بررسی تفاوت پمپ هیدرولیک با هیدروموتور

در نگاه اول پمپ هیدرولیک و هیدروموتور بسیار شبیه به هم به نظر می‌رسند؛ به همین دلیل بسیاری از افراد تفاوت پمپ هیدرولیک با هیدروموتور را نمی‌دانند و در اغلب موارد این دو قطعه را با هم اشتباه می‌گیرند. در واقع پمپ هیدرولیک وظیفه انتقال سیال را به عهده دارد و با گرفتن نیروی موردنیاز از موتور احتراقی یا موتور الکتریکی، سیال را در سیستم به جریان انداخته و عمل مکش و دهش را در سیستم هیدرولیک انجام می‌دهد. در مقابل هیدروموتور عملگری است که با دریافت سیال هیدرولیک، حرکت چرخشی را تامین می‌کند. در این مقاله به 5 تفاوت مهم پمپ هیدرولیک با هیدروموتور می‌پردازیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

1. پورت‌های مشابه؛ اولین تفاوت مهم بین پمپ هیدرولیک و هیدروموتور

فارغ از اختلاف قیمت پمپ هیدرولیک صنعتی با هیدروموتور، اولین چیزی که درباره تفاوت این دو قطعه به نظر می‌رسد، اختلاف اندازه پورت‌های ورودی و خروجی روغن در آن‌هاست. در پمپ‌های هیدرولیک ورودی روغن که به عنوان سیال سیستم عمل می‌کند، همیشه بزرگ‌تر و گشادتر از خروجی است. روغن از طریق حفره ورودی که به نام پورت مکش (مخفف S) شناخته می‌شود، وارد سیستم هیدرولیک شده و از طریق حفره خروجی به نام پورت دهش (مخفف P) شناخته می‌شود از سیستم خارج می‌شود.

به عبارتی حفره ورودی عملکرد مکش و حفره خروجی که به نام پورت دهش (مخفف P) شهرت دارد، عملکرد دهش و پمپ کردن سیال را انجام می‌دهند. در مقابل اندازه دو پورت ورودی و خروجی در هیدروموتور یکسان است. این دو پورت در هیدروموتور تحت عنوان پورت A و BB شناخته می‌شوند. درصورتیکه سیال از پورت A  وارد شود هیدروموتور به صورت راستگرد میچرخد و درصورتی که سیال از پورت B  وارد شود موتور هیدرولیکی به صورت چپگرد می‌چرخد.

بررسی تفاوت پمپ هیدرولیک با هیدروموتور

2. برخلاف پمپ، هیدروموتور در سایزهای بزرگ‌تر و حجم بیشتری دارد

پمپ‌های هیدرولیک در سایزهای 5، 10، 100 و 500 سی‌سی ساخته و عرضه می‌شوند و حداکثر می‌توانند 500 سی‌سی سیال را در سیستم هیدرولیک جابه‌جا کنند. اما هیدروموتورهایی با سایزهای بزرگ‌تر و با حجم جابه‌جایی 2000، 3000 و 5000 سی‌سی نیز وجود دارد. این تفاوت در میزان حجم جابه‌جایی باعث می‌شود که از سایز 500 سی‌سی به بالا، این دو قطعه ابعاد متفاوتی با هم داشته باشند. در واقع این حجم جابه‌جایی بیشتر هیدروموتورها، ابعاد بزرگ‌تر آن‌ها را به دنبال دارد.

3. پمپ‌های هیدرولیک فقط در یک جهت و هیدروموتورها در دو جهت می‌چرخند

پمپ‌های هیدرولیک فقط در یک جهت چپ‌گرد یا راست‌گرد می‌چرخند و هنگام تعمیر پمپ هیدرولیک باید به این موضوع توجه داشته باشید اما جهت چرخش هیدروموتورها در دو جهت است. در واقع پمپ همیشه سیال را از پورتS  مکش کرده و از P دهش می‌کند اما در هیدروموتورها این موضوع صادق نیست. هر کدام از پورت‌های هم‌اندازه و هم‌سایز در هیدروموتورها، می‌توانند سیال را مکش و دهش کنند. به این ترتیب، در صورتی که روغن از پورت  A وارد شود، هیدروموتور به صورت راست‌گرد و در صورت ورود از پورت B به صورت چپ‌گرد می‌چرخد.

بررسی تفاوت پمپ هیدرولیک با هیدروموتور

4. پمپ‌های هیدرولیک سرعت چرخش بیشتری نسبت به هیدروموتورها دارند

هر کدام از دو قطعه پمپ و هیدروموتور برای اینکه حداکثر راندمان خود را داشته باشند، باید در سرعت خاصی بچرخند. سرعت چرخش پمپ‌های هیدرولیک از 600 تا 700 دور شروع می‌شود و تا 2000 و 3000 دور نیز می‌رسد. البته با توجه به فرکانس برق ایران و سیستم‌های هیدرولیکی استاندارد موجود در کشور، پمپ‌ها حداکثر با سرعت 1500 دور بر دقیقه سیال را به جریان می‌اندازند. این در حالی است که هیدروموتورها سرعت چرخش به مراتب پایین‌تری دارند و حتی می‌توانند با سرعت 0.5 دور در دقیقه بچرخند.

5. محاسبات پمپ هیدرولیک و هیدروموتور با هم متفاوت هستند

تفاوت‌هایی که در کلیات و جزئیات پمپ هیدرولیک و هیدروموتور وجود دارد، باعث می‌شود که این دو قطعه محاسبات متفاوتی داشته باشند. در واقع با وجود شباهت ظاهری، این دو از نظر فنی و مهندسی محاسبات خاص خود را دارند. بسیاری از کاربران به این تفاوت پمپ هیدرولیک با هیدروموتور توجهی نمی‌کنند و صرفا بر اساس قیمت پمپ هیدرولیک پیستونی فشارقوی یا هیدروموتور برای خرید هر قطعه تصمیم می‌گیرند.

در حالی که اگر می‌خواهید خرید حرفه‌ای و بی‌نقصی داشته باشید، باید در انتخاب پمپ محاسبات فشار، لیتراژ یا دبی خروجی و نحوه نصب را در نظر بگیرید. در صورتی که چنین پارامترهایی برای هیدروموتور مطرح نبوده و در عوض باید محاسبات پیرو گشتاور خروجی، توان خروجی و سرعت چرخش باشد.

بررسی تفاوت پمپ هیدرولیک با هیدروموتور

خرید انواع پمپ هیدرولیک و هیدروموتور باکیفیت و قیمت مناسب از فروشگاه هیدشاپ

در این مقاله درباره 5 تفاوت پمپ هیدرولیک با هیدروموتور توضیح دادیم و راهنمایی‌تان کردیم برای خرید هر قطعه چه موارد مهمی را باید در نظر داشته باشید. علاوه بر موارد فوق، پمپ و هیدروموتور از نظر انواع موجود با هم متفاوت هستند. پمپ‌های هیدرولیک در سه نوع پره‌ای، دنده‌ای و پیستونی ساخته و عرضه می‌شوند اما هیدروموتورها علاوه بر این سه مدل، در انواع اوربیتالی نیز وجود دارند. مهم‌تر از شناخت قطعات هیدرولیک، خرید این محصولات از فروشگاه‌های معتبری است که امکان مشاوره تخصصی نیز داشته باشند تا بتوانید دقیقا مطابق با نیازتان، قطعه هیدرولیک مدنظر را انتخاب کنید و خرید بی‌نقصی داشته باشید.

فروشگاه هیدشاپ با سال‌ها سابقه درخشان در زمینه محصولات هیدرولیک، عرضه‌کننده تخصصی انواع پمپ‌های هیدرولیک و هیدروموتور با کیفیت بالا و قیمت مناسب است. شما می‌توانید پس از مشاوره تخصصی با کارشناسان کارآزموده و حرفه‌ای هیدشاپ، پمپ یا هیدروموتور مناسب دستگاه خود را تشخیص داده و سفارش دهید. همه محصولات عرضه‌شده در این فروشگاه ضمانت اصالت کالا دارند و بنابراین دغدغه‌ای بابت احتمال تقلبی بودن آن‌ها نخواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت فروشگاه هیدشاپ به نشانی HYDSHOP.IR  مراجعه کنید.

انتهای پیام

The post بررسی تفاوت پمپ هیدرولیک با هیدروموتور Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment