سوالات آیین نامه رانندگی و هزینه گواهینامه جدید!

در این مقاله به بررسی سوالات آیین نامه رانندگی تمرینی و همینطور هزینه گواهینامه رانندگی و قوانین رانندگی در ایران می پردازیم در صورتی که می خواهید در آموزشگاه رانندگی جهت گرفتن گواهینامه رانندگی اقدام کنید این مقاله می تواند برای شما بسیار مفید باشد . 

همینطور در ادامه به بررسی هزینه های جریمه رانندگی در ایران و هزینه ها و شرایط گرفتن گواهینامه رانندگی برای پایه های مختلف رانندگی می پردازیم . پس با ما همراه باشید .

images_1693231146_64eca82a3c86f.jpg

سوالات آیین نامه رانندگی تستی و تمرینی !

در صورتی که در آموزشگاه رانندگی ثبت نام کرده باشید باید برای آزمون آیین نامه رانندگی درست بعد از گذراندن کلاس های آیین نامه رانندگی آماده شوید در این صورت باید سوالات آیین نامه رانندگی را که شامل هزاران نمونه سوال است را در اختیار داشته باشید اما سوال اینجاست آیا این سوالات به تنهایی می توانند برای قبولی شما در آزمون آیین نامه رانندگی تاثیری داشته باشند ؟ بدوم شک پاسخ خیر است . 

اصول خواندن سوالات آیین نامه درست مانند کنکور می باشد و شما باید در ابتدا قوانین رانندگی را به خوبی به وسیله کتاب آیین نامه رانندگی بیاموزید و سپس از نمونه سوالات آیین نامه رانندگی تمرینی استفاده کنید . در این حالت شما می توانید نمونه سوالات آیین نامه رانندگی را از آموزشگاه رانندگی و یا دکه ها و یا روزنامه فروشی ها و یا حتی سایت های مختلف تهیه کرده و به تمرین آنها بپردازید اما مهم این نکته است که شما باید حتما تمامی قوانین رانندگی را از کتاب آیین نامه رانندگی به خوبی مطالعه کرده باشید در این صورت است که می توانید در این آزمون تستی قبول شوید .

آزمون آیین نامه رانندگی به صورت حضوری بوده و شما در سر جلسه آزمون 30 سوال تستی را خواهید دید البته نکته مهم در اینجاست که شما برای پاسخ دادن به این سوالات تنها 30 دقیقه وقت دارید و باید حداکثر 4 پاسخ اشتباه در آزمون داشته باشید در این صورت است که می توانید در این آزمون به راحتی قبول شوید در غیر این صورت شما در این آزمون مردود شده و باید هفته ها برای قبولی در این آزمون سخت تلاش کنید . 

images_1693231154_64eca832bc5a6.jpg

هزینه گواهینامه رانندگی و قوانین رانندگی در ایران !

قوانین رانندگی در ایران بسیار خوب و استاندارد تعیین شده است اما در صورتی که به هزینه های جریمه رانندگی دقت کنید متاسفانه به این مورد خواهید رسید که هزینه های جریمه رانندگی در ایران در مقایسه با کشور هایی مانند فرانسه بسیار کمتر می باشد ( البته به نسبت حداقل حقوق کشوری ) و شاید برای همین است که قوانین رانندگی به خوبی در کشور توسط رانندگان اجرا نمی شود و یا شاید برای همین است که در فرانسه به دلیل بالا بودن هزینه های جریمه رانندگی رانندگان سعی بر اجرا اصولی قوانین رانندگی دارند . در ادامه به بررسی قوانین کلی رانندگی در ایران می پردازیم که به شرح زیر است : 

انندگی در مستی در این کشور جریمه سنگینی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت .
حتما کمربند ایمنی خود را ببندید .
در حین رانندگی از خوردن و آشامیدن بپرهیزید .
نداشتن وسایلی مانند کپسول آتشنشانی و جعبه کمک های اولیه ایرادی ندارد .
ضرورتی بر داشتن وسایلی مانند جلیغه شبرنگ و … نیست .
حتما باید گواهینامه رانندگی و بیمه رانندگی داشته باشید .
حتما باید برای رانندگی سنی بالاتر از 18 داشته باشید .
سعی کنید تا جایی که ممکن هست در حین رانندگی از استفاده کردن از موبایل بپرهیزید .
خودرویتان باید دارای معاینه فنی باشد .
مدارک خودرو را همیشه همراهتان داشته باشید .

هزینه های جریمه رانندگی در ایران به شرح زیر است ( البته جدیدا تغییراتی در هزینه ها داده شده است ) : 

 • رانندگی با سرعت بالاتر از حد توصیه شده در شهر : 80 هزار تومان
 • رانندگی با سرعت بالاتر از حد توصیه شده خارج از شهر : 150 تا 200 هزار تومان
 • رانندگی بدون گواهینامه : پارک خودرو در پارکینگ + جریمه 500 هزار تومانی
 • رانندگی در مستی : ابطال گواهینامه + 600 هزار تومان جریمه + حکم دادگاهی
 • رانندگی بدون بیمه خودرو : توقف 10 روزه خودرو + جریمه 200 هزار تومانی
 • نبستن کمربند ایمنی : 60 هزار تومان
 • حرکات نمایشی : تا 200 هزار تومان
 • پرتاب زباله در حین رانندگی : 80 هزار تومان
 • پارک بر روی خط عابر پیاده : 40 هزار تومان
 • پارک در جای نامناسب : 40 هزار تومان
 • شستوشوی خودرو در کنار خیابان : 100 هزار تومان
 • نداشتن وسایلی مانند کپسول آتشنشانی و جعبه کمک های اولیه : ایرادی ندارد ( متاسفانه )

هزینه های گواهینامه رانندگی در ایران برای گواهینامه رانندگی پایه 3 حدودا 4 میلیون تومان و برای پایه 2 حدودا 6 میلیون تومان و برای موتور سیکلت حدودا 1  میلیون تومان می باشد . البته بالا رفتن هزینه های گرفتن گواهینامه رانندگی به علت افزایش قیمت قطعات و سوخت ماشین و انرژی و همینطور هزینه های حقوق کارمندان است .

شرایط گرفتن گواهینامه رانندگی در ایران به صورت زیر است : 

1 _ سن 18 به بالا ( حتی اگر 1 روز از 18 سالگیتان گذشته است می توانید در آموزشگاه رانندگی ثبت نام کنید )

2 _ دارای قد بالاتر از 140 ( البته محدودیت قدی یکی از مهمترین موارد برای گرفتن گواهینامه رانندگی است که باید به تایید پزشک مورد تایید آموزشگاه رانندگی برسد )

3 _ تاییدیه چشم پزشک ( در این حالت پزشک بررسی می کند که شما نیاز به عینک برای رانندگی دارید و یا خیر و در صورتی که شما نیاز به عینک داشته باشید باید عکس گواهینامه رانندگی شما با عینک باشد و همچنین باید در آزمون شهری حتما عینک خود را همراه داشته باشید )

4 _ تاییدیه گروه خونی و سلامت بدنی ( تاییدیه گروه خونی بسیار مهم است و این مورد برای این است که اگر در تصادفات نیاز به خون داشته باشید گروه حلال احمر از روی گواهینامه رانندگی شما متوجه گروه خونی شما شود و بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن به شما کمک کند )

5 _ پرداخت هزینه و شهریه آموزشگاهی ( به نرخ روز )

6 _ قبولی در امتحان آیین نامه رانندگی ( در این باره در بند بالاتر توضیح داده ایم )

7 _ قبولی در امتحان شهری ( یکی از مهمترین و آخرین مرحله برای گرفتن گواهینامه رانندگی )

8 _ تا 4 قطعه عکس ( در این حالت یا با عینک و یا باید بدون آن عکس گرفته شود و عکس گرفته شده باید با عکس شناسنامه شما تفاوت داشته باشد )

9 _ آدرس دقیق محل سکونت + کد پستی ( در آخر گواهینامه رانندگی به آدرس پرونده شما ارسال می شود برای همین در نوشتن آدرس محل سکونتتان بسیار دقت کنید )

 

گواهیران 

وبسایت گواهیران در زمینه مقالات مکانیک و رانندگی و در حوزه خودرو فعالیت دارد  و در صورتی که می خواهید به بررسی هزینه های دقیق گرفتن گواهینامه رانندگی و یا مقالات مکانیک و یا رانندگی و … بپردازید این سایت می تواند برای شما مفید باشد . 

در این رسانه شما می توانید بدون محدودیت از مقالات مکانیکی آن استفاده کنید و اطلاعات بسیار مفیدی را در زمینه و حوزه خودرو به دست بیاورید . پس در صورتی که به مقالات مکانیک علاقمند هستید گواهیران می تواند برای شما منبعی بسیار مناسب در این زمینه باشد و یا بهتر است بگوییم گواهیران برای مهندسین مکانیک یک منبع یونیک در زمینه مقالات مکانیک و خودرو می باشد.

منبع: این مطلب رپورتاژآگهی است و توسط تیم تحریریه خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) تهیه نشده است.

 

The post سوالات آیین نامه رانندگی و هزینه گواهینامه جدید! Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment