سازمان تبلیغات؛ بازوی توانای شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه امور قرآنی

به گزارش ایکنا، مهر نوشت: محمد خواجوی، استاد پیشکسوت قرآنی با بیان این مطلب گفت: سازمان دارالقرآن برای تجمیع دستگاه‌های قرآنی و برنامه‌های آنان طرح جامعی تدوین کرد و دلیل این بود که این دستگاه‌ها  علاوه بر وحدت‌رویه به مردم و دستگاه‌های بالادستی نیز پاسخگو باشند؛ به طوری که وقتی اعتبار را می‌گیرند، معلوم باشد بودجه‌ها کجا هزینه شده و چه اقداماتی انجام شده است، چرا که این روند به نفع مردم و کشور و پاسخگویی به دستگاه‌های بالادستی است.

رئیس اسبق سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به مطرح شدن موضوع تشکیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی هم‌زمان با تدوین طرح جامع در سازمان دارالقرآن(اواسط دهه 80) تصریح کرد: با گذشت حدود 14 سال از تشکیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی در ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی اتفاق قابل قبولی در زمینه قرآنی در کشور نیفتاد.

وی افزود: همان زمان یکی از ایراداتی که به شورای توسعه گرفته می‌شد این بود که وقتی وزرا در چینش اعضا هستند، با توجه به گرفتاری و مشغله فراوان امکان حضور در جلسات و اشراف کافی به برنامه‌های قرآنی دستگاه خود را ندارند. 

این مدرس قرآن با بیان اینکه مسئولان در آن زمان مدعی بودند که حضور وزرا به عنوان اعضای شورای توسعه فرهنگ قرآنی برای جذب اعتبار است، گفت: با وجود چنین چینشی جذب اعتبار هم تحقق پیدا نکرد و اعتبار مناسبی به شورای توسعه نرسید، در نتیجه جامعه قرآنی کشور چه دستگاه‌های قرآنی و چه مؤسسات و سازمان‌های مردمی برای کارهای روزمره هم با مشکل مواجه شدند.

وی با اشاره به اینکه چابک‌سازی شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری موجب شد این شورا به فکر بیفتد تا کار توسعه فرهنگ قرآنی را به دستگاهی دیگر واگذار کند، خاطرنشان کرد: در نهایت این کار با نظر اکثریت اعضا به سازمان تبلیغات اسلامی سپرده شد. سازمان تبلیغات اسلامی اولین سازمانی بود که کار قرآنی را شروع کرد و در این مورد جایگاه ویژه دارد. 

خواجوی با توجه به تاریخچه قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی افزود: سازمان تبلیغات این توانایی را دارد که با بازوهای قرآنی توانمند این مجموعه را اداره کند. از طرفی انتقال شورای توسعه به سازمان تبلیغات لطف به این سازمان نیست، چرا که این سازمان باید خیلی تلاش کند تا با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اساس عزت، حکمت، مصلحت و رفتار عدالت‌مدارانه بتواند این شورا را اداره کند. این سازمان به شرطی موفق می‌شود که  نسبت به نیروهایی برای شورای توسعه انتخاب می‌شود، شایسته‌سالاری را مد نظر قرار دهد.

وی با بیان اینکه این کار را آزمایشی هم شده انجام دهیم، گفت: سازمان تبلیغات اسلامی باید مؤمنانه و صادقانه بر اساس شایسته‌سالاری نیرو انتخاب کند تا به نتیجه برسد و دغدغه اهالی قرآنی را برطرف کند. 

خواجوی در پایان گفت: از افرادی که مخالفت می‌کنند می‌خواهم که صبور باشند و اجازه دهند شکل جدید اداره شورای توسعه را تجربه کنیم و ببینیم با نگاه جدید چگونه پیش خواهد رفت. امید است که موفقیت حاصل شود.

انتهای پیام

The post سازمان تبلیغات؛ بازوی توانای شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه امور قرآنی Originally appeared on iqna.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *