اشتراکات فرهنگی تیغ دولبه است

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مسعود احمدوند، رایزن فرهنگی ایران  در روسیه در پاسخ به این پرسش که دیپلماسی فرهنگی در تبدیل کشورهای منطقه به یک قدرت واحد چه نقشی را ایفا می‌کند، بیان کرد: اشتراکات فرهنگی تیغ دولبه است  که هم می‌تواند باعث همگرایی و هم باعث جدایی و واگرایی شود.

وی با تأکید بر چندبعدی بودن موضوع همگرایی ر بین کشورهای همسایه اظهار کرد: بحث وفاق منطقه‌ای بسیار بستگی به این موضوع دارد که کشورها چگونه با این موضوعات مشترک فرهنگی برخورد کنند.

رایزن فرهنگی ایران در روسیه توضیح داد: مثلاً مولوی شخصیت مشترک فرهنگی بین چند کشور همسایه است که هم می‌تواند باعث نزدیکی این کشورهای همسایه و هم باعث دوری آنان شود.

احمدوند تصریح کرد: عوامل متعددی باید دست به دست هم بدهند که بتوانیم در منطقه خودمان و براساس مشترکات فرهنگی به یک همگرایی برسیم اما نباید فراموش کنیم که لزوم وجود اشتراکات فرهنگی باعث همگرایی منطقه‌ای نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: جنبه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این همگرایی بالقوه تأثیر بسزایی دارند.

رایزن فرهنگی ایران در روسیه با اشاره به اهمیت برگزاری اجلاس رایزنان فرهنگی گفت: برگزاری چنین رویدادهایی بسیار فوق‌العاده است چرا که اتفاقاتی که در آن رقم می‌خورد راهگشاست.

وی ادامه داد: گفت‌وگوهایی که در این اجلاس شکل می‌گیرد، سخنوران و مدیرانی که حضور پیدا می‌کنند، نشست‌های جانبی که در خلال این اجلاس برگزار می‌شود کاملاً کمک می‌کند تا مسیری که طی کرده‌ایم را بازنگری کنیم و برای مسیر پیش رویمان برنامه‌ریزی بهتری داشته باشیم؛ در نتیجه برگزاری چنین رویدادهایی بدون شک مفید و لازم است.

یادآور می‌شود، نخستین اجلاس منطقه‌ای رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه، از 15 تا 20 مهرماه، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان قرارگاه اقتدار فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

انتهای پیام

The post اشتراکات فرهنگی تیغ دولبه است Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment