تأکید بر تقویت ظرفیت‌ سینمایی ایران و‌ مالزی

به گزارش ایکنا به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در مالزی، حبیب‌رضا ارزانی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی؛ سید مجید پوراحمدی، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و سعید توکل، عضو هیئت مدیره این صندوق روز گذشته(18 مهر) ضمن بازدید از استودیوها و بخش‌های مختلف مرکز ملی توسعه فیلم مالزی(فیناس) با رئیس، معاون و کلیه مسئولان مربوطه در حوزه بین‌المللی، بازاریابی و پخش سینمای این کشور دیدار و گفت و گو کردند.

ایجاد همکاری های بین جشنواره ای، تولیدات مشترک فیلم و انیمیشن، بهره گیری از فضاهای سینمایی و گسترش تعاملات فعالان سینمایی دو کشور از مهمترین محورهای صحبت رایزن فرهنگی کشورمان با مدیران سینمایی مالزی بود.
در این دیدار حبیب رضا ارزانی، ضمن ابراز خرسندی از حضور سینماگران کشور مالزی در جشنواره فیلم فجر، از جشنواره فیلم مالزی نیز به عنوان یکی از جشنواره‌های معتبر در جنوب شرقی آسیا یاد کرد و گفت: حضور مؤثر سینماگران ایران و مالزی، در تولید آثار مشترک سینمایی و همکاری‌های بیشتر در تقویت تعاملات فرهنگی دو کشور نقش بسزایی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بسترهای فرهنگی بسیاری بین دو کشور وجود دارد، افزود: ایرانیان زیادی علاقه‌مند به سرمایه گذاری و فعالیت‌های مشترک در این عرصه هستند اما تحقق این مهم نیازمند تسهیل در امور بانکی از سوی سیستم بانکی کشور مالزی است.

رایزن فرهنگی ایران در مالزی، با اشاره به تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان، گفت: فضای بانکی در مالزی باید فضای خوب و مطلوبی باشد به گونه‌ای که با کاستن از سختگیری‌های ناشی از تحریم‌ها، طرف مالزیایی به بهبود این فضا و ایجاد مشوق‌های لازم برای سرمایه گزاران ایرانی کمک کند.

 

وی همچنین اقتصاد سینما را یکی از مباحث مهم در انجام مراودات سینمایی با مالزی برشمرد و بر ایجاد پرواز مستقیم تهران-کوالالامپور و بالعکس به عنوان یکی از بسترهای لازم برای ایجاد فضای همکاری و حضور سرمایه گزاران و فیلمسازان دو کشور تأکید کرد.

ایجاد بسترها و توافقات لازم برای بهره‌مندی هنرمندان و فیلمسازان دو کشور از لوکیشن‌های سینمایی، بناهای قدیمی و تاریخی و فضاهای استودیویی در قالب یک تفاهمنامه مشترک بین فیناس و سازمان سینمایی کشورمان از مهمترین مباحث مطرح شده در این دیدار بود.

 

همچنین ارزانی، در همین راستا با برانت پالاری؛ کارگردان، تهیه‌کننده و هنرپیشه نام آشنای مالزیایی که دبیری چند دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مالزی را نیز در کارنامه خود دارد در محل رایزنی فرهنگی کشورمان دیدار و گفت و گو کرد.

بحث و تبادل نظر درباره تولید فیلم مشترک ایران و مالزی با گفت‌و‌گو در ابعاد مختلف فرهنگی، هنری و سینمایی و با تعیین مهلت ۱۰ روزه برای اعلام طرح نهایی، برآوردهای مالی طرفین و درصد سرمایه‌گزاری با توجه به این که یکی از سرمایه‌گزاران آن صندوق اعتباری هنر و رایزنی فرهنگی کشورمان در مالزی خواهد بود، در این نشست صورت گرفت.

رایزن فرهنگی کشورمان در مالزی، در ادامه روز گذشته( ۱۸ مهرماه) با حضور در مؤسسه مطالعات پیشرفته اسلامی مالزی«IAIS»، با پروفسور مازلی بن مالک؛ رئیس هیأت مدیره این مرکز و پروفسور ازمان؛ مدیر این مرکز و از اساتید دانشگاه و چهره‌های شناخته شده مالزی دیدار و درباره توسعه و تقویت همکاری‌های مشترک گفت‌و‌گو کرد.

 

در این نشست صمیمی که چهار ساعت به طول انجامید، با توجه اشتراکات فرهنگی دو کشور و فرهنگ غنی ایران اسلامی؛ مباحث مختلفی در باره همکاری‌های مشترک در عرصه تولید فیلم، سریال ، انیمیشن و مستند و همچنین جشنواره غذاهای ایرانی مورد تبادل نظر قرار گرفت.

انتهای پیام

The post تأکید بر تقویت ظرفیت‌ سینمایی ایران و‌ مالزی Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment