روضه‌های خانگی سنت ماندگار هستند

فروغ نیلچی زاده مدرس دانشگاه و پژوهشگر دینی

به گزارش ایکنا از گیلان، فروغ نیلچی‌زاده، استاد حوزه و دانشگاه و پژوهشگر دینی امروز، 12 مهرماه در نشست بانوان اجلاس پیرغلامان حسینی که در بقعه خواهر امام(س) در رشت برگزار شد، با بیان اینکه خدا را شاکریم که در خانه فاطمه دیگر در شهر رشت خدمت خوانی هستیم که دلشان پر از محبت اهل بیت(ع) است، اظهار کرد: وقتی خداوند دشمنان را با یکدیگر مشغول کرد، بنی امیه و بنی عباس برای قدرت دنیا به جان هم افتادند، امام صادق(ع) در این فرصت علم ناب را منتشر کرد و همزمان روضه‌های خانگی شکل گرفتند.

وی افزود: مرثیه‌خوانان به خانه حضرت آمدند و از مراثی اهل بیت(ع) خصوصا اباعبدالله سخن گفته شد، امام صادق(ع) دستورشان به روضه‌های خانگی واضح و روشن است تا جایی که امروز در گوشه گوشه کشور در خانه‌هایی بیش از یک قرن روضه‌های خانگی برگزار می‌شود.

نیلچی‌زاده با بیان اينکه روضه‌های خانگی سنت ماندگار هستند، تصریح کرد: در همه استان‌های کشور از این خانه‌های ماندگار وجود دارد، این روضه با روضه مساجد و تکایا تفاوت بنیادین دارد، زیرا کوچک و بزرگ، مادر و پدر همه در کنار هم با همکاری ویژه، آماده استقبال از مهمانان اهل بیت(ع) می‌شوند و روضه‌های خانگی هم‌خانه شدن با محمد و آل محمد(ص) است.

وی ادامه داد: امروز که در پیچ آخر بشریت هستیم و شیاطین به خانواده حمله کرده‌اند به برکت خون شهدا این فرصت حاصل شد که رئیس جمهور ایران در سازمان ملل از خانواده دفاع کند آن هم در شرایطی که تلاش دارند اسم خانواده دچار خدشه شود و سطح‌های گوناگون که واقعیت خارجی ندارند در پی تقدس‌زدایی این نهاد هستند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر خانواده پاکی، تقدس و اصالتش آسیب ببیند همه بشریت در چنگ شیاطین قرار می‌گیرد، وقتی خانواده با برگزاری مجالس روضه خانوادگی همبستگی را به بالاترین حد برساند، فرزندان می‌آموزند و در گرو محبت اهل بیت پرورش می‌یابند.

وی با بیان اینکه گریه برای اهل بیت(ع) سراسر عزت است، تصریح کرد: در این مجالس همه تلاش دارند که پیام عالم دین صحیح و مناسب دریافت کنند و بر مصائب اهل بیت(ع) اشک بریزند، این خود یک دانشگاه معرفتی بزرگ است که تزکیه و تعلیم را در پی دارد.

نیلچی‌زاده گفت: فرصت طلایی روضه‌های خانگی یعنی رونق هیئت‌ها جوانان و نوجوانان، با توجه به فضای رسانه‌ای دیجیتال نباید این فرصت را از دست داد بلکه باید فرصت‌سازی کرد و از آن به عنوان ویژگی ناب حفاظت کنیم.

زهرا یعقوب‌نژاد، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان و دبیر کمیته بانوان اجلاس پیر غلامان حسینی هم در این مراسم اظهار کرد: برگزاری اولین اجلاسیه پیر غلامان حسینی ویژه بانوان در اجلاس بیستم اتفاق مبارکی برای جامعه بانوان است.

وی با اشاره به جایگاه و منزلت خواهر امام رضا(ع) بیان کرد: معرفی فاطمه اخری(س) خواهر گرانقدر امام رضا(ع) از مهم‌ترین اهداف ویژه برنامه بانوان در این اجلاس است.

یعقوب‌نژاد با اشاره به بانوان نخبه گیلان گفت: ملا خدیجه اولین زن کاتب قرآن و ۴۴ شهیده بانو، ۶۹ جانباز، ۲۱ هزار همسر جانباز و ۲۳ شهید کودک تنها گوشه‌ای از ایثارگری‌های بانوان در این استان است که باید معرفی و تجلیل شوند.

انتهای پیام

The post روضه‌های خانگی سنت ماندگار هستند Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment