سهم ویژه پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند در ایجاد امید و توان‌افزایی

مجید رجبی، مدیرعامل پالایشگاه شازند

به گزارش ایکنا، مجید رجبی، مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند، در مراسم افتتاحیه واحد کاتالیست (RCD) که امروز، 12 مهر، در سالن اجتماعات پاایشگاه برگزار شد، گفت:  برای اولین‌بار در ایران واحد تصفیه هیدروژنی باقیمانده سنگین با ظرفیت ۶۹۰۰۰ بشکه در روز به منظور کاهش میزان گوگرد، نیتروژن و فلزات موجود در محصول انتهای برج‌های تقطیر اتمسفریک و خلآ طراحی و ساخته شده و در واقع با ساخت این واحد، زمینه لازم برای تبدیل نفت کوره سنگین به بنزین و محصولات سبک‌تر فراهم شد.

وی ادامه داد: این واحد دارای دو بخش بوده که هر بخش می‌تواند به طور مجزا در سرویس قرار گرفته و وظیفه تصفیه را انجام دهد. هر بخش دارای ۵ رآکتور است و در مجموع ۱۰ آکتور دارای حدود ۱۴۰۰ تن کاتالیست است. محصول اصلی این واحدها باقیمانده سنگین تصفیه شده جهت تامین خوراک واحد است. دیزل و نفتا نیز از محصولات جانبی واحد بوده که به واحد‌های تصفیه هیدروژنی فرستاده می‌شود.

رجبی اضافه کرد: برای اولین بار در کشور در این واحد سوخت کم گوگرد تا حداکثر ۴۰۰ هزار تن در سال و سوخت کم گوگرد به کشتیرانی تحویل داده می‌شود که نیاز کشور را تامین می‌کند. تحریم‌های اعمال شده از سوی دشمن استمرار و حفظ خط تولید را با مشکل و موانع جدی مواجه می‌ساخت. پیش از این تأمین کاتالیست واحد از کشورهایی مانند چین، روسیه، ژاپن و هلند خریداری می‌شد.هرچند وجود تحریم‌های موجود، شرکت را برای تامین این محصول دچار مشکلاتی همچون تامین ارز و امور گمرکی کرد، اما عملیات تولید متوقف نمی‌شود و کاتالیست مذکور با تلاش و پیگیری مستمر شرکت به موقع تأمین و هیچگونه وقفه‌ای برای واحدها پیش نمی‌آید.

وی ادامه داد: مدیریت شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند با هدف گره‌گشایی از این مهم در راستای حفظ استقلال کشور در خصوص تولید این نوع کاتالیست برنامه‌ای جدی را ترسیم کرده و با اعتماد به شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، موفق به بومی‌سازی این محصول ارزشمند و استراتژیک شد و برگ زرین دیگری را بر کارنامه افتخارات صنعت عظیم نفت کشور افزود و تحریم‌ها را خنثی کرد.

رجبی اضافه کرد: عدم وابستگی به تأمین این کاتالیست، ضمن ایجاد فضای اطمینان برای تولید مستمر و پیشگیری از پیامدها می‌تواند به افزایش خوراک و تغییر کیفیت خوراک، سودآوری این واحد را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. ضمن اینکه دیگر شرکت‌های پالایشی نظیر اصفهان و همچنین شرکت‌های پتروپالایشی در دست احداث از این واحد بودند، اما مجموعه پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند موفق به تولید این محصول شد.

وی با اشاره به این مطلب که این کاتالیست جز کالاهای استراتژیک در عرصه صنعت پالایش نفت کشور محسوب شده و نقش بسزایی در کیفیت و کمیت تولید بنزین دارد، اظهار کرد: در شرایط اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان فرایند بومی‌سازی کاتالیست علاوه بر در دسترس قرار دادن و کاهش هزینه‌های جانبی تامین کاتالیست در مقایسه با منابع تأمین‌کننده خارجی، باعث جلوگیری از خروج ارز، ایجاد ارزش افزوده و افزایش بهره‌وری و کارآفرینی در کشور شده است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند در پایان بیان کرد: پالایشگاه امام خمینی در راستای همکاری و هم‌افزایی با شرکت‌های دانش بنیان داخلی، پس از توکل به خدا با اتکا به دانش و توان مهندسان و متخصصان داخلی خود و پذیرش ریسک‌های پیدا و پنهان ورود به این حوزه تلاشی مضاعف را آغاز کرد تا در کنار رسالت اصلی خود یعنی تولید پایدار و ایمن در خودکفایی، اشتغالزایی، ایجاد امید و توان‌افزایی در صنعت عظیم نفت کشور نیز سهم ویژه‌ای را ایفا می‌کند.

انتهای پیام

The post سهم ویژه پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند در ایجاد امید و توان‌افزایی Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment