نمایش هنرهای اسلامی قرآنی ایران در سنت‌پترزبورگ

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نمایشگاه هنرهای اسلامی ایران امروز، 20 شهریور با تأکید بر آیات کلام‌الله مجید به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری وزارت فرهنگ روسیه در موزه تاریخ ادیان سنت‌پترزبورگ برپا می‌شود و تا (30 آبان‌ماه) دایر است.

در این نمایشگاه، 125 اثر هنری که با اشاره به موضوعات دینی به ویژه آیات قرآن کریم خلق شده‌اند به نمایش در خواهد آمد. یکی از آثار قرآنی ارزشمند این نمایشگاه فرش قرآنی است که توسط هنرمندان دانشگاه هنر اسلامی تبریز بافته شده است.

موزه دولتی تاریخ ادیان در سیستم آکادمی علوم اتحاد جماهیر شوروی، فعالیت رسمی خود را از 1932 آغاز کرد. این موزه شامل بیش از 200 هزار اثر نمایشگاهی‌ است که قدیمی‌ترین آنها به هزاره ششم قبل از میلاد در مصر بازمی‌گردد.

در این موزه می‌توان بناهای تاریخی و فرهنگی کشورها و اعصار مختلف ـ از مصر باستان و قرون وسطای اروپایی تا دوران مدرن ـ را مشاهده کرد. در میان بخش‌های مختلف موزه نیز شواهدی وجود دارند که از اعتقادات عصر باستانی و سنتی، ادیان جهان باستان از شرک به خدا تا یهودیت، ظهور مسیحیت، تاریخ ارتدکس روسی، کاتولیک، پروتستان تا ادیان و آیین‌های مربوط به شرق حکایت می‌کنند.

موزه تاریخ ادیان تنها موزه در کشور و یکی از معدود مؤسسات فرهنگی در جهان است که به تفصیل درباره خاستگاه، توسعه و ویژگی‌های ادیان، پژوهش‌های مختلفی انجام داده و نتایج آن را برای بازدید گذاشته است.

بخش اسلام و شیعه در چارچوب برنامه وزارت علوم فدراسیون روسیه برای تربیت کارشناسان در زمینه تاریخ و فرهنگ اسلام ایجاد شده است. نمادهای مقدس مسلمانان، قرآن، انواع ابزارآلات، سلاح و ظروف قدیمی مربوط به مسلمانان، عکس‌ها و پوسترها که مجموعا 822 اثر را شامل می‌شود.

نام ایران ذیل برخی آثار چون تابلوی جهنم، موعظه پیامبر(ص) در کعبه و معراج درج شده است. در بخش تشیع نیز نمادهای مربوط به شیعیان، نام شخصیت‌های مقدس شیعیان، نمادهای عزاداری، زیارت قبور و اماکن مقدس شیعیان از جمله مواردی‌ست که در موزه نگهداری می‌شود. امروزه این موزه یکی از مؤسسات فرهنگی در جهان، به ویژه تنها مؤسسه در روسیه است که تاریخ پیدایش و توسعه همه اعتقادات جهان را نمایش می‌دهد.

انتهای پیام

The post نمایش هنرهای اسلامی قرآنی ایران در سنت‌پترزبورگ Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment