برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی مردم‌محور باشد

جلسه برنامه ریزی هفته کتاببه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، اعظم روانشاد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان امروز، دوم آبان‌ در جلسه هماهنگی سی و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی که در سالن اجتماعات ارشاد استان برگزار شد، با بیان اینکه برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی باید مردم‌محور باشد، اظهار کرد: 24 آبان‌ماه به برکت شهادت علامه طباطبایی مفسر و متفکر بزرگ قرن پیش و فعالیت‌های ایشان در حوزه کتب قرآنی به این عنوان نامگذاری شده است.

روانشاد  ادامه داد: هرساله با توجه به سیاست ‌خانه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برنامه‌های هفته کتاب اعلام می‌شود و طبق روال سال‌های گذشته، ستاد استانی هفته کتاب با حضور دستگاه‌های مرتبط برگزار می‌شود و برنامه‌های مشترکی بر اساس سیاست‌های خانه کتاب وزارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان نیز این سیاست‌ها را به همه دستگاه‌ها ابلاغ می‌کند، ادامه داد: در حوزه فرهنگ یکی از مهمترین شاخص‌ها کتابخوانی است و ضرورت دارد تا با هم‌افزایی و همگرایی هرچه بیشتر بین دستگاهی، نقش پررنگی برای گسترش این چتر فرهنگی داشته باشیم و هم‌افزایی‌های این بخش را قوت ببخشیم.

روانشاد اضافه کرد: در این راستا باید از ظرفیت همه دستگاه‌های فرهنگی استفاده کنیم و قطعاً در صورتی می‌توانیم کار مؤثر و ملموس در حوزه کتاب ارائه نماییم که همه ظرفیت‌ها تجمیع شود و از همه آنها نیز بهره‌گیری کرد.

مدیرکل ارشاد لرستان با اشاره به اینکه برنامه‌های هفته کتاب به دو صورت برگزار می‌شود، اظهار کرد: طبق روال مرسوم، هر دستگاه موظف به انجام تکالیف درون سازمانی در این حوزه است که پس از ارایه گزارش به اداره کل فرهنگ و ارشاد استان، عملکرد دستگاه بعد از هفته کتاب در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح می‌شود، از بهترین دستگاه‌ها تجلیل می‌شود.

وی با بیان اینکه مدل دوم، راهکار همراه با هم‌اندیشی است که البته این رویکرد بیشتر مدنظر ماست تا از اثرگذاری بیشتری هم برخوردار باشد، اظهار کرد: برنامه‌های اجراشده براساس سیاست‌های ابلاغ شده  سی و یکمین دوره کتاب جمهوری اسلامی باید برنامه‌هایی قابل لمس و مردم محور باشد و در این راستا نیز باید برنامه‌های میدانی اجرا شود تا مردم احساس کنند هفته کتاب است.

روانشاد با بیان اینکه شعار هفته کتاب امسال «شعار آینده خواندنی است» انتخاب شده است، گفت: این شعار در همین راستا و به گونه‌ای طراحی و نامگذاری شده تا تولید محتوی گفتمانی در طول سال، در حوزه کتاب انجام بگیرد.

وی با بیان اینکه این شعار نیز در راستای مردمی بودن برنامه‌های کتاب در هفته کتاب نیز مدنظر قرار دارد، بر برگزاری برنامه‌های قابل اجرا در سطح شهر تأکید کرد و ادامه داد: کلیه برنامه‌ها نیز باید مبتنی بر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشد و البته باید از قالب‌های مختلف هنری و فرهنگی، برای هفته کتاب استفاده کنیم.

مدیرکل ارشاد لرستان با اشاره به ضرورت برگزاری نشست‌های تخصصی و ترویجی در همه حوزه‌های دانشگاهی، مساجد، مؤسسات فرهنگی و حلقه‌های میانی، گفت: با توجه به تأکید دولت سیزدهم بر اجرای برنامه‌های کلان فرهنگی توسط مؤسسات فرهنگی و سازمان‌های مردم نهاد؛ به‌ویژه موسساتی که در حوزه کتاب فعال هستند، لازم است که برنامه‌های این هفته را به مؤسسات واگذار کنیم تا شاخص‌های مردمی بودن و مردمی‌سازی در همه برنامه‌ها، لحاظ گردد.

روانشاد بر برگزاری و اجرای برنامه‌هایی از جمله میزبانی پیشکسوتان حوزه کتاب یا اجرای طرحی همچون عصر کتاب، تاکید و  اظهار کرد: باید تلاش کنیم اگر پیشکسوتی کتابی تألیف کرده است، علاوه بر رونمایی مورد تجلیل و معرفی نیز قرار بگیرد.

وی با تأکید بر اینکه لازم است که آیین رونمایی کتاب‌های پیشکسوتان با حضور دستگاه‌های فرهنگی، انجام شود، به تأکیدات مقام معظم رهبری در حوزه کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: لازم است در سطح مدارس و کانون‌های فرهنگی مساجد نیز در این هفته زمینه همراهی و ترغیب، کودکان و نوجوانان، فراهم گردد.

روانشاد با بیان اینکه پوشش برنامه‌های ستاد هفته کتاب در صداوسیما، فضای مجازی و رسانه‌ها بسیار ضروری است، اضافه کرد: همچنین لازم است تا از برگزاری برنامه‌های تکراری، پرهیز شود مگر اینکه برنامه‌هایی در گذشته بازخورد مثبت داشته‌اند و تکرار آنها آسیبی در حوزه کتاب و کتابخوانی نداشته باشد.

وی با اشاره به رویدادمحور بودن برنامه‌های فرهنگی، گفت: لازم است با توجه وقایع اخیر غزه و تهاجم گسترده رژیم صهیونسیتی برای کشتار کودکان و زنان بی‌گناه فلسطینی، به خلق اثر برای حمایت از این افراد پرداخت و رویدادمحوری را در دستور کار قرار داد.

انتهای پیام

The post برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی مردم‌محور باشد Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment