530 تولید مرتبط با سواد رسانه‌ای در شبکه خانگی توزیع می‌شود

به گزارش ایکنا، گردهمایی هفته جهانی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی با حضور فرشید رضایی مدیرکل آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امیدعلی مسعودی رئیس هیئت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران، مرتضی کارآموزیان رئیس سازمان بسیج رسانه کشور، محمدصادق افراسیابی معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا و لیلا وصالی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و معاون آموزشی انجمن سواد رسانه‌ای ایران با حضور برخی از اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های تهران، علامه، صدا و سیما، سوره، امام صادق (ع) و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به‌صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای جلسه رضایی، مدیرکل آموزش و ارتقا سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: شعار امسال هفته جهانی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی از سوی یونسکو، سواد اطلاعاتی و رسانه‌ای، اولویت ملی و جهانی اعلام شده است. در این هفته با همکاری انجمن سواد رسانه‌ای ایران، 11 وبینار آموزشی برای اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و برنامه‌های متعدد رادیویی و تلویزیونی با مشارکت صدا و سیما در نظر گرفته شده است. سازمان بسیج رسانه به‌عنوان خادم جامعه‌ رسانه‌ای کشور وظیفه آموزش و ارتقای سواد رسانه‌ای در کشور عزیزمان ایران اسلامی و همچنین آحاد هم‌وطنان در سراسر کشور را دارد که به لطف خدا و با تلاش همکاران‌مان در استان‌های مختلف با برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه بسیجیان و خانواده‌های ایشان توانسته‌ایم، به سهم خود سهمی در ارتقای سواد فضای مجازی کشور داشته باشیم.

در ادامه نشست محمدصادق افراسیابی بیان کرد: طبق هدف‌گذاری انجام شده در سند معماری کلان شبکه ملی اطلاعات مصوب شورای عالی فضای مجازی، برخی دستگاه‌ها نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و وزارت آموزش و پرورش مکلف شده بودند برای افزایش سالیانه بیست ‏وپنج درصدی محتوای مرتبط با فرهنگ‏سازی و سواد فضای مجازی اقدام کنند. بر همین اساس ساترا به‌عنوان نماینده سازمان صدا و سیما در عرصه تنظیم‌گری صوت‌و تصویر فراگیر بر اساس این سند و برخی اسناد بالادستی دیگر موضوع ارتقای سواد فضای مجازی را به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های کاری خود تعیین کرده است و با تدوین سندی مشتمل بر ۵۰۰ گزاره سواد رسانه‌ای، مهمترین نیازهای کاربران رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر را احصاء کرده است.

وی افزود: علاوه بر احصای نیازهای کاربران در حوزه مهارت‌های سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی، طی یک سال‌ونیم گذشته بسته‌ای مشتمل بر ۵۳۰ انیمیشن، موشن‌گرافیک و فیلم کوتاه با موضوع سواد رسانه‌ای برای اعطا به سکوهای صوت ‌و تصویر فراگیر و نمایش خانگی آماده شده است که انشاءالله تا پایان سال جاری در اختیار پلتفرم‌ها قرار می‌گیرد.

معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا در ادامه با اشاره به هماهنگی انجام شده با بخش‌های مختلف سازمان صدا و سیما برای فعالیت در هفته جهانی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی گفت: با همکاری شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی در هفته سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی هر روز یک برنامه رادیویی و یک برنامه تلویزیونی با موضوع سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی از شبکه‌های سیما و صدا پخش خواهد شد. علاوه بر این محتوای تعدادی از برنامه‌های تلویزیونی حوزه سواد رسانه‌ای از جمله «رسانش» شبکه امید، «چای نت» شبکه ۵ و «تارگرد» شبکه ۲ از روز شنبه در اختیار سکوهای دارای مجوز از ساترا قرار می‌گیرد. همچنین سکوهای «دیجیتون»، «فیلم نت» و «تماشاخونه» برنامه‌های ویژه‌ای برای این هفته در نظر گرفته‌اند که در طول هفته سواد رسانه‌ای توسط رسانه‌ها، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

در ادامه گردهمایی، امیدعلی مسعودی رئیس هیئت‌مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران و لیلا وصالی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی و معاون آموزشی انجمن سواد رسانه‌ای ایران به بیان مهمترین اولویت‌های مورد نیاز کشور در حوزه سواد رسانه‌ای پرداختند و از آموزش ۴۰ متخصص سواد رسانه‌ای بعد از گذشت دو سال فراگیری دروس و تمرین کارگاهی برای آموزش مهارت‌های تدریس سواد رسانه‌ای به معلمان مدارس و اساتید دانشگاه‌های کشور خبر دادند.

دوم تا نهم آبان هر سال از سوی یونسکو به‌ عنوان هفته جهانی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی نام‌گذاری شده است.

انتهای پیام

The post 530 تولید مرتبط با سواد رسانه‌ای در شبکه خانگی توزیع می‌شود Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment