پذیرش طلبه در رشته‌های فقه پزشکی و فقه الحکومه در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)

آیت الله فاضل کاشانیبه گزارش ایکنا، آیت‌الله محمدرضا فاضل کاشانی؛ مدیر مجتمع آموزشی و پژوهشی ائمه اطهار(ع)، 10 مهرماه در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید مجتمع آموزشی پژوهشی ائمه اطهار(ع) که با حضور آیات، حسینی بوشهری و سیدمحمد غروی برگزار شد، گفت: این مرکز به عنوان «مجتمع آموزشی پژوهشی» از سوی مرکز مدیریت حوزه علمیه پذیرفته شد و دو سال است که این موضوع به شورای گسترش هم ابلاغ شده است ولی هنوز شاهد ابلاغ رسمی و کتبی نیستیم و از آیت‌الله حسینی بوشهری درخواست داریم تا این موضوع را پیگیری کنند.

وی افزود: امسال بیست و ششمین سالی است که مراسم افتتاحیه داریم و اخیرا هم فقه تخصصی را به دروس افزوده‌ایم همچنین ششمین سالی است که فقه تخصصی پرشکی در حال اجراست و داوطلبان کمی در این رشته پذیرش شده‌اند ضمن اینکه در سال جدید فقه الحکومه هم با حضور 13 نفر در حال اجراست.

مدیر مؤسسه آموزشی پژوهشی ائمه اطهار(ع) اضافه کرد: مؤسسه ائمه اطهار(ع) که متکفل مباحث کلامی و تفسیری است امسال بیست و یکمین سال فعالیت خود را آغاز کرده است و مدرسه سطح یک هم یازدهمین سال خود را سپری می‌کند. در برخی سال‌ها متجاوز از هزار نفر در سطح و خارج و کلام و تفسیر پذیرش داشته‌ایم و در سال جاری هم هزار نفر متقاضی داشتیم که 110 نفر در رشته‌های مختلف پذیرش شدند و در تفسیر 32 نفر بوده‌اند.

آیت‌الله فاضل کاشانی با بیان اینکه در پذیرش داوطلب، دقت کافی شده است تا امکانات محدود نصیب بهترین‌ها شود، درباره خروجی‌های علمی این مرکز، گفت: برخی از فارغ‌التحصیلان این مؤسسه، در امتحانات خبرگان پذیرفته شده و برخی عضو این مجلس و برخی در کسوت امام جمعه و مدیر مدرسه و … مشغول فعالیت هستند و بیشتر فارغ‌التحصیلان این مرکز از استادان مبرز حوزه در سطوح عالی و بخش‌های دیگر هستند؛ برخی درس خارج تدریس می‌کنند و در هر صورت زحمات فراوانی کشیده شده است که از آثار اخلاص بنیانگذار این مرکز مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی است.

تولید 400 کتاب

مدیر این مؤسسه تصریح کرد: در قسمت پژوهش موفقیت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم؛ تعداد محققانی که داریم 101 نفر هستند و 9 گروه علمی هم فعالیت دارند همچنین 23 نشست علمی در سال قبل و در مجموع 115 نشست علمی برپا و 43 کتاب هم منتشر شده است همچنین کل کتب منتشر شده متجاوز از 400 کتاب است و 32 تفاهم نامه با مراکز دیگر داریم. کتابخانه بسیار خوبی هم برای طلاب تجهیز شده است که توصیه بنده بر استفاده مطلوب از آن است.

وی با تاکید بر مسائل اخلاقی به عنوان پیش‌نیاز برای همه استادان و طلاب، اظهار کرد: ما همه نیازمند مسائل اخلاقی هستیم و در هر درجه از مراتب علمی نباید این مسئله را دست کم و کوچک بگیریم و بدانیم که نسبت به آن بی نیاز نیستیم و در روایت داریم کسی که خودش را از ارشاد دیگران بی نیاز بداند هلاک خواهد شد. در مورد شیخ انصاری با آن مرتبه بالا که دارای مقام ریاست و مقام علمی بالایی بود و او را خاتم الفقها و المجتهدین نامگذاری کرده‌اند گفته شده است که او سه ویژگی داشت؛ یکی مقام ریاست، دیگری مقام علمی بالا و سوم تقوا؛ ولی با این تقوای بالا که کسی به حد او نمی‌رسید سه سال در محضر مرحوم نراقی رفت و از مباحث تهذیبی ایشان بهره برد.

فاضل کاشانی اضافه کرد: یکی از مواردی که روز قیامت از ما درباره آن خواهند پرسید براساس روایات، چگونگی استفاده از عالمان است؛ در روایت سه مورد را فرموده است که در قیامت از آن پرسش خواهد شد؛ اول قرآن، دوم مسجد و سوم عالمی مهذب که در بین ما هست و ما استفاده نمی‌کنیم. ما با دو بال علم و تقوا می‌توانیم پرواز کنیم و اگر هر کدام بریده شود به زمین خواهیم خورد.

مدیر مجتمع آموزشی پژوهشی ائمه اطهار(ع)، تصریح کرد: امام صادق(ع) فرمودند: قطع اثنان ظهری عالم متهتک و جاهل متنسک؛ کمر مرا دو دسته شناخته‌اند؛ اول عالمی که خوب و بد را می‌داند ولی خودش  با عمل نکردن به علمش هتک حرمت می‌کند و برخی بدون اینکه دانش کافی داشته باشند طوری وانمود می‌کنند که همه چیز را می‌داند و دیگران با اغفال و فریب می‌دهد.

وی در خاتمه تاکید کرد: ما استقلال مالی مجتمع را حفظ کرده و از هیچ بودجه دولتی هم تاکنون استفاده نکرده‌ایم.

انتهای پیام

The post پذیرش طلبه در رشته‌های فقه پزشکی و فقه الحکومه در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment