3 شرط مهم ترسیم زندگی آرام و خانواده سالم

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدمهدی ماندگاری، سخنران حرم بانوی کرامتبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه(س)، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدمهدی ماندگاری، سخنران حرم بانوی کرامت در محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت که شب گذشته 19 آبان‌ماه در شبستان امام خمینی(ره) برگزار شد، با بیان این که خداوند متعال ازدواج را وسیله رسیدن انسان به آرامش قرار داده است، اظهار  کرد: برای کسب آرامش در زندگی باید هم کفو خود را از لحاظ فکری، فرهنگی و اعتقادی انتخاب کنیم.

وی آرامش، رشد و تعالی و تکثیر نسل را مهم‌ترین اهداف ازدواج توصیف نمود و ادامه داد: حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) در پاسخ به سؤال پیامبر اعظم(ص) دررابطه‌ با ازدواجشان می‌فرماید: «نعم العون علی طاعة اللَّه»، چرا که هم کفو هم بوده و به‌خوبی هدف «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ» را درک نموده‌اند.

ماندگاری با بیان این که اگر هدف از ازدواج نه فقط شهوت‌رانی بلکه هدفی تعالی و در راستای انجام وظایف انسان تعریف گردد، انسان به آرامش واقعی دست خواهد یافت، ابراز کرد: در انتخاب همسر باید دقت داشته باشیم که همسر باید هم‌سفر انسان تا رسیدن به خدا باشد.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت افزود: قصد انسان از ازدواج باید تعالی و اکمال یکدیگر باشد، زن و مرد «هُنَّ لِبَاسٌ لَکُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ» خواهند بود؛ چرا که زن و مرد مکمل هم بوده، در تمام فراز‌های زندگی باید متذکر نسبت به یکدیگر و عیب‌پوش هم باشند.

ماندگاری ضمن اشاره به فراز‌هایی از آیات ۱۵۵ و ۱۵۶ سوره بقره، با بیان این که اگر بخواهیم مشکلات زندگی، چون طلاق و دعوا پیش نیاید، باید از همان ابتدا ازدواج درست شکل بگیرید، اضافه کرد: همان‌طور اگر پایه‌های ساختمانی درست شکل بگیرد، سیل، زلزله و حوادث قدرت تخریب آن را نخواهد داشت، فرایند ازدواج هم از همان ابتدا درست شکل بگیرد، تلاطم مشکلات نمی‌تواند بدان آسیبی وارد کند.

 وی با تأکید بر این که زن و مردم عون، آینه و لباس هم باشند، تصریح کرد: زن و مرد با ازدواج قرار است با خوبی‌های خود بدی‌هایشان را بپوشانند و این معنای واقعی «هُنَّ لِبَاسٌ لَکُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ» است؛ نزدیک‌ترین انسان‌ها به یکدیگر زن و شوهر هستند و همچون آینه‌ای در کنار تذکر بدی‌ها، زیبایی‌ها و خوبی‌ها را نیز منعکس و مرور می‌کنند.

 سخنران حرم مطهر بانوی کرامت هدف سوم ازدواج را تکثیر و تربیت اولاد صالح توصیف و به برخی از روایات اسلامی دررابطه‌با نقش والد بودن همسر اشاره نمود، محصول پاک در گرو بذر و زمین پاک است و در ازدواج باید سراغ هم کفو پاک و کسی که در دامن‌پاک تربیت شده بگردیم، چرا که فرزند صالح در گرو وجود همسر پاک و صالح و صالحه است.

سخنران محفل معارفی حرم مطهر ضمن اشاره به روایت نبوی در تأکید بر پرهیز از سبزه لجنزار در ازدواج، اظهار کرد: کسانی که در محیط ناپاک رشد و تربیت یافته‌اند، بیش از دیگران مستعد انحراف و آلوده‌سازی خود و خانواده هستند.

وی یادآور شد: اگر می‌خواهیم مشکل طلاق حل شود، باید معیار‌های ازدواج را از نگاه دین رعایت نماییم، اگر دستورات سعادت‌بخش اسلام را در تمام فراز‌های زندگی به‌ویژه بحث ازدواج رعایت کنیم، هیچگاه شاهد طلاق، دعاوی خانوادگی و نابسامانی‌های ازدواج نخواهیم بود.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت کفویت را مهم‌ترین پایه کسب آرامش، پذیرش عون را تجلی رشد و تعالی و نیز دقت در بذر و زمین پاک را مهم‌ترین پایه تکثیر نسل طیب‌وطاهر توصیف نمود و ابراز داشت: اگر می‌خواهیم ازدواج آرامش بخشی داشته باشیم باید در انتخاب به هم کفو بودن توجه داشته، عون را مایه رشد و تعالی و پاکی همسر را نیز سرمنزل

وی در ادامه تبیین مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از طلاق بر اهمیت کفو، عون و پاکی در تمام فراز‌های شکل‌گیری خانواده تأکید نمود و گفت: اگر زن و شوهر دنبال لقمه حلال نباشند، نطفه حلال شکل نخواهد گرفت؛ حضور در برخی از محیط‌های ناسالم خانوادگی، تماشای ماهواره و فیلم‌های مبتذل و حضور در میان نامحرم سرآغازی بر شکل‌گیری نطفه ناپاک است.

 ماندگاری در پایان سخنان خود نطفه پاک، دامن‌پاک و جشن پاک ازدواج را بسیار مهم ارزیابی نمود و یادآور شد: جشن‌های ازدواج خشت اول سازه زندگی است؛ اگر این جشن‌ها با اختلاط زن و مردم، نوشیدنی‌های حرام و در محیط‌های حرام شکل بگیرد، قطعاً سازه زندگی متزلزل شکل خواهد گرفت.

انتهای پیام

The post 3 شرط مهم ترسیم زندگی آرام و خانواده سالم Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment