ایجاد میز زیارت، نذر و وقف در رایزنی های فرهنگی ایران

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی فقیه اسفندیاری، معاون امور بین‌الملل آستان قدس رضویبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی فقیه اسفندیاری، معاون امور بین‌الملل آستان قدس رضوی در سومین روز نخستین اجلاس منطقه ای رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه با اشاره به اهمیت مراکز زیارتی در پیشبرد اهداف فرهنگی، اظهار کرد: بعد از دوران همه گیری کرونا که محدودیت‌هایی برای حضور زائران در زیارتگاه ها وجود داشت، شوق زائران در کشورهای مختلف به اعتاب شیعه بیشتر شده است و این روند با افزایش روزافزون زوار، ادامه دارد.

وی افزود: در همین راستا، طرحی به عنوان دیپلماسی زیارت به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت امور خارجه ارائه کرده‌ایم تا بتوانیم از شهروندان کشورهایی که صاحب زائر هستند لغو روادید کنیم. خوشبختانه مقامات وزارت امور خارجه نیز اعلام آمادگی کردند تا در این مسیر، یاری‌رسان باشند.

فقیه اسفندیاری همچنین بیان کرد: این نهاد، مبتنی بر موقوفات و نذورات فعالیت می‌کند و یک ریال از بودجه ملی و دولتی استفاده نمی‌کند که می‌تواند الگویی مناسب، پیش روی رایزنان فرهنگی برای اثرگذاری در حوزه‌های مختلف از جمله فرهنگ باشد.

وی افزود: دیپلماسی زیارت، در حوزه علمی و فرهنگی در کنار هم، اهمیت دارند و پیشنهاد می‌کنم در محل خدمت رایزنان فرهنگی، میز زیارت، نذر و وقف شکل گیرد. با توجه به ابعاد فعالیت‌های آستان نقدس رضوی، لازم است در عرصه دیپلماسی فرهنگی، به اشاعه سیره رضوی خدمت کنیم.

وی با بیان اینکه درهای آستان قدس رضوی به روی همه، چه مسلمان و چه غیرمسلمان، باز است، اظهار کرد: شایسته است توریستی که به ایران می‌آید بتواند از آستان قدس رضوی و داشته‌های منحصربه فرد آن چه در بعد مذهبی و چه در بعد تاریخی و موزه‌ای، بازدید کند. رایزنان فرهنگی تلاش کنند یک روز جهانی به نام امام رضا(ع) ثبت شود و فرهنگ و سیره اهل بیت(ع) به گوش همه جهان برسد.

وی ادامه داد: خواهشمندیم در راستای اهداف فرهنگی، در کشورهای همسایه، دست به رویدادسازی بزنید. در کنار این موضوع، فراهم آوردن شرایط برای حضور شخصیت‌های علمی و دانشگاهی کشورهای منطقه برای حضور در آستان قدس رضوی نیز می‌تواند در عرصه دیپلماسی فرهنگی دارای اهمیت باشد.

گفتنی است نخستین اجلاس منطقه‌ای رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه، از ۱۵ تا ۲۰ مهرماه ۱۴۰۲، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان قرارگاه اقتدار فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

انتهای پیام

The post ایجاد میز زیارت، نذر و وقف در رایزنی های فرهنگی ایران Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment