«ندای الاقصی»؛ موکب علمای شیعه و سنی در پیاده‌روی اربعین

به گزارش ایکنا به نقل از المنار، موکب ندای الاقصی در مجاورت عمود 833  مسیر پیاده روی زائران اربعین از نجف تا کربلا برپا شده و دیروز، 7 شهریور با حضور علما و شخصیت‌هایی از کشورهای مختلف جهان افتتاح شد.

این موکب به همت برگزارکنندگان دومین کنفرانس بین‌المللی «ندای الاقصی» در کربلای معلی برپا شده است که  از یکشنبه گذشته به مدت دو روز با حضور علما و نخبگان دینی و سیاسی از بیش از ۶۰ کشور جهان در شهر مقدس کربلا برگزار شد.

در ابتدای مراسم افتتاحیه موکب ندای الاقصی علمای فلسطینی با صدور بیانیه‌ای تأکید کردند که به گزینه مقاومت تا آزادی فلسطین اشغالی پایبند هستند.

شیخ عبدالله کتمتو، عالم سوری و هماهنگ‌کننده این گردهمایی هم طی نطقی در مراسم افتتاحیه موکب تأکید کرد به مظلومیت امام حسین(ع) نمی‌توان بدون درک مظلومیت فلسطین و ملت آن نگریست و جنبش امام حسین(ع) جنبش آزادی‌خواهی و نه جنبش یک شخص است.

شیخ کتمتو بیان کرد: فلسطین دانشگاهی است که هر انسان شریفی از طریق آن انسانیت خود را به نمایش می‌گذارد؛ از همین رو لازم است که قطب‌نمای همه ملت‌های امت اسلامی به سمت آن تنظیم شود، زیرا دشمن همه ما یکی است.

شیخ سکر حاتم الدریع، از شیوخ اهل تسنن عراق هم به نوبه خود تأکید کرد که فلسطین مسئله اساسی امت اسلامی باقی خواهد ماند، مسئله‌ای که برخاسته از قیام امام حسین(ع) ‌و بهترین راه دستیابی به وحدت بین امت اسلامی توسل به پرچم‌های مقاومت است.

شیخ ابوبکر،‌ عالم دینی از کشور کامرون نیز تأکید کرد که بروز نهضت‌های آزادی‌خواهانه نشانه این است که حال امت اسلامی خوب است، چیزی که ملت‌های اسلامی را متحد می‌کند پیامبر اکرم(ص)، اسلام، قرآن کریم و اهل بیت علیهم السلام است.

سید مرتضی السندی، از علمای کشور بحرین اظهار کرد که اقدامات رژیم حاکم بر بحرین در عادی‌سازی روابط این کشور با دشمن صهیونیستی مورد تأیید ملت بحرین نیست. ملت بحرین هرگز فلسطین و مسئله آن را ترک نمی‌کند، زیرا به خوبی معنای مظلومیتی را که فلسطینی‌ها از آن رنج می‌برند، درک می‌کند.

جبهه جهادی دفاع از قدس تشکیل شود

شيخ عبد الرؤوف توانا، از کشور افغانستان نیز تأکید کرد: همه فرزندان ملت افغانستان باید از فلسطین دفاع کنند و آنها آماده این امر هستند. وی همچنین خواستار ایجاد جبهه جهادی قدس تا آزادسازی آن شد و گفت که آزادسازی قدس مسئولیت همه مسلمانان است.

همچنین شیخ علی شاهوماهی گیر، از علمای اهل تسنن ایران با تأکید بر اینکه قیام امام حسین(ع) الهام‌بخش انقلاب‌ها در این دوران است، ابراز امیدواری کرد که شاهد آزادسازی فلسطین و قدس شریف باشد.

شیخ ریوا عارفین از کشور اندونزی نیز بر ضرورت حمایت ازملت فلسطین در مقابله با دشمن صهیونیستی تأکید کرد.

 آنتونی حنانیه، کشیش مسیحی  فلسطینی‌تبار نیز بر مخالفت با روند عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی تأکید کرد و خواستار همه اشکال مقاومت در برابر این رژیم اشغالگر شد.

هیئت‌های شرکت کننده در این مراسم سپس از بخش‌های مختلف موکب و نمایشگاه و طرح‌های هنری مربوط به مسئله فلسطین دیدن کردند.

تشرف به حرم امام علی(ع)

شرکت‌کنندگان در ادامه به زیارت حرم مطهر امام علی(ع) در نجف اشرف مشرف شدند و در آنجا از نقش امیر المومنین(ع) در اتحاد مسلمانان و دعوت به عدم تفرقه بین آنها گفتند.

این هیئت‌ها ضمن ابراز افتخار به حضور خود در جوار مضجع امام اول شیعیان بر ضرورت الهام‌گرفتن معانی ایمان، تقوا و غیرت از سیره علوی تأکید کردند.

مهمانان پس از اقامه نماز در صحن مطهر آستان مقدس علوی میزبان دبیرخانه آستان بودند و شیخ کرار الخفاجی، رئیس امور دینی آستان هم طی سخنانی برای آنها تأکید کرد فلسطین مسئله مشترک همه آزادگان جهان در مقابله با ظالم‌ترین خلق خدا و مستکبرترین آنها یعنی صهیونیست‌ها و حامیان آنهاست.

وی تأکید کرد: وحدت اسلامی و اتحاد بین ادیان برای رویارویی با نقشه‌های پلید صهیونیست ضروری است و مرجعیت دینی هم همواره در کنار مسئله فلسطین باقی خواهد ماند.

علمای حاضر در آستان علوی در پایان با صدور بیانیه‌ای تأکید کردند: فلسطین را از بحر تا نهر ازاد می‌کنیم و مخالفت با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تنها از این جهت نیست که خیانت محسوب می‌شود بلکه جنایت و حرام شرعی است.

 آنها ابراز امیدواری کردند که گردهمایی بعدی آنها در بیت‌المقدس و مسجد‌الاقصی پس از آزادی آن از سلطه صهیونیست‌ها باشد.

انتهای پیام

The post «ندای الاقصی»؛ موکب علمای شیعه و سنی در پیاده‌روی اربعین Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment