لزوم تعمیق روابط حوزه علمیه با واتیکان

علیرضا اعرافی، عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه

به گزارش ایکنا به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی، عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه در دیدار سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در واتیکان، با بیان اینکه در حوزه به روابط گسترده اعتقاد داریم و مقام معظم رهبری و مراجع تقلید نیز این اعتقاد را تأیید کرده‌اند، افزود: ارتباط امروز ما با جریان‌های اسلامی و غیراسلامی باید به سطح بالایی برسد و بیش از اینکه هست، باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: باور ما این است که حوزه به عنوان یک رکن اصلی و اساسی باید ارتباط قوی و مؤثری با تمام جریان‌های دینی داشته باشد.

وی با بیان اینکه واتیکان باید یکی از مهم‌ترین مراکز ارتباطی ما باشد، عنوان کرد: تاکنون تمام روابط ما به صورت پراکنده بوده است که باید ساماندهی شده و توسعه پیدا کند.

آیت‌الله اعرافی با توصیه به سفیر جدید ایران در واتیکان و با بیان اینکه به پروتکل‌های سفارت و وزارت‌خانه پایبند هستیم، خاطرنشان کرد: در کنار این پروتکل‌ها، تعمیق روابط نهاد دینی حوزه با نهاد واتیکان را مدنظر قرار دهید و در این مسیر، مجموعه مدیریت حوزه نیز حمایت لازم را انجام خواهد داد.

وی با بیان اینکه در مسائل علمی، تحقیقی و پژوهشی، ظرفیت بسیاری وجود دارد، تصریح کرد: پیشنهاد ما بر این است که یک موسوعه مشترک میان اسلام و تشیع و واتیکان داشته باشیم؛ چراکه این موسوعه می‌تواند در عمق بخشیدن به روابط بسیار مؤثر باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه این آمادگی در حوزه علمیه قم وجود دارد، یادآور شد: در دیدار با پاپ در واتیکان یادآور شدیم که ۱۲ مسئله جهانی وجود دارد که بر سر آن اتفاق نظر داریم و پیشنهاد دادیم خوب است به عنوان نهاد‌های دینی، منشور مشترکی را در این مسائل تهیه کنیم.

انتهای پیام

The post لزوم تعمیق روابط حوزه علمیه با واتیکان Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment