امیدواریم نخستین جایزه جهانی امام خمینی(ره) بهمن ماه برگزار شود

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی پور در ششمین و آخرین روز نخستین اجلاس منطقه‌ای رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه که با حضور حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، با انتقاد از اینکه اجرای برخی مصوبات شورای عالی فرهنگی در حوزه فرهنگ بین‌الملل، رعایت نمی‌شود، گفت: گر چه برای برگزاری این رویداد مهم، در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، پیش‌بینی اعتباری نشده است و در این راستا نیازمند حمایت دستگاه‌های مختلف هستیم.

 

وی یکی از معضلات حوزه دیپلماسی فرهنگی را، عملیاتی نشدن تفاهمنامه‌های فرهنگی  دانست که با کشورهای مختلف امضا شده و لازم است که رایزنان فرهنگی کشورمان، این موضوع را احصا و عملیاتی کنند.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی فرهنگی کشور، در ادامه به تدوین سند جامع حکمرانی فرهنگی بین‌المللی جمهوری اسلامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: این سند، در دولت و در بخش های مختلف با عناوین متفاوت، مورد بررسی قرار گرفته اما بازگشت داده شده است. اخیرا در شورای سیاست گذاری فرهنگ بین‌الملل این سند، تصویب شده است و برای الزام آور شدن آن، نیازمند حمایت و توجه مسئولان و بزرگان نظام هستیم.

 

رییس دستگاه دیپلماسی کشور، با اشاره به برپایی کارگروه‌هایی که در جریان تدوین برنامه هفتم، در حوزه دیپلماسی فرهنگی شکل گرفت اشاره کرد و گفت: کارگروه دیپلماسی فرهنگ عمومی برای نخستین بار در شورای فرهنگ عمومی با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی شکل گرفت و دو حکم از آن بیرون آمد. اما موضوع سیاست‌های فرهنگی در این برنامه، عملا در ذیل و راستای سیاست خارجی دیده شده است و و رنگ و لعابی از فرهنگ بین‌الملل در آن مشاهده نمی‌شود.

 

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همچنین بیان کرد: در شورای فرهنگ عمومی مسئله ثبت دهم تیرماه در تقویم رسمی به عنوان دیپلماسی عمومی و تعامل فرهنگی با جهان مطرح شد که این تاریخ، همزمان است با تأسیس سازمان با دستور مقام معظم رهبری. کارهای مقدماتی در این زمینه انجام شده است و ما منتظر تصویب آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.

 

همچنین حسین روزبه، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در آخرین روز از نخستین اجلاس منطقه‌ای رایزنان فرهنگی در کشورهای همسایه، به ثبت یک رکورد چشمگیر در عرصه دیپلماسی فرهنگی اشاره کرد و گفت: طی 6 روز برگزاری این اجلاس، نزدیک به 60 نشست و جلسه با حضور مقامات ارشد سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور برگزار شد که می‌تواند تصویر جدیدی از پویایی منحصربه فرد دستگاه دیپلماسی فرهنگی کشور را ارائه کند. 

 

وی ادامه داد: هماهنگی حضور مدیران ارشد نظام برای حضور در این اجلاس با توجه به شرایط حساس منطقه و پیرو پیروزی‌های محور مقاومت در فلسطین اشغالی، کار بسیار دشواری بود، اما برنامه‌ریزی‌هایی که برای این رویداد صورت گرفته بود با کار شبانه‌روزی و متعهدانه، محقق شد و خروجی این هم اندیشی‌ها و هم‌افزایی ها، در آینده نزدیک و در عملکرد رایزنان فرهنگی، قابل لمس خواهد بود. 

انتهای پیام

The post امیدواریم نخستین جایزه جهانی امام خمینی(ره) بهمن ماه برگزار شود Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment