لغو بازدید سفیر عربستان از مسجد الاقصی در پی نگرانی از اعتراضات

به گزارش ایکنا به نقل از رأی الیوم، روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» از علت لغو سفر هیئت عربستان سعودی به مسجد الاقصی در چهارشنبه گذشته مصادف با سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص)(به روایت اهل سنت)، خبر داد  و دلایل آن را بیان کرد.
این روزنامه گزارش داد که هیئت سعودی  به ریاست نایف بن بندر السدیری، سفیر عربستان در فلسطین در آخرین لحظه سفر خود را لغو کرد در حالی که قصد داشت برای شرکت در جشن‌های میلاد پیامبر(ص) از سوی اداره اوقاف اسلامی در بیت المقدس به مسجد الاقصی سفر کند.
هاآرتص دلیل این تصمیم را فراخوان‌هایی در شبکه‌های اجتماعی برای مخالفت با این سفر در سطح مردمی دانست، با توجه به اینکه قرار بود سفیر عربستان تحت حمایت نیروهای اشغالگر اسرائیل وارد مسجد الاقصی شود.
به نظر می‌رسد نایف بن بندر السدیری از احتمال تظاهرات و اعتراضات در داخل صحن‌های الاقصی در محکومیت این سفر و عادی‌سازی روابط بیم داشت و به همین دلیل پس از تقدیم استوارنامه خود به محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطین، دیدار از این مسجد را لغو کرد.

محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین روز سه‌شنبه، 4 مهر استوارنامه نایف بن بندر السدیری، سفیر عربستان سعودی را به عنوان سفیر فوق‌العاده، تام‌الاختیار غیر مقیم در کشور فلسطین و سرکنسول این کشور در قدس پذیرفت و این اتفاق را در تقویت روابط برادرانه بین دو کشور و دو ملت برادر مهم ارزیابی کرد.

سفیر سعودی پیش از آن هم در نشست خبری با ریاض المالکی، وزیر خارجه دولت تشکیلات خودگردان فلسطین بر پایبندی کشورش به طرح موسوم به طرح صلح عربی به عنوان راه حل اساسی مسئله فلسطین تأکید کرد.

عربستان سعودی یک کنسولگری عمومی در قدس اشغالی داشت، اما با اشغال این شهر توسط اسرائیل در سال 1967 بسته شد.

انتهای پیام

The post لغو بازدید سفیر عربستان از مسجد الاقصی در پی نگرانی از اعتراضات Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment