امروز نیازمند گفت‌وگوی میان‌مذهبی در خصوص امامت هستیم

علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه، عصر امروز، 12 شهریورماه در دیدار اعضای شورای علمی کنگره بزرگداشت علامه میرحامد حسین لکهنو ضمن خیرمقدم به اعضای هیئت علمی و سیاست‌گذاری این کنگره بین‌المللی به معرفی جامعةالمصطفی پرداخت و اظهار کرد: جامعةالمصطفی در سال ۱۳۸۶ از تلفیق سازمان مدارس علمیه خارج از کشور و مرکز جهانی علوم اسلامی پدید آمد و امروز عضویت اتحادیه‌های معتبر بین‌المللی را در اختیار داشته و پذیرای طلاب و علاقه‌مندان به فراگیری علوم دینی و معارف اهل بیت(ع) از سراسر عالم است.

وی با تشریح محور‌های اصلی رشته‌های ارائه شده در جامعةالمصطفی و رویکرد‌های آموزشی این مرکز علمی، افزود: امروز ده‌ها هزار طلبه از ۱۳۵ ملیت مختلف در المصطفی مشغول به تحصیل هستند که این تنوع ملیتی در میان مراکز علمی و دانشگاهی جهان، کم‌نظیر به شمار می‌آید.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی، نگاه تقریبی و وحدت‌آمیز را از راهبرد‌های اصلی جامعةالمصطفی دانست و ادامه داد: بخشی از طلاب و فراگیران جامعةالمصطفی را پیروان مذاهب اهل سنت تشکیل می‌دهند که بر اساس مذاهب خود و با نگاه تقریبی و مقارن، به تحصیل علوم و معارف اسلامی مشغول هستند.

وی یکی از خدمات ارزشمند جامعةالمصطفی را آموزش زبان فارسی به غیرایرانیان بیان کرد و گفت: جامعةالمصطفی به اذعان مسئولان کشور، بیشترین نقش را در گسترش جهانی زبان فارسی داشته است که پشتوانه بسیار ارزشمندی برای بخش‌های مختلف به شمار می‌آید.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی با اشاره به مشارکت جامعةالمصطفی در برگزاری سالانه ده‌ها کنگره و همایش، تصریح کرد: تا امروز بیش از 300 تفاهم‌نامه همکاری میان جامعةالمصطفی با مراکز علمی و فرهنگی مختلف در داخل و خارج از کشور به امضا رسیده است. المصطفی به عنوان بُعد بین‌المللی حوزه‌های علمیه، در دامن انقلاب اسلامی پرورش یافته است و تلاش می‌کند به رسالت مهم علمی و جهانی خود عمل کند.

وی در ادامه با تأکید بر جایگاه ویژه هند در میراث علمی مکتب اهل‌بیت(ع) طی چند قرن اخیر، اظهار کرد: تلاش و زحمتی که در کنگره بزرگداشت علامه میرحامد حسین برای پرداختن به این میراث مهم مکتب اهل‌بیت(ع) صورت گرفته است، جای تقدیر دارد، اما همچنان احیای این میراث عظیم کار زیادی را می‌طلبد.

علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: منطقه شبه قاره در یک بازه زمانی ویژه، شاهد حضور علما و فقیهان برجسته مکتب اهل‌بیت(ع) بوده است و تبادل گسترده علمی در این عصر، نیاز به بازشناسی جدی دارد. تعامل علمی که امروز میان شرق و غرب عالم پدید آمده است، در آن عصر با منطقه شبه قاره در جریان بود و زبان فارسی به عنوان یک ابزار فرهنگی، نقش مهمی ایفا کرده است.

وی با تأکید بر ضرورت پرداختن به شخصیت‌های شاخص مانند علامه میرحامد حسین، یادآور شد: برجستگی مدرسه علمیه لکهنو بیشتر در عرصه کلام و به ویژه امامت بوده است. ما امروز در مباحث مربوط به روش و آداب گفت‌وگوی میان مذهبی در بحث امامت، به این تجربیات ارزشمند نیازمندیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی، موضوع امامت را سوژه بسیار خوبی برای گفت‌وگو میان علمای مکتب اهل‌بیت(ع) و سایر مذاهب برشمرد و افزود: بحث امامت اگر در مسیر درستی قرار داشته باشد، هیچ ظرفیتی برای تنازع نداشته و فرصت بسیار خوبی برای تقریب و وحدت نیز خواهد بود. حدیث غدیر یا حدیث خلفای اثنی عشر، زمینه‌ای برای گفت‌وگو و تقریب است و با استفاده از این الگو‌های تاریخی و ارزشمند، می‌توان از این ظرفیت‌های مهم بهره برد.

رئیس جامعةالمصطفی از آمادگی این مرکز علمی برای همکاری کامل با کنگره بزرگداشت علامه میرحامد حسین در عرصه‌های مختلف از جمله تدوین مقالات، گردآوری نسخ، احیای تراث و … خبر داد.

انتهای پیام

The post امروز نیازمند گفت‌وگوی میان‌مذهبی در خصوص امامت هستیم Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment