وجود امام رضا(ع) در ایران موهبتی الهی است

محمدعلی انصاری، مفسر قرآن و صاحب تفسیر مشکاةبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی محمدعلی انصاری مفسر قرآن و صاحب تفسیر مشکاة، امروز  2 آبان ماه، در نشستی مجازی با موضوع «برکات وجود امام رضا(ع) برای ایرانیان و جاری شدن برکات الهی به واسطه خلیفة الله» اظهار کرد: ما ایرانیان بسیار مدیون امام رضا(ع) هستیم، زیرا عمده‌ترین عامل تشیع ایرانیان تا امروزه همین موهبت خداوند برای ایرانیان بوده است. این سیر سفر و ماندگاری وجود امام رضا(ع) در ایران و مشهد قطعا موهبتی از سوی خداوند برای مردمان ایران‌زمین بوده است. 

وی تصریح کرد: در این موضوع پیامبر اکرم(ص) فرموده‌بودند: «به‌زودی پاره‌ای از تن من در سرزمین شما خراسانی‌ها ودیعه خواهد ماند». لذا ایرانیان به آل علی(ع) علاقه مخصوصی داشتند که از بدو اسلام این عشق و علاقه نمایانگر بوده است اما اصل چشمگیر گرایش ایرانیان به اسلام از زمان ورود امام هشتم(ع) به این سرزمین شکل گرفته است. 

انصاری بیان کرد: در مدتی که ضامن آهو در مسیر بودند تا به خراسان برسند، با انسان‌های زیادی نشست و برخواست کردند و همین تعامل باعث شناخت بسیاری از ایرانیان از اسلام و اهل بیت شد. از میان این انسانها بیشتر آنان شخصیت علمی مطرحی داشتند که شامل شیخ طوسی، نجاشی و … می‌شود که با توجه به دعوت و آشنایی با دین اسلام هرکدام صدها نفر را به دین اسلام دعوت کردند. 

صاحب تفسیر مشکاة گفت: با توجه به این اوامر با ورود امام رضا(ع) بذر اسلام در ایران کشت گردید. همچنین با تمام مسائلی که بعد از آن زمان رخ داد، این فراگیری دین اسلام در ایران حفظ ماند. 

این مفسر قرآن اظهار کرد: با توجه به این اوصاف، حیف است که ارتباط ما با امام رضا(ع) در حد ارتباط انسان با شفاخانه باشد، پس باید انسان ارتباط خود را با حضرت رضا(ع) را در قالب درست تصحیح کند. گاهی حکایت آن است که از این ارتباط درست انسانی با غریب القربا تفسیر قرآنی ۲۰ جلدی به وجود آمده است، یعنی این توجه لحظه‌ای حضرت رضا(ع) دنیا و عاقبت آنان را تامین کرده است. 

وی افزود: در باب این امر اگر گریزی به زندگی شیخ حرعاملی بزنید، متوجه تغییرات ایشان بعد از زیارت و تحول عمیق زندگی این شیخ خواهید شد. لذا حتما لازم نیست که به علت شفا به زیارت بروید، بلکه می‌توانید با همان نگاه خود گدایی و ارتباط خود را با ایشان برقرار سازید. همچنین خداوند در بخشی از آیه ۱۱۳ سوره نساء می‌فرمایند: ( وَعَلَّمَكَ مَا لَمْ تَكُنْ تَعْلَمُ ۚ، از ان چیزی که خداوند به قلب شما داده است و از هیچ دانشگاه و دانشکده‌ای نیاموخته‌اید، به من هم عطا کنید.)

انتهای پیام

The post وجود امام رضا(ع) در ایران موهبتی الهی است Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment