عدالت اجتماعی شایسته شهر امام رضا(ع) است

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضویبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از پایگاه اطلاع‌سانی امام جمعه مشهد، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، در آیین افتتاحیه مجموعه آبی شهید قربانی و 44 پروژه شهری منطقه 4، اظهار کرد: هر کدام از برادران و خواهران مخلص و انقلابی ما که عهده‌دار یک مسئولیت هستند، باید راهبرد اصلی مدیریت و مأموریت ذاتی عملکرد خود را با محوریت بر هم زدن اختلافات طبقاتی بدانند زیرا اینکه مردم براساس توانمندی‌ها، استعدادها و ظرفیت‌ها با هم اختلاف داشته باشند، شاید برای همه امری مقبول باشد اما اینکه در سطح زندگی اختلاف پدید بیاید و یک نفر برای مقاصد تجملاتی و غیرضروری هزینه کند و دیگری در نان شبش مانده باشد، موضوعی نیست که برای هیچ‌کس قابل‌پذیرش باشد.

وی ادامه داد: تا پیش از این، عنوان حاشیه شهر برای برخی مناطق مشهد، به معنای آن بود که مدیریت شهری خود را مکلف به ارائه خدمت به اهالی آن‌ها نمی‌داند و ساکنان این مناطق باید خود را متعهد به پذیرش شرایط بد زندگی بدانند. رهبر معظم انقلاب خیلی از این اصطلاح حاشیه شهر رنج می‌برند و تأکید بسیار به مدیران حکومت دارند که متمرکز بر محرومیت‌زدایی از حاشیه شهرها باشند اما در قبال حاشیه شهر مشهد، حساسیت‌ها متفاوت است و پذیرفتنی نیست مردمانی زیر سایه امام هشتم(ع) زندگی کنند، اما اختلاف طبقاتی برایشان یک موضوع عادی باشد.

اختلاف طبقاتی در شأن شهر امام رضا(ع) نیست

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: این در شأن شهر امام رضا(ع) نیست که در محلات برخوردار، بودجه‌های کلان برای گل‌آرایی خیابان‌ها و معابر مختلف هزینه شود درحالی که اهالی محلات حاشیه از گرد و خاک همیشگی تردد در خیابان‌های نامناسب رنج ببرند. بر همین اساس، باید اذعان کرد پروژه‌هایی که امروز به بهره‌برداری می‌رسند، برگ برنده و نشان صادقانه‌ای هستند که نظام اسلامی در حوزه برهم زدن اختلاف طبقاتی تلاش‌های ملموس و مؤثری داشته و این برکت برای انقلاب ماست که عزیزان جهادگر ما با اراده خود توانستند مزیت ویژه‌ای برای مردم محروم و کم‌برخوردار ایجاد کنند.

علم‌الهدی افزود: امید ما این است که شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که دیگر مسئله‌ای به نام حاشیه شهر در مشهدالرضا(ع) وجود نداشته باشد. پروژه کمربند شمالی یکی از آن طرح‌هایی است که می‌تواند همه محلات حاشیه شهر را به گستره مشهدالرضا(ع) پیوند بدهد.

امام جمعه مشهد با محوریت گسترش فضاهای ویژه ورزشی برای بانوان نیز تصریح کرد: ما با حفظ این اصل که زن و مرد در همه شئون بهره‌برداری از حقوق عمومی یکسان هستند و تفاوتی میان این دو وجود ندارد، باور داریم که موقعیت و کرامت بانوان باید حفظ شود. در خدمات عمومی هم که ارائه می‌شود، باید به این خصوصیت توجه داشت از همه حقوق انسانی که مردان برخوردار هستند، بانوان هم باید برخوردار باشند با این تفاوت که در حوزه صیانت باید متمرکز بر بانوان باشیم تا در همه امتیازات و ویژگی‌ها از مسائل ورزشی و قهرمانی گرفته تا حوزه‌های تفریحی و خدماتی، حقوق بانوان عزیز ما در سایه آسیب‌پذیری در برابر مردان قرار نگیرد.

وی تأکید کرد: بنده از گسترش بوستان‌هایی که برای بانوان قرار داده‌شده تشکر می‌کنم. این موضوعات باید توسعه پیدا کند. همین که در بوستان وکیل‌آباد، فضا تقسیم شده تا بانوان هم بتوانند به‌صورت انحصاری از فضا لذت ببرند، رویداد مناسب و شایسته تقدیری بود و عزیزان ما در مدیریت شهری این را بدانند اینکه ما در یک گوشه از شهر یک بوستان ویژه بانوان افتتاح کنیم، این کفایت نمی‌کند و باید در همه بوستان‌های شهر، فضای اختصاصی بانوان به وجود بیاید.

محرومیت برای ورزش بانوان پذیرفتنی نیست

علم‌الهدی گفت: اگر تأکید می‌شود که باید حقوق زنان در همه عرصه‌های انسانی تأمین شود، یکی از حوزه‌های مؤثر همین موضوع ورزش است. اینکه ما بخواهیم زن را به خاطر زن بودن از حوزه‌های ورزشی محروم کنیم، این درست نیست. هیچ محرومیتی برای بانوان در حوزه ورزش نباید وجود داشته باشد. باید همه امکانات را فراهم کرد با رعایت اصل صیانت تا به‌موازات فعالیت کامل و همه‌جانبه، از بانوان گرامی هم صیانت شود.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: به‌طور مثال، یکی از حوزه‌ها همین موضوع دوچرخه‌سواری است که بنا بر فتوای مقام معظم رهبری، دوچرخه‌سواری بانوان در ملأعام مصداق آیه شریفه قرآن در موضوع «تبرّج» می‌شود و جایز نیست اما در حالت کلی هیچ دلیلی وجود ندارد که بانوان گرامی از ورزش سالم و مفرح دوچرخه‌سواری یا مواردی از این دست محروم شوند و بنابراین، تأکید ما به عزیزان مدیریت شهری آن است که امکانات کامل و جامع دوچرخه‌سواری را برای بانوان در فضاهای ویژه و اختصاصی خودشان فراهم کنند. از خدا می‌خواهیم که این تلاش‌ها به برکت عنایت خاص علی ابن موسی‌الرضا(ع) همه شما را مشمول لطف و عنایت خاص وجود اقدس امام هشتم(ع) قرار بدهد.

انتهای پیام

The post عدالت اجتماعی شایسته شهر امام رضا(ع) است Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment