حوزه‌های علمیه در انتقال معارف دینی به افراد پیشگام است

آیت الله نورمفیدی امام جمعه گرگان

به گزارش ایکنا از گلستان، آیت‌الله نورمفیدی، نماینده ولی‌فقیه در گلستان در همایش طلیعه حضور طلاب خواهر مدارس علمیه خواهران گلستان که در شبستان امامزاده یحیی بن زید شهرستان گنبدکاووس برگزار شد، شأن حوزه‌های علمیه را معرفت دینی تفقه در دین دانست و بیان کرد: حوزه‌های علمیه معرفت دینی در همه زمینه‌ها، معرفت دینی لازم را به افراد می‌دهد.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان تصریح کرد: شما سالها درس می‌خوانید تا قرآن و احادیث را بفهمید، برداشت صحیح از آنها داشته باشید تا عالم شوید و این شأن اول در حوزه‌های علمیه است.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان، تهذیب را شأن دوم دانست و افزود: تحصیل در حوزه علمیه باید همراه با تهذیب باشد لذا اگر دکتر یا مهندس و… مهذب نباشد، کار خود را انجام می‌دهد اما حوزه‌های علمیه و شأن و مسئولیت‌های آن بدون تهذیب نمی‌شود.

آیت‌الله نورمفیدی گفت: قطعا معرفتی که پیامبر(ص) و امام علی(ع) داشت را از ما نمی‌خواهند اما کسی که وارد حوزه می‌شود علاوه بر دانش دینی و تفقه در دین تا جایی که می‌تواند باید خود را مهذب کند.

وی شأن سوم حوزه علمیه را تبلیغ خواند و با مطرح کردن این سؤال که چرا به حوزه آمده‌ایم، تصریح کرد: جایگاه حوزه تحصیل، تهذیب و خودسازی  است که کار و شأن انبیاء هم همین بوده است اما آنها نیاز به تحصیل نداشتند و معلومات خود را از طریق وحی دریافت می‌کردند، آنان چون شایستگی‌های لازم را داشتند، خداوند وحی را بر آنان نازل کرد.

آیت‌الله نورمفیدی در مورد تحصیل علم به روایتی از پیامبر گرامی(ص) اشاره کرد و افزود: روایت عجیبی از پیامبر وارد شده است که فرمودند:«اذا عطاء علیّ یوم لا یزداد فیه علما» به این معنا که اگر روزی بگذرد و علمم را زیاد نکنم، آن روز مبارک نیست لذا آن علم علمی است که ما را به خدا نزدیک کند و رسول خدا با ارتباطی که از طریق وحی پیدا کرد هر روز علمش زیاد می‌شد بنابراین فرمایش پیامبر خود بالاترین علمی است که انسان می‌تواند از راه ارتباط با خدا بدست بیاورد.

وی در مورد شأن و مقام امامزاده یحیی بن زید( ع) گنبدکاووس با اشاره «جاهدوا فی الله حق جهاده هو اجتبه» گفت: خداوند در سوره مبارکه کوثر به پیامبر(ص)بشارت خیرکثیر را داد و این نشان می دهد که همه فرزندان و منسوبان حضرت فاطمه(س) ازجمله یحی بن زید(ع) منشأ خیر و برکت هستند.

انتهای پیام

The post حوزه‌های علمیه در انتقال معارف دینی به افراد پیشگام است Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment