تأکید بر موضع یکپارچه جهان اسلام در برابر جنایات اسرائیل در همایش استانبول

به گزارش ایکنا به نقل از آناتولی،  نشست بین‌المللی درباره فلسطین و جنگ اسرائیل علیه نوار غزه روز دوشنبه، 8 آبان از سوی سازمان امور دینی ترکیه و با حضور رهبران دینی جهان از طریق تماس تصویری برگزار شد.

علی ارباش، رئیس سازمان دیانت ترکیه در این نشست با اشاره به اینکه صحبت از بیت‌المقدس تنها صحبت از یک شهر نیست، بلکه به معنای سربلندی ملت اسلامی و آینده بشریت است تأکید کرد: فلسطینی‌ها در معرض نسل‌کشی قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه کسانی که غزه و فلسطین را اشغال کردند، به دلیل اینکه جوامع اسلامی را متفرق و ضعیف دیدند، در اقدامات خود از حد گذشتند گفت: تنها راه حل این است که امت محمدی گرد هم آیند و جلوی بی‌عدالتی و اشغالگری را بگیرند.

وی افزود: بیت‌المقدس و غزه ما را به اتحاد و همکاری در همه زمینه‌ها فرا می‌خوانند و ما باید آگاهی از بیت‌المقدس را افزایش دهیم و تلاش‌ها برای اتحاد جهان اسلام را تسریع کنیم.

در این نشست 131 شخصیت از 92 کشور جهان حضور داشتند؛ شرکت‌کنندگان در بیانیه پایانی خواستار اعزام نیروهای حافظ صلح به منطقه برای حمایت از مظلومان فلسطین شدند.

در بیانیه پایانی این نشست که توسط علی ارباش قرائت شد، آمده است که رژیم اشغالگر اسرائیل از طریق حملات خود که فاقد تمامی «مبانی انسانی، اخلاقی و قانونی» است، غزه را هدف قرار می‌دهد.
در این بیانیه به محاصره ساکنان غزه و محروم کردن آنها از نیازهای اولیه و هدف قرار دادن اماکن دینی، بهداشتی و آموزشی اشاره شده است.
شرکت‌کنندگان با انتقاد از سکوت کشورهای غربی در قبال «جنایات اسرائیل»، نسل‌کشی رژیم اسرائیل در غزه را محکوم کردند.
در بیانیه پایانی تأکید شده که «فلسطین و غزه سرزمین‌های اسلامی هستند» و توقف فوری حملات اسرائیل در نوار غزه و دیگر مناطق فلسطینی خواسته شده است.
همچنین با تأکید بر رد قاطعانه آوارگی فلسطینی‌ها از خانه‌هایشان تأکید شده حمایت از مقاومت فلسطینیان در مقابل اسرائیل مسئولیت دینی هر مسلمان است.
در این بیانیه همچنین از سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اسلامی خواسته شده است که هر چه سریع‌تر برای توقف «نسل‌کشی» که توسط اشغالگران انجام می‌شود اقدام کنند.

انتهای پیام

The post تأکید بر موضع یکپارچه جهان اسلام در برابر جنایات اسرائیل در همایش استانبول Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment