ضبط تلاوت متسابقان استان تهران از امروز آغاز می‌شود + صوت

قرآنسیدمهدی شرفی، رئیس اداره امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه استان تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایکنا، با اعلام این خبر گفت: مرحله مقدماتی مسابقات کشوری به صورت یکپارچه در سراسر کشور از روز گذشته آغاز شده که به صورت ضبط تلاوت متسابقین است؛ به این ترتیب که هر یک از آنها به محل مسابقات در استان خود مراجعه می‌کنند، تلاوت ایشان ضبط و برای داوری به شکل متمرکز به مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: پس از داوری مرحله مقدماتی در مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف، اسامی برگزیدگان برای شرکت در مسابقات کشوری که قرار است در خراسان شمالی برپا شود، معرفی خواهد شد.

شرفی تصریح کرد: در استان تهران هم در روز جاری چهارشنبه 19 مهر، در بخش بانوان، میزبان 22 متسابق منتخب استانی برای رقابت کشوری هستیم که برای ضبط تلاوت حضور خواهند داشت و متعاقب آن فردا پنجشنبه 20 مهرماه نیز در بخش آقایان میزبان 40 متسابق خواهیم بود که پس از ضبط کامل تلاوت ایشان، فیلم‌ها جهت داوری نهایی به مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف ارسال خواهد شد.

وی افزود: رشته‌های این دوره از مسابقات حفظ بیست جزء، حفظ کل و قرائت ترتیل و تحقیق و دعاخوانی برای بانوان و آقایان است که در مورد آقایان رشته اذان نیز  اضافه بر بخش بانوان وجود دارد.

شرفی با تأکید بر این نکته که در این مرحله تنها وظیفه هر یک از مراکز اوقاف در استان‌ها، ضبط تلاوت متسابقین منتخب استانی است، گفت: پس از ارسال کامل فیلم تلاوت‌ها در مرکز امور قرآنی هیئت ارزیاب و داوری طی چند روز که تصور می‌کنم بین یک هفته تا 10 روز به طول بیانجامد، تلاوت‌ها را بررسی و داوری کرده و پس از جمع‌بندی اسامی راه‌یافتگان به مرحله نهایی مسابقات را معرفی می‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که کدامیک از شهرستان‌های استان تهران بیشترین منتخب برای حضور در این مرحله را داشته است؟ گفت: در حال حاضر در مرحله معرفی برگزیدگان استانی به مرحله کشوری هستیم و اگر دقیق بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم باید به سوابق هر یک از متسابقان در شهرستان محل زندگیشان و فعالیت‌های قرآنی که داشتند و موجب شده تا حد نصاب نمره را برای راهیابی به این مرحله به دست بیاورند، مراجعه کنیم اما معمولاً شهرستان تهران به نسبت سایر شهرستان‌های استان تهران بیشترین میزان متسابق را دارد.

شرفی همچنین در مورد اینکه آیا هر کدام از استان‌ها در مرحله کشوری مسابقات از سهمیه‌ای مجزا در هر یک از رشته‌های رقابتی برخوردارند یا خیر؟ گفت: حضور در مرحله کشوری این مسابقات حد نصابی و سهمیه‌ای نیست؛ هر چند که برای هر استان بسته به کیفیت فعالیت‌های جاری قرآنی هر یک از قاریان تحت پوشش اوقاف، سقفی در نظر گرفته می‌شود، اما در مرحله داوری استانی، داوران چنین صلاحیتی ندارند و تنها ملاک معرفی متسابق، امتیازاتی است که کسب کرده است.

وی در پایان گفت: با توجه به اینکه هر یک از استان‌ها، متسابقان منتخب خود را با امتیازات کسب شده به مرکز امور قرآنی اوقاف معرفی می‌کنند. هیئت داوران در مرکز تشخیص این را می‌دهند که کدامیک صلاحیت لازم برای حضور در مرحله کشوری را دارند، حال آن که ممکن است مثلاً اختلاف کیفی دو متسابق با هم در مرحله استانی، خیلی نزدیک و در حد یک‌صدم نمره باشد.

انتهای پیام

The post ضبط تلاوت متسابقان استان تهران از امروز آغاز می‌شود + صوت Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment