۱۱۵ قطعه زمین به خانوار مشمول طرح جوانی جمعیت در گیلان اهدا شد

اسدالله عباسی استاندار گیلان

به گزارش ایکنا از گیلان و به نقل از روابط عمومی استانداری، اسدالله عباسی، استاندار گیلان امروز، 16 مهرماه در مراسم اهدای مدارک اراضی واگذار شده به خانوارهایی مشمول طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده، با بیان اینکه کشور ما به افراد مولد و تولید کننده نیاز دارد تا در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات نیروی کار مورد نیاز را تأمین کنند، اظهار کرد: زمانی در کشور تعداد نیروهای مولد بیش از اشتغال بود اما اکنون بستر برای اشتغال نیروهای مولد فراهم است و شغل هم وجود دارد.

وی افزود: در استان گیلان نیروهای ایرانی و بومی به کار گرفته می‌شوند اما در برخی از بخش‌ها مانند حفاری در معادن، پروژه‌های سدسازی، آب و فاضلاب نیازمند نیروهای توانمندی هستیم که بتوانند در مشاغل سخت کار کنند.

عباسی رویکرد دولت سیزدهم را برگرفته از نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی و توجه به جوانی جمعیت عنوان کرد و گفت: دولت مصوبات مجلس و منویات رهبر فرزانه انقلاب را به طور کامل اجرا می‌کند. در طرح جوانی جمعیت در برخی نقاط استان، زمین آماده واگذاری داریم اما در مناطقی مانند شهر رشت مشکلاتی وجود دارد که در حال رفع آنها هستیم. باید زیرساخت‌ها آماده شده و بر اساس آن نشانه گذاری و واگذاری زمین آغاز شود ضمن آنکه ما در پرداخت تسهیلات مساعدت لازم را خواهیم داشت تا خانواده‌ها بتوانند خانه‌های ارزان قیمت تهیه کنند.

وی مسکن و اشتغال را دو مقوله مهم و راهبردی در دولت سیزدهم دانست و افزود: با توسعه بخش صنعتی، گردشگری، کشاورزی مشکل اشتغال در استان رفع خواهد شد و در ماه‌های آینده زیرساخت‌های مهم توسعه‌ای اقتصادی از جمله در بخش ریلی فراهم شده و این پروژه‌ها به بهره‌برداری می رسد. اکنون نگاه منفی به رشد جمعیت تغییر کرده و به زودی برای تأمین خودرو در قالب طرح جوانی جمعیت برای افراد دارای بیش از سه فرزند هم اقدام خواهد شد و ساخت مسکن در استان سرعت می‌گیرد.

سجاد جلالی، مدیرکل حقوقی وزارت راه و شهرسازی نیز در این آیین گفت: در دولت سیزدهم پروژه مسکن ‌مهر که دولت دهم و یازدهم به مردم وعده داده بود در دستورکار قرار گرفت و در طول دو سال گذشته بیش از ۲۰۰ هزار مسکن مهر از تعهدات دولت‌های پیشین واگذار شد. امروز در سراسر کشور یک میلیون و ۷۰۰ واحد مسکونی در حال ساخت است و در قالب واگذاری گروهی تاکنون ۱۵۰ هزار واحد مسکونی و زمین واگذار شده است.

وی اظهار کرد: در طرح جوانی جمعیت در واگذاری زمین اهتمام جدی است ضمن آنکه با توجه به ارزش بالای زمین در گیلان برای تأمین آن در این استان با مشکل مواجه هستیم که با حمایت و پیگیری مجموعه و مدیریت استان امیدواریم این مشکل هرچه سریع‌تر برطرف شود و تا دهه فجر اراضی به کلیه متقاضیان واجد شرایط طرح جوانی جمعیت واگذار شود.

محمدرضا فلاحتگر، سرپرست اداره کل راه و شهرسازی گیلان نیز در این مراسم گفت: دریافت زمین در قالب طرح جوانی جمعیت شامل خانواده‌هایی می‌شود که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر را در زمان اجرای این قانون افزایش داده باشند و فرزند بالای دو و نیم سال نداشته باشد.

وی افزود: به هر یک از ۲۳۰ خانوار ثبت‌نام شده در این طرح ۲۰۰ مترمربع زمین در روستا و شهرهای کمتر از یک‌هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت واگذار می‌شود و در صورت آنکه متراژ زمین بیش از ۲۰۰ مترمربع باشد متقاضی باید بهای مازاد را بر مبنای قیمت کارشناسی روز و به صورت نقد پرداخت کند. قیمت کارشناسی کل زمین به صورت خام باید کمتر از یک میلیارد و ۱۷۲ میلیون تومان باشد و اگر قیمت زمین بیش از این مقدار باشد به دو متقاضی واجدالشرایط واگذار می‌شود.

فلاحتگر با بیان اینکه یک‌هزار و ۱۵۷ نفر در سامانه طرح جوانی جمعیت استان گیلان ثبت‌نام کردند، گفت: با توجه به ارزش بالای زمین در گیلان این زمین‌ها به دو خانوار واگذار می‌شود. در اجرای این طرح تأمین، واگذاری، پالایش متقاضیان و آماده سازی زمین بر عهده بنیاد مسکن می‌باشد.  این اداره‌کل با تمام ظرفیت نسبت به شناسایی زمین با توجه به اهمیت و ساخت مسکن اهتمام خواهد داشت لذا با تشکیل کارگروهی نسبت به تهیه زمین در مناطق آستانه اشرفیه، صومعه‌سرا، تولم‌شهر، فومن و شفت اقدام کرد و ۲۳۰ خانوار در طی زمان حدود دو ماه ۱۱۵ قطعه زمین دریافت کرده و می‌کنند.

گفتنی است؛ در پایان این آیین مدارک اراضی واگذار شده که در شهرستان‌های آستانه اشرفیه، صومعه سرا، فومن، تولم شهر و شفت بود به صورت نمادین به پنج خانوار اهدا شد. ‌

انتهای پیام

The post ۱۱۵ قطعه زمین به خانوار مشمول طرح جوانی جمعیت در گیلان اهدا شد Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment