی با تأکید بر راه‌اندازی قرارگاه دیپلماسی فرهنگی اظهار کرد: نیازمند یک سری الزامات قانونی هستیم تا قرارگاه فرهنگی مد نظر رهبر انقلاب را ایجاد کنیم.

ایمانی‌پور گفت: از ۷۰ دستگاه خارج از کشور که کار فرهنگی می‌کنند، انتظار داریم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را حمایت کنند.

وی گفت: یک سال در میان، اجلاس منطقه‌ای داریم و به دلیل اهمیتی که دارد این دوره به کشورهای منطقه اختصاص یافته است.

ایمانی‌پور همچنین با اشاره به ورود زمینی حماس به سرزمین‌های اشغالی گفت: اتفاقی که در فلسطین افتاد معجزه‌ای بود؛ امید است منجر به آزادی قدس شریف شود.

هویت ما در گرو فرهنگ است

همچنین غلامرضا منتظری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: ‌هویت ما در گرو فرهنگ است. به جهت نقش فرهنگ است که پیامبر اکرم(ص) معجزه جاودانش را یعنی کتاب ارائه کرد.

وی افزود: اگر هر کشوری مزیت نسبی خود را بشناسد و آن را قدر بداند در صدر می‌نشیند آنچه ما را از دیگران متمایز می‌سازد، فرهنگ است و رایزنان فرهنگی، افسران قرارگاه فرهنگی هستند.

منتظری گفت: وزارت امور خارجه، جامعه المصطفی و هر نهادی که می‌خواهد فعالیت فرهنگی داشته باشد باید از مرجعیت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی استفاده کند.

وی با تأکید بر استفاده بهینه از ظرفیت دیپلماسی فرهنگی، گفت: خیلی از گره‌ها با دیپلماسی عمومی باز نمی‌شود اما این گره‌ها در دیپلماسی فرهنگی گشوده می‌شوند.

منتظری خاطرنشان کرد: رایزنی‌های ما در ۱۰ سال پیش در تراز نبودند. گفت‌و‌گوهای روزمره داشتند. باید قابلیت ارزیابی پیدا کنند.

وی با اشاره به اجلاس منطقه‌ای رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای همسایه اظهار کرد: نقش‌آفرینی مؤثر رایزنی برای تحقق چشم‌انداز است. باید از این مدل اجلاس‌ها استقبال کرد.

منتظری در عین حال با تأکید بر ضرورت نیازسنجی قبل از تلاش، اظهار کرد: اگر غذای روحی مخاطب در خارج از کشور کشش نداشته باشد، تلاش‌های ما جواب نمی‌دهد.

وی گفت: خیلی از همکاران ما تصویر روشنی از جهد و تلاش شما ندارند. باید بتوان در حوزه کشورهای همسایه هفته‌های فرهنگی را برگزار کرد. مدتی است این هفته‌ها کم فروغ شده است. باید پیوند فرهنگی با کشورها را توسعه دهیم.

ایران در منطقه و جهان تاثیرگذار است

زهره سادات لاجوردی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم گفت: ما امروز در شرایطی هستیم که نقش ایران در منطقه و جهان تأثیرگذار است و در امپراتوری رسانه که تبلیغات زیادی علیه ایران شروع کرده‌اند و امروز به اوج رسیده یکی از موارد اساسنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشان دادن چهره واقعی اسلام و انقلاب و جلوگیری از اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی است.

وی افزود: شاهد اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی در اغلب کشورهای اروپایی هستیم؛ لازم است در این زمینه تلاش خود را بکنیم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در تبلیغ مبانی فکری همت بگمارد.

سادات‌لاجوردی افزود: خیلی از مردم با این مفاهیم آشنا نیستند و یا به گونه‌ای دیگر به گوششان رسیده است. باید از اقدام‌های کلیشه‌ای پرهیز کرد. سعی ما بر این باشد که با ارتباط های بیشتری که با سازمان خواهیم داشت به کمک هم اقدام‌های مؤثری را داشته باشیم.

وی تأکید کرد: باید سعی ما بر این باشد که در این روزهای سرنوشت‌ساز که مردم غزه پای کار آمدند، این روشنگری‌ها می‌تواند موثر باشد.

یادآور می‌شود، نخستین اجلاس منطقه‌ای رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه، از 15 تا 20 مهرماه 1402، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان قرارگاه اقتدار فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود.

انتهای پیام

The post سیاست فرهنگی ما بر اساس داشته‌های داخلی است Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment