برپایی 60 نشست علمی در پژوهشگاه فقه معاصر

مصطفی دریبه گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی دری، قائم‌مقام پژوهشگاه مطالعات فقه معاصر در مراسم جشن میلاد پیامبراسلام(ص) و امام صادق(ع) که در این پژوهشگاه برگزار شد، به معرفی و ارائه گزارشی از فعالیت سه ساله این پژوهشگاه پرداخت و گفت: مهم‌ترین بخش یک پژوهشگاه به لحاظ دانشی گروه‌ها و پژوهشکده‌های آن است. ما در این پژوهشگاه سه پژوهشکده و سیزده گروه علمی داریم که تاکنون ۱۰ گروه علمی آغاز به کار کرده‌اند. بعضی از گروه‌ها در سال اول، بعضی در سال سوم و بعضی هم در همین چند روز گذشته مشغول به کار شده‌اند.

وی افزود: در این گروه‌ها بیش از ۷۰ طرح اجمالی و تفصیلی به بحث گذاشته شده است. اعضای شوراهای گروه‌های پژوهشگاه و اعضای شورای پژوهشکده‌ها معمولاً در پذیرش طرح‌ها سختگیر هستند و لذا طرح‌هایی که به نتیجه رسیده، کمتر از ۱۰ طرح پژوهشی است.

وی بیان کرد: پژوهش در زمینه‌ فقه معاصر هم به لحاظ فقدان منابع و هم به لحاظ فقدان پژوهشگری که هم عرصه‌های فقهی را آماده داشته باشد و در آن متخصص باشد و هم در عرصه‌های مضافٌ‌الیه این فقه‌های نوپدید متخصص باشد، بسیار دشوار است.

وی افزود: علی‌رغم همه‌ دشواری‌ها و همه‌ مشکلاتی که فراروی پژوهش در زمینه‌ فقه‌های معاصر وجود دارد، گروه‌های پژوهشی به همت اعضای محترم شوراهای علمی و دبیران محترم گروه‌ها و پژوهشکده‌ها طرح‌های مختلفی را بررسی کردند. بسیاری از طرح‌ها در مرحله‌ انعقاد قرارداد است. بسیاری از آن‌ها به پایان رسیده و یا در مرحله‌ انتشار است. برخی هم در مرحله‌ نگارش و تغییرات و اصلاحات لازم در طرح‌نامه‌ها است.

وی به برگزاری نشست‌های علمی اشاره کرد و گفت: در سه سال اخیر حدود ۶۰ نشست علمی در پژوهشگاه برگزار شده و غالب این نشست‌ها با مشارکت مراکز فقهی حوزوی و دانشگاهی قم، مشهد، تهران و شهرهای دیگر بوده است.

حجت‌الاسلام دری به معرفی بخش‌های مختلف پژوهشگاه پرداخت و گفت: در دانشنامه‌ فقه معاصر تاکنون بیش از ۴۰۰ مدخل در عرصه‌ فقه معاصر به نگارش درآمده و مداخل دیگر هم در حال نگارش و برون‌سپاری است.

4 هزار کتاب در کتابخانه

دری افزود: در کتابخانه‌ پژوهشگاه نیز بیش از چهار هزار کتاب تخصصی در عرصه‌ فقه‌های معاصر به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی تجمیع شده است. کتاب‌هایی که در کشور ما وجود داشته خریداری شده و آن‌هایی که وجود نداشته، افست شده و همین‌طور تکمیل کتابخانه در حال انجام است. اگر به کتابخانه‌ فقه معاصر رجوع بفرمایید، احتمالاً در بسیاری از عرصه‌هایی که گمان نمی‌کنید نگاشته‌ای وجود داشته باشد با تعداد متنابهی از کتاب و مجموعه مقالات مواجه خواهید شد که به زبان‌های مختلف به نگارش درآمده است.

وی اظهار کرد: کتابخانه‌ دیجیتال فقه که در بستر وب قرار دارد، حاوی بیش از ۱۲ هزار کتاب، پایان‌نامه، مقاله و صوت و فیلم از فقه‌های معاصر به زبان‌های مختلف فارسی، عربی و انگلیسی است. کار کتابخانه بعد از طراحی اختصاصی نرم‌افزار که در همین مجموعه صورت گرفت، بسیار سرعت گرفته است و هر ماه تقریباً ۱۵۰۰ دیتا و داده و منبع فقه معاصر به کتابخانه اضافه می‌شود. یعنی شما ماه دیگر که به کتابخانه مراجعه کنید، حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ یا ۱۴ هزار دیتا در کتابخانه وجود خواهد داشت.

وی از راه‌اندازی بخش انگلیسی سایت پژوهشگاه خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته هفته‌های آتی، بخش عربی نیز راه‌اندازی می‌شود. علاوه بر آن مجلات الکترونیکی در عرصه‌ فقه معاصر پژوهشگاه و بخش رسانه تولید کرده است. سال گذشته ۵ مجله‌ الکترونیکی بود که هر کدام قریب به ۳۰ رکورد تولیدی در قالب‌های گزارش، گفت‌وگو و یادداشت را تولید کرده که در وب‌گاه خود پژوهشگاه مطالعات فقه معاصر به مرور در حال بارگذاری است.

وی تأکید کرد: امسال هم ان‌شاءﷲ ۱۰ مجله‌ الکترونیکی در موضوعات مصوب گروه‌های علمی تولید خواهد شد و همه‌ این‌ها تحت عنوان مجله‌ الکترونیکی فقه معاصر که به صورت ماهنامه ان‌شاءﷲ منتشر خواهد شد در فضای مجازی قابل بازیابی خواهد بود.

معاون پژوهش پژوهشگاه فقه معاصر یادآوری کرد: امسال بسیاری از کارهای گروه‌های ما در عرصه‌ تولید کتاب به عرصه‌ انتشار خواهد رسید. همچنین از مجموعه‌ نشست‌های ما و کتب تولیدی پژوهشگاه ان‌شاءﷲ تا پایان سال حداقل ۱۰ کتاب آماده‌ انتشار خواهد بود که اگر چاپخانه مساعدت کند، تا پایان سال همه‌ این‌ها منتشر خواهد شد.

وی در ادامه به معرفی گروه سبک زندگی اهل‌بیت(ع) پرداخت و گفت: مستحضر هستید که در فعالیت‌ها و پژوهش‌های فقهی، یکی از ادله‌ای که خیلی به کار می‌آید و معمولا اطلاعات و آگاهی کمی هم در رابطه با آن وجود دارد، سیره‌ اهل بیت(ع) در آن موضوع است. از دو سال گذشته گروه سبک زندگی اهل بیت(ع) آغاز به کار کردند و امیدواریم تا اواسط سال آینده عرصه‌ پژوهش تمام موضوعات مرتبط با سبک زندگی اهل بیت(ع) به پایان برسد و بعد هم به مرور در قالب‌های مختلف و متفاوت منتشر شود.

انتهای پیام

The post برپایی 60 نشست علمی در پژوهشگاه فقه معاصر Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment