شیعیان اجتماعی باعث اعتلای اسلام می‌شوند

حجت‌الاسلام سید جواد سلیمانی امام جمعه لاهیجان

به گزارش ایکنا از گیلان، حجت‌الاسلام سید جواد سلیمانی، امام جمعه لاهیجان شامگاه ۱۶ بهمن‌ماه در ویژه مراسم شهادت امام موسی کاظم(ع) که در مسجد موسی بن جعفر بندرانزلی برگزار شد، اظهار کرد: همه اهل بیت به نوعی غریب هستند اما بعد از واقعه عاشورا و در گفتمان شیعه، شهادت امام موسی بن جعفر(ع) بسیار غریبانه بود.

وی با بیان اینکه غربت امام موسی کاظم برای بسیاری از محبان و شیعیان حضرت جای سوال دارد، افزود: این غربت در حالی رخ داد که امام صادق، چهار هزار شاگرد تربیت کرد و این شاگردان علاوه بر مکتب علمی امام، هر کدام اهل فتوا و اهل فن برای رساندن پیام مکتب شیعه بودند و روایت شده در تشییع امام صادق(ع) و امام باقر(ع) آنقدر جمعیت زیاد بود که مدینه هیاهویی شد، پس آن جمعیت کجا بودند که امام کاظم غریب بود؟

سلیمانی گفت: به طور اجمالی می‌توان گفت در زمان امام علی(ع) دشمن با جریان نفاق و شبهه در برابر امام ایستاد، در زمان امام حسن مجتبی(ع) شیعیان مردد بودند، در قضیه عاشورا بسیاری نتوانستند امتحان‌شان را پس دهند و به موقع خود را به امام برسانند.

امام جمعه لاهیجان با طرح این سوال که چرا قدرت هارون توانست امام کاظم(ع) را آنقدر مبتلای غربت کند؟‌ تصریح کرد: آنچه به شیعه حیات می‌دهد فقط عقیده نیست و شیعه علاوه‌بر اعتقاد باید در عرصه عمل نیز حاضر باشد.

وی با اشاره به اینکه شاید بتوان گفت دوران امام کاظم شیعیان اعتقادی زیاد بودند ولی کارکرد نداشتند، تصریح کرد: شیعه اجتماعی یعنی یاریگر امام عصر(عج)، یعنی با دوستان امام دوست و با دشمنانش دشمن باشیم‌ و آنان در کنار هم می‌توانند یاریگر امام عصر(عج) و اسلام بوده و جامعه اسلامی را اعتلا ببخشند.

انتهای پیام

The post شیعیان اجتماعی باعث اعتلای اسلام می‌شوند Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment