اهدای سکه‌ای با قدمت 2300 سال به گنجینه سکه موزه رضوی

اهدای سکه‌ای با قدمت 2300 سال به گنجینه سکه موزه رضویبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از آستان نیوز، محمدحسین یزدی‌نژاد، مسئول گنجینه سکه و تمبر موزه مرکزی آستان قدس رضوی، اظهار کرد: قدمت سکه اهدایی نقره بیش از 2300 سال بوده که در بین سال‌های 357 تا 349 پیش از میلاد در صور (لبنان فعلی) ضرب شده و دارای ارزش تاریخی بالایی است.

وی در خصوص مشخصات ظاهری این سکه گفت: تصویر روی سکه ایزد مِلکار (به معنی پادشاه شهر و ایزد فینیقی) سوار بر اسب بالدار نشان می‌دهد که روی امواج در حرکت است، در دست راست ایزد مِلکار کمان و تیرها و با دست چپ افسار اسب آبی را گرفته است و در زیر امواج یک ماهی در حال شنا است.

یزدی‌نژاد همچنین به تصاویر روی دیگر سکه اشاره کرد و ادامه داد: در پشت سکه تصویر یک جغد دیده می‌شود که بر روی بال او چنکک خرمن‌کوبی و عصای سلطنت و در زمینه آن کتیبه‌ای به خط فینیقی حک شده است. این سکه زیبا و نفیس که قلمرو امپراطوری هخامنشیان را در جهان متمدن آن زمان نشان می‌دهد، توسط ساتراپ‌های هخامنشی (استانداران) ضرب شده است.

ساتراپ‌ها در قلمرو پهناور هخامنشیان که سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا را در بر می‌گرفت توسط شهریاران هخامنشی تعیین می‌شدند.

انتهای پیام

The post اهدای سکه‌ای با قدمت 2300 سال به گنجینه سکه موزه رضوی Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment