سی‌‌و‌‌چهارمین شخصیت مانا به «ابوالقاسم سحاب» رسید

به گزارش ایکنا، سی‌وچهارمین کتاب از مجموعه پژوهشی شخصیت‌های مانا با معرفی «ابوالقاسم سحاب» به قلم مسعود آینه‌وند به چاپ رسید. این کتاب، پژوهشی کوتاه دربارۀ زندگی و اقدامات علمی و فرهنگی ابوالقاسم سحاب تفرشی چهرۀ ماندگار فرهنگ ایرانی با تکیه بر مراحل مختلف حیات و بررسی اجمالی اندیشه‏‌ها و آثار او به عنوان یکی از مفاخر علمی و فرهنگی ایران در دوره متأخر قاجار و پهلوی اول و دوم است.

ابوالقاسم سحاب پدر علم نقشه‏‌کشی و جغرافیای تصویری و از بانیان دانش جغرافیای جدید بوده که بعد از تحصیل در علوم جدید، سال‌ها در وزارت معارف و مدارس مختلف کشور خدمت کرده و مدارس جدیدی هم دایر کرد. سحاب تفرشی به عنوان یک کنشگر فرهنگی برای توسعه معارف و افزایش تعداد افراد باسواد در تهران و دیگر نقاط  کشور تلاش زیادی کرد و با شناخت نسبتاً عمیقی که از جامعه و حکومت ایران داشت، از یک منظر به آسیب‌شناسی اوضاع داخلی به‌ویژه ساختار وزارت معارف و نظام آموزشی و اداری کشور پرداخت.

کتاب «ابوالقاسم سحاب» از مجموعه شخصیت‌های مانا شامل سه فصل «مروری بر زندگانی ابوالقاسم سحاب»، «دیدگاه‌ها و اندیشه‌ها» و «آثار و مکتوبات» است. در پایان کتاب نیز فهرست آثار و اسناد و تصاویر این شخصیت برجسته جمع‌آوری شده است.

کتاب ابوالقاسم سحاب (شخصیت‌های مانا-34) در 176 صفحه، با شمارگان 500 نسخه و با قیمت 94 هزار تومان در بازار نشر موجود است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«بیگاری کشیدن از اطفال، عدم حس مسئولیت آموزگار و رشوه گرفتن از محصلان از دیگر معایب نظام مکتب‏خانه‏ای بود. همین‏طور بیشتر کارهای منزل معلم از قبیل آب آوردن، از وظایف محصلان مکتب‌خانه به‌شمار می‌رفت. در موقع استراحت، معلم در وسط مکتب دراز می‏کشید و یکی از شاگردان دستمالی به چوب بسته و با آن معلم را باد می‏زد، معلم تقاضای انعام می‏کرد و این موضوع بر دشواری کار شاگردان می‌افزود و اگر کسی از عهده‌ی آن بر نمی‌آمد، گاهی اخراج هم می‌شد.»

انتهای پیام

The post سی‌‌و‌‌چهارمین شخصیت مانا به «ابوالقاسم سحاب» رسید Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment