همگرایی شهرهای خلاق؛ زمینه‌ساز توسعه اقتصادی و رونق گردشگری

سیدانور رشیدی، شهردار سنندج

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی شهرداری سنندج، سیدانور رشیدی، شهردار سنندج در نشست تخصصی شهرداران شهرهای خلاق جهان در سنندج، ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت نبی مکرم اسلام، گفت: با توجه به اینکه سنندج شهر خلاق موسیقی جهان است و امروز در این جلسه میزبان حضور مسئولانی از دو شهر خلاق دیگر جهان هستیم و قطعا این نشست‌ها می‌تواند در همگرایی و هم افزایی بیشتر در بین شهرهای خلاق ایران تأثیرگذار باشد.

وی افزود: همگرایی و همدلی و هم‌افزایی هرچه بیشتر شهرهای خلاق ایران می‌تواند نقش بسزایی در پیشبرد اهداف و برنامه‌ها و سیاست‌های تعیین شده یونسکو بسیار تأثیرگذار باشد.

شهردار سننندج با بیان اینکه امیدواریم این همدلی و همگرایی بتواند زمینه را برای ماندگاری و رشد هرچه بیشتر شهرهای خلاق در ایران فراهم کند، بیان کرد: توسعه اقتصادی و رونق صنعت گردشگری از دیگر برکات هم افزایی بین شهرهای خلاق در ایران است.

وی ادامه داد: برگزاری جشنواره اقوام ایرانی«سنه» از اقدامات خوبی بود که توسط صدا و سیما و با مشارکت شهرداری سنندج به عنوان دبیرخانه شهر خلاق موسیقی ایران برگزار شد و شاهد حضور بیش از 25 گروه از 18 قوم در سرزمین آواها و نواها بودیم.

رشیدی گفت: نخستین جشنواره موسیقی اقوام ایرانی«سنه» نقطه شروعی برای ایجاد دبیرخانه این جشنواره و برگزاری آن به صورت سالانه در شهر خلاق موسیقی جهان با همدلی و همکاری بخش‌های مختلف است.

وی یادآور شد: استقبال بسیار خوب گروه ها از قومیت های مختلف و حضور پرشور مردم هنردوست و هنرپرور شهر سنندج در طول 4 روز برگزاری این جشنواره رسالت ما به عنوان دبیرخانه شهر خلاق موسیقی را در پاسخگویی به مطالبات مردم در بخش فرهنگ و هنر افزایش داده و امیدواریم با همدلی و هم افزایی با متولیان سایر شهرهای خلاق موسیقی جهان در ایران بتوانیم گام‌های بلندی در توسعه هرچه بیشتر فرهنگ، هنر و ظرفیت‌های ارزشمند این آب و خاک برداریم.

توسعه پایدار و همه جانبه هدف اصلی شهرهای خلاق

عزت رضایی، رئیس شورای اسلامی شهر سنندج ضمن تبریک میلاد با سعادت پیامبر عظیم الشأن اسلام و خیرمقدم به مهمانان دو شهر خلاق کرمانشاه و رشت، گفت: به سنندج به شهر اولین بانوی تاریخ‌نگار مسلمان جهان مستوره اردلان خوش آمدید.

وی افزود: برگزاری جشنواره موسیقی اقوام و حضور هنرمندان کشور در سنندج فرصت مغتنمی برای معرفی هرچه بیشتر ظرفیت‌های این استان و همدلی و هم افزایی بین شهرهای خلاق ایران در یونسکو است. 

شورای اسلامی شهر سنندج بیان کرد: امیدواریم این نشست‌ها بتواند زمینه همکاری هرچه بیشتر و برنامه‌ریزی‌های اصولی در راستای پیشبرد اهداف در نظر گرفته شده برای شهرهای خلاق ایران اسلامی را فراهم کند.

وی در پایان یادآور شد: یکی از مهم‌ترین اهداف و سیاست‌هایی شهرهای خلاق، توسعه پایدار و همه جانبه در بخش‌های مختلف است که این مهم با همدلی و تعامل بیشتر بین شهرهای خلاق تحقق پیدا می‌کند.

شهرهای خلاق به مقصد اصلی گردشگری ایران تبدیل شوند

محمدرضا فروتن، دبیرشهر خلاق رشت هم در ادامه این نشست گفت: از مهمان.نوازی مردم شهر سنندج و شهردار هنردوست شهر خلاق موسیقی جهان شاهد بودیم.

وی افزود: در کنار برندهای شهرهای خلاق به ثبت رسیده می‌توانیم در راستای دیپلماسی ملی از طریق دبیرکل یونسکو در تهران زمینه نشست مشترک شهرداران و استانداران شهرهای خلاق ایران را با وزاری علوم، میراث فرهنگی و آموزش و پرورش فراهم سازیم که حداقل خروجی این نشست ارتباطات شهرداران شهرهای خلاق با وزاری کشور است.

دبیرشهر خلاق رشت با اشاره به اینکه مزیت خوب این کار توسعه در بخش‌های مختلف و ایجاد ظرفیت‌های لازم برای توسعه هرچه بیشتر صنعت گردشگری است، بیان کرد: در این راستا باید یک بسته قابل ارائه آماده شود تا بتوانیم در قالب این بسته کارهای مختلف و یکپارچه‌ای را با همبستگی شهرهای خلاق ایران رقم بزنیم.

دبیر شهر خلاق خوراک رشت گفت: سنندج با همایش به این گستردگی که با حضور 18 قوم ایران برگزار شده باید به یکی از قطب‌ها و مقصدهای گردشگری تبدیل شود.

فروتن با اشاره به اینکه استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت‌های شهرهای خلاق می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد اشتغال و جلوگیری از افزایش آمار بیکاری داشته باشد،یادآور شد: باید اقدامات لازم در راستای حفظ عنوان شهرهای خلاق صورت بگیرد که این کار مستلزم همراهی هرچه بیشتر مسئولان در رأس است.

انتهای پیام

The post همگرایی شهرهای خلاق؛ زمینه‌ساز توسعه اقتصادی و رونق گردشگری Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment