مرمت اضطراری امامزاده نوح (ع) ساوه آغاز شد

امامزاده نوح ساوه

به گزارش ایکنا به نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، حسین محمودی، معاون میراث‌فرهنگی، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، از آغاز مرمت اضطراری امامزاده نوح (ع) نوبران شهرستان ساوه خبر داد و افزود: عملیات پاک‌سازی، تمیزکاری بدنه آجری، بندکشی دیواره‌ها و پلاستر گچی با اختصاص ۵۰۰ میلیون ریال آغاز شده است.

وی اظهار کرد: ساختمان بقعه متعلق به دوره صفویه و شامل یک بنای آجری مدور است که روی آن گنبد مخروطی ۱۲ ترک دوپوش قرار دارد و با آمودی از کاشی لعابدار فیروزه‌ای و در ساقه آن نقش چهار علی به چشم می‌‏خورد.

محمودی افزود: زیر گنبد با گچ، طرح‏های گل و بوته نقش بسته و طاق‌نماهای کم عمق گچی تعبیه شده است و دور تا دور ازاره با کاشی سبز رنگ پوشش داده و کف بقعه نیز سنگ مرمر و دور صندوق، ضریح آلومینیومی نصب شده است. این بقعه یک بار در سال ۱۲۷۰ هـ.ق و چندین بار در دوره معاصر مرمت شده و کاشی گنبد نیز تعویض، و ساقه آن نیز با آهن استحکام بخشی شده است.

وی با بیان اینکه بقعه امامزاده نوح بن موسی جعفر مربوط به دوره صفوی – دوره قاجار و در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است اضافه کرد: بنابه متن منبت کاری شده روی صندوق بقعه و نظر اهالی این امامزاده به امام‌کاظم(ع) منتسب است که امامزاده نوح نوه امام موسی‌کاظم(ع) است.

انتهای پیام

The post مرمت اضطراری امامزاده نوح (ع) ساوه آغاز شد Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment