سینمای کودک و نوجوان دغدغه انسان‌سازی دارد

پیام رئیس سازمان سینمایی به سی‌وپنجمین جشنواره فیلم‌ کودک اصفهانبه گزارش ایکنا از اصفهان، به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی و ارتباطات رسانه‌ای سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، پیام محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی به این دوره از جشنواره در آستانه آغاز این رویداد منتشر شد. متن این پیام به شرح زیر است:

«مهر سینمای ایران بار دیگر با بهار سینمای کودک و نوجوان تلاقی کرد.‌ سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان سرآغاز جشنواره‌های سینمای ایران در سال ۱۴۰۲ است، پروانه‌های اين جشنواره معنابخش فصل جدید رويدادهای سینمایی کشورند. 

سینمای کودک و نوجوان و جشنواره آن مولود سینمای انقلاب اسلامی است؛ سینمای نجیبی که محصولات آموزنده و سینماگران پرآوازه‌ای در بوستان و گلستان نقره‌ای سینما معرفی کرد.

سینمای کودک و نوجوان، «سینمای دغدغه‌» است؛ سینمایی ریشه‌دار و صاحب اصالت که دغدغه انسان‌سازی دارد. دغدغه پرورش، تربیت و آموزش در ذات سینمای کودک و نوجوان نهفته و همزاد آن است. رویکرد راهبردی سازمان امور سینمایی در دو سال اخیر بر مدار اخلاق، آگاهی و امید قرار دارد و سینمای کودک و نوجوان بیشترین قرابت را با این رویکرد دارد. سینمایی که صیانت از مرزهای تربیتی و پرورشی فرزندان ایران را در برابر فرهنگ مهاجم برعهده دارد، نسل امروز را با میراث نسل گذشته مأنوس می‌کند و افتخارات او را به نسل فردا پیوند می‌دهد.

جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان علاوه بر عرصه تجلیل از صاحبان تجربه، صحنه بروز خلاقیت و اعتماد به نفس فیلم‌سازان جوان نيز هست. این جشنواره ظرفیت سینمایی هنرمندان ما در عرصه فیلم‌های بلند، کوتاه و  پویانمایی را در ابعاد جهانی و بین‌المللی به فیلم‌سازان دنیا معرفی می‌کند و قصه‌ها و داستان‌های کودک و نوجوان ایرانی را در ابعاد جهانی بر پرده می‌نشاند.

در دو سال اخیر، همزمان با حضور موفق آثار سینمای کودک و نوجوان، قدم‌هایی برای رشد این سینما برداشته شده است تا بار دیگر صحنه به نفع فیلم‌سازان و مخاطبان انبوه و خاموش سینمای کودک و نوجوان آراسته شود.

جشنواره سی‌وپنجم می‌تواند نمایانگر گام‌ جدید و جدی مدیریت سینمایی کشور برای کمک به احیای سینمای کودک و نوجوان باشد.

سینمای کودک در بخش تولید، اکران، جشنواره‌ها و المپیادها فعال بوده و نیازمند بازطراحی سازوکارهای حمایتی از آن است. از همدلی همه اهالی سینما برای حضور گرم و پرانگیزه در جشنواره امسال قدردانی می‌کنم، مساعی همکارانم در سازمان سینمایی، بنیاد فارابی و مسئولان شهرداری اصفهان، شورای سیاستگذاری و ستاد اجرایی جشنواره برای برنامه‌ریزی و برگزاری جشنواره جای سپاسگزاری دارد.

شور و شوق کودکان و نوجوانان و همراهی مردم خونگرم اصفهان برای میزبانی جشنواره سی‌وپنجم در یاد و خاطر سینماگران و میهمانان خارجی این رویداد بين‌المللی خواهد ماند.

محمد خزاعی

رئیس سازمان سینمایی»

انتهای پیام

The post سینمای کودک و نوجوان دغدغه انسان‌سازی دارد Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment