لزوم ثبت تولیدات هنری و سینمایی درباره مازندران، خاستگاه تشیع

سید محمد هاشمی، جانشین وزیر و معاون امور حقوقی، مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیبه گزارش ایکنا از مازندران، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران، هشتمین همایش روز ملی مازندران، به مبارکی سالروز تشکیل اولین حکومت علویان، در نخستین روز از هفته مازندران در منطقه صالحان کجور شهرستان نوشهر با حضور نماینده ولی فقیه در مازندران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و مسئولان لشکری و کشوری در جوار مقبره امام‌زاده سلطان محمد کیا(ع) برگزار شد. 

سید محمد هاشمی، جانشین وزیر و معاون امور حقوقی، مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این همایش گفت: نامگذاری روز ملی مازندران به بهانه سالروز تشکیل اولین حکومت شیعی در این دیار اقدامی شایسته تحسین است.

وی افزود: مردمان صالحان در روز خجسته عید سعید فطر ۲۵۰ هجری قمری در مسجد جامع کجور نماز عید را به امامت حسن بن زید علوی برگزار کردند و با برپایی این نماز، سنگ بنای نخستین حکومت شیعی در جهان را بنیان نهادند که این همت والای مازندرانی‌ها برای دینداری باید برای همگان معرفی شود.

هاشمی تصریح کرد: مازندرانی‌ها به فقاهت، علم، عرفان، رشادت و شهادت شهره‌اند، رزم ماندگار مازندرانی‌ها با تکفیری‌ها نیز زبانزد عام و خاص است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن گرامیداشت یاد و نام بیش از ۴۰ شهید مدافع حرم مازندران، خاطرنشان کرد: مردمان این دیار در دفاع از حرم آل‌الله خوش درخشیدند.

وی اظهار کرد: خلق، ورع، پاکدامنی و تواضع و الفت سادات موجب می‌شد که مردمان دیار علویان پذیرای آن‌ها باشند.

هاشمی ادامه داد: باید تولیدات هنری و سینمایی با رویکرد مازندران، خاستگاه تشیع در ایران و مقاومت مردم مازندران و به اسلام گرویدن مردمان این خطه، ثبت، ضبط و بازنشر داده شود.

انتهای پیام

The post لزوم ثبت تولیدات هنری و سینمایی درباره مازندران، خاستگاه تشیع Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment