فیلمنامه‌های دفاع مقدس تا سال آینده فیلم و سریال می‌شوند

نمایشگاه کتاب دفاع مقدس در همدان برگزار می‌شودبه گزارش ایکنا نشست خبری دوازدهمین نمایشگاه کتاب دفاع مقدس و مقاومت امروز؛ دوازدهم مهر برگزار شد.

سردار آزادی در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه بانک دفاع مقدس در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب به گنج تعبیر شده است خاطرنشان کرد: تمامی ابعاد این گنج باید با کمک اصحاب فرهنگ هنر و رسانه مورد استخراج قرار گیرد و با زبان فرهنگ و هنر به مخاطبان خاصه نسل نوجوان و جوان منتقل شود.

وی ادامه داد: ریزه‌کاری‌های دفاع مقدس، خانواده شهدا و ایثارگران جانبازان و آزادگان جز با زبان هنر نمی‌تواند میان نسل‌های مختلف منتقل شود و نفوذ کند. دراین‌میان یکی از گونه‌های شاخص هنر، حوزه ادبیات و کتاب است.

سردار آزادی با بیان اینکه حماسه دفاع مقدس سبک زندگی شهدا و تمام افتخارات ملت بزرگ ایران باید با زبان فرهنگ و هنر خاص با محوریت کتاب و ادبیات ثبت و ضبط و به جامعه امروز و فردای ایران انقلابی و اسلامی منتقل شود یادآور شد در حوزه کتاب و ادبیات گونه‌هایی چون داستان، رمان، خاطره، شعر و تاریخ شفاهی ازجمله پراستقبال‌ترین آثار گونه‌ ادبیات دفاع مقدس و مقاومت به شمار می‌رود. به همین منظور نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس و مقاومت هم‌زمان با کنگره بزرگداشت کنگره هشت هزار شهید استان همدان به میزبانی این استان برگزار می‌شود و طی آن صد ناشر تخصصی با بیش از هفت هزار اثر از تاریخ بیست‌ویک تا بیست و پنجم مهر در همدان میزبان مخاطبان خواهند بود.

رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در برشمردن اهداف اصلی برگزاری نمایشگاه با اشاره به آن‌که ترویج فرهنگ مکتوب ایثار و شهادت و روایت قهرمانانی که حماسه‌ساز سال‌های دفاع مقدس و در ادامه محور مقاومت بوده‌اند ازجمله مهم‌ترین اهداف این دوره نمایشگاه است، ادامه داد: آن‌چنان‌که طی سال‌های انقلاب تا به امروز آثار خوبی در موضوع مقاومت و دفاع مقدس به رشته تحریر درآمده تلاش می‌کنیم تا به واسطه برگزاری چنین نمایشگاه‌های تخصصی این گونه‌ ادبی را بیش از پیش مورد توجه جامعه و اقبال مخاطبان قرار دهیم.

 دبیر شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس و مقاومت در سازمان بسیج مستضعفان با تأکید بر آن‌که یکی از مهم‌ترین ارجاعاتی که می‌تواند نشانگر اهمیت و جریانسازی نمایشگاه‌های کتاب باشد به استقبال مخاطبان بازمی‌گردد، تصریح کرد: همین استقبال از سوی مردم قوت قلبی به ناشران نویسندگان پژوهشگران و فعالان عرصه نشر و کتابت آثار دفاع مقدس ما بازمی‌گردد و هر چه این استقبال مردمی بیشتر باشد، شور و علاقه آفرینندگان آثار ادبی نیز به همین میزان بیشتر خواهد بود.

وی در تشریح برنامه‌های جنبی این دوره نمایشگاه یادآور شد: برگزاری نشست‌های تخصصی با حضور ناشران و نویسندگان و پژوهشگران و همچنین همراهی با همراهی رسانه ملی جهت ترویج هرچه بیشتر فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و معرفی بیش از هفت هزار اثر حاضر در این دوره از نمایشگاه در گونه‌های مختلف که در تمامی گروه‌های سنی از کودک و نوجوان تا بزرگسال به رشته تحریر درآمده بخشی دیگر از فعالیت‌های این دوره نمایشگاه به شمار می‌رود.

سردار آزادی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به دو پرسش خبرنگار ایکنا مبنی بر تأکید مقام معظم رهبری در حوزه جهاد تبیین و رسیدن به زبانی که بیشترین دریافت و استنباط را از سوی نسل نوجوان و جوان داشته باشد و تمهیداتی که بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج در این حوزه در دستور کار دارد و همچنین تلاش‌هایی که در مقوله آثار اقتباسی در گونه سینما و سریال به‌عنوان آثار فرهنگی با ضریب نفوذ بالا در دستور کار این سازمان قرار دارد گفت: در این مسئله تردیدی وجود ندارد که امروز بیش از هر زبانی در مواجهه با نسل نوجوان و جوان امروز نیازمند زبان تبیینی هستیم. هرچه رویکرد زبان تبیینی بیشتر مورد عنایت قرار گیرد به همان میزان خروجی و تأثیرگذاری ما جهت بازتاب صحیح و دقیق رشادت‌های رزمندگانمان در دوران هشت سال دفاع مقدس از سوی نویسندگان و ناشران بیش از پیش خواهد شد.

 وی با اشاره به تهیه سند پنج ساله اعتلای نشر دفاع مقدس که در راستای زبان تبیینی در دستور کار قرار گرفته است با اشاره بر آن‌که این سند در مراحل تصویب قرار دارد خاطرنشان کرد: در این سند تلاش می‌کنیم تا در کنار شناخت وضعیت نشر آثار دفاع مقدس و گونه‌هایی که بیش از سایر گونه‌ها مورد اقبال مخاطبان است بر ذائقه‌سنجی و مخاطب‌سنجی تأکید بیشتری داشته باشیم و جهت تحقق این مهم به هم‌اندیشی با تمامی ناشران در سراسر کشور اقدام کرده‌ایم.

سردار آزادی در پاسخ به دیگر پرسش ایکنا درباره آثار اقتباسی با تأکید بر آن‌که خوشبختانه تولید فیلم و سریال به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات ما جهت تولید آثار متنوع فرهنگی و هنری در دستور کار قرار گرفته است یادآور شد: هم‌زمان با برگزاری کنگره‌های ملی و مردمی شهدا در استان‌ها که حداقل ده کنگره را در سال شاهد هستیم از ابتدای سال جاری بنا را گذاشتیم که به واسطه برگزاری هر دوره از این کنگره‌ها شاهد تولید فیلمنامه‌هایی برای آثار سینمایی و سریال باشیم و نتایج آن را از اواخر امسال و به‌ویژه در طی سال آینده مخاطبان ناظر و شاهد خواهند بود.

انتهای پیام

The post فیلمنامه‌های دفاع مقدس تا سال آینده فیلم و سریال می‌شوند Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment