جنگ ظالمانه رژیم اشغالگر علیه مردم غزه را محکوم می‌کنیم / تأکید بر آتش‌بس فوری + فیلم

به گزارش ایکنا به نقل از الجزیره، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در سخنان خود در نشست سران کشورهای سازمان همکاری اسلامی گفت: این جنگ ظالمانه که رژیم اشغالگر علیه مردم در غزه به راه انداخته است محکوم می‌کنیم.

 وی افزود: مجدداً درخواست خود برای آتش بس و گشایش گذرگاه‌ها و ورود کمک‌های انسانی را تکرار می‌کنیم. ما هرگونه کوچاندن اجباری ساکنان غزه را رد می‌کنیم و خواستار شکسته شدن محاصره تحمیلی بر نوار غزه هستیم.

وی تأکید کرد: ما کوچاندن اجباری ساکنان غزه را رد می‌کنیم و خواهان رفع محاصره این منطقه هستیم.

بن سلمان همچنین از برخورد دوگانه جامعه بین‌المللی در قبال مسئله غزه انتقاد کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز با حضور در این اجلاس طی سخنانی گفت: مردم ما در معرض تجاوزات وحشیانه جنگ و نابودی توسط رژیم اشغالگری هستند که همه مرزها را درنوردیده است. وی افزود:  ۴۰ هزار کشته و مجروح و تخریب هزاران خانه بر سر ساکنان در کرانه باختری اتفاق افتاده است. 

وی ادامه داد: مردم ما در کرانه باختری مورد حملات تروریستی توسط نیروهای اشغالگر و شهرک‌نشینان تروریست قرار دارند. از شورای امنیت می‌خواهیم که به مسئولیت خود برای توقف تجاوز به مردم ما عمل کند. ما از شورای امنیت می‌خواهیم که فوراً این کشتارها را متوقف و در جهت ورود کمک‌های انسانی و سوخت همکاری کند.

ممانعت اسرائیل از ورود آب و غذا جنایت جنگی است

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در سخنرانی خود خواستار حفظ امنیت و باز ماندن کریدورهای بشردوستانه در غزه برای ارسال دائمی کمک‌ها شد و تاکید کرد: ممانعت اسرائیل از ورود آب، غذا و دارو به مردم غزه جنایت جنگی است. وی افزود: جهان بهای شکست در حل مسئله فلسطین را خواهد پرداخت.

همچنین عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر با محکومیت کشتار غیرنظامیان تأکید کرد که سیاست مجازات دسته جمعی مردم در جنگ غزه غیرقابل قبول است. وی خواستار آتش‌بس فوری و بدون قید و شرط و ممانعت از کوچاندن مردم غزه به خارج از سرزمینشان شد.

السیسی در سخنرانی خود گفت: ما خواستار فرمولی برای حل و فصل مناقشه بر اساس راه حل دو دولتی و تشکیل کشور فلسطین در مرزهای 1967 هستیم و خواستار تحقیق بین المللی در مورد تجاوزات نیروهای اشغالگر علیه فلسطینی ها در غزه هستیم.

اسرائیل به خاطر جنایت‌های ضد بشری بازخواست شود

اردوغان در اجلاس سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض اعلام کرد: زبان از توصیف آنچه در غزه می‌گذرد و حمله وحشیانه به بیمارستان‌ها و مراکز عبادی و مدارس قاصر است. اسرائیل می‌خواهد از حوادث هفتم اکتبر با قتل کودکان و زنان و بی‌گناهان انتقام بگیرد.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: ۷۳ درصد شهدا در غزه و کرانه باختری زنان و کودکان هستند و این جنون را نمی‌توان فهمید.

وی با بیان اینکه کشورهای غربی حتی دعوت به آتش بس نکرده‌اند، افزود: باید درباره سلاح‌های اسرائیل تحقیق شود و تبعات جنگ را برعهده بگیرد.

اردوغان گفت: باید آتش‌بس کلی و نه موقت برقرار شود و اسرائیل به خاطر جنایت‌های ضد بشری اش بازخواست شود، شورای حقوق بشر و دادگاه کیفری بین‌المللی باید این کار را انجام دهند.

 بیانیه و محکوم کردن کافی نیست

«شیخ تمیم بن حمد آل ثانی»، امیر قطر هم در سخنرانی خود در اجلاس سران کشورهای غربی و اسلامی در ریاض گفت: جامعه بین‌المللی در مسئولیت قانونی و اخلاقی خود و جلوگیری از جنایت های جنگی و کشتاری که به نام دفاع از نفس انجام می شود و در پایان این جنگ ناکام مانده است. تا کی باید اسرائیل قوانین بین‌المللی را زیر پا بگذارد؟

وی ادامه داد: آنچه در غزه روی می‌دهد، در همه سطوح خطرناک است. بیمارستان‌ها در قرن ۲۱ مورد حمله قرار می‌گیرند و یک ملت مجبور به آوارگی می‌شود.

امیر قطر اظهار کرد: سران اسرائیلی نژاپرست سخنانی می‌گویند که حامیان آنها نیز آن را محکوم می‌کنند.

وی افزود: خواهان گشودن گذرگاه‌های انسانی به طور دائم برای رساندن کمک‌ها بدون غیرشرط هستیم، به تلاش دیپلماتیک برای جلوگیری از خونریزی و آزادی گروگان‌ها (اسیران صهیونیست) ادامه می‌دهیم و امید به ایجاد یک وقفه انسانی داریم.

به گفته وی، بیانیه و محکوم کردن کافی نیست، باید گام‌هایی برای توقف جنایت جنگی مداوم برداشته شود.

مشعل الاحمد الجابر الصباح ولیعهد کویت در سخنانی در اجلاس عربی _ اسلامی در ریاض اعلام کرد: جنایات اسرائیل برای امنیت و ثبات منطقه و کل دنیا تبعات منفی به همراه دارد.
وی افزود: اسرائیل سیاست مجازات جمعی را اعمال می‌کند و قابل توجیه نیست. این فاجعه نتیجه عدم تلاش جامعه جهانی برای راهکار مساله فلسطین است.
مشعل الاحمد الجابر الصباح بیان کرد: ما مخالف کوچاندن اجباری ملت فلسطین هستیم و ما خواستار آتش بس انسانی در غزه هستیم. گام‌های اولیه برای صلح در منطقه راهکار فراگیر برای فلسطین است.
وی افزود: مسئله فلسطین در رأس اولویت‌های سیاست خارجی کویت است. ما خواستار تشکیل کشور مستقل فلسطنی بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی هستیم.

نشست اضطراری مشترک عربی و اسلامی امروز شنبه در ریاض با هدف بررسی تحولات غزه و سرزمین های فلسطینی آغاز شد.

انتهای پیام

The post جنگ ظالمانه رژیم اشغالگر علیه مردم غزه را محکوم می‌کنیم / تأکید بر آتش‌بس فوری + فیلم Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment