طرح «شهید همت» ویژه معلمان در یزد اجرا می‌شود

صادق رضایی، معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان یزدبه گزارش ایکنا از یزد، صادق رضایی، معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، 21 شهریورماه در جمع خبرنگاران گفت: تاکنون ثبت‌نام ۹۸ درصد دانش آموزان مقطع ابتدایی قطعی شده و دو درصد باقی مانده به علت مهاجرت دانش‌آموزان به استان یا مدرسه دیگر یا مردودی و ثبت‌نام نکردن دانش اموزان اتباع خارجی است.

وی با اشاره به ثبت‌نام اتباع خارجی اظهار کرد: دانش آموزان اتباع در ابتدا باید از طریق سامانه ملی مهاجران نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند و پس از  ۴۸ ساعت با دریافت کد یکتا، می‌توانند برای نهایی کردن ثبت‌نام اقدام و به مدارس مراجعه کنند. پیش بینی می‌شود امسال ۱۴ هزار دانش‌آموز اتباع در دوره ابتدایی مشغول به تحصیل شوند که دو هزار و ۵۰۰ نفر از آنها ورودی پایه اول هستند.

رضایی با اشاره به برنامه‌های بازگشایی مدارس گفت: جشن شکوفه‌ها ویژه کلاس اولی‌ها در روز ۲۹ شهریورماه و جشن غنچه‌ها ۱۶ مهرماه همزمان با روزجهانی کودک در سطح مدارس برگزار می‌شود. همچنین در راستای توجه به مدارس عشایری، جشن آغاز مدارس عشایری به صورت نمادین در شهرستان خاتم خواهیم داشت.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد با اشاره به اجرای طرح‌های مختلف به همت این معاونت بیان کرد: طرح «شهید همت» از جمله طرح‌هایی است که در راستای توانمندسازی و ارتقا صلاحیت‌های حرفه‌ای آموزگاران دوره ابتدایی برای دومین سال برگزار می‌شود و امسال برای دو هزار معلم با ارائه ۱۲ ساعت آموزش اجرایی و به عصر جدید یاددهی و یادگیری ختم خواهد شد. هشت نفر از همکاران در سالی که گذشت توانستند به مرحله کشوری این طرح راه یابند و دو نفر نیز توانستند حائز رتبه برتر شوند.

رضایی با اشاره به اجرای طرح «شهید محمودوند» با هدف شناسایی، جذب و نگه‌داشت دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل گفت: کمتر از یک درصد جامعه دانش‌آموزی استان بازمانده از تحصیل هستند که بسیاری از آنها دانش‌آموزان استثنایی و یا بعضی ناشی از تأخیر والدین در ثبت‌نام یا کودکان فوت شده یا به دلیل مهاجرت دانش‌آموزان است لذا در واقع تعداد اندکی بازمانده از تحصیل واقعی هستند. البته در تلاش هستیم با همکاری سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر اقدام به شناسایی و بازگشت آنها به چرخه تحصیل کنیم که در این راستا مهمترین دغدغه آموزش و پرورش وجود دانش‌آموزانی با اطلاعات پستی نادرست است که شناسایی آنها را دچار مشکل می‌کند.

وی با اشاره به اجرای نظام «دوری» به صورت آزمایشی در سال تحصیلی جدید بیان کرد: در قالب این طرح که در ۱۵ کلاس درس پیش‌بینی شده، معلم کلاس اول دانش‌آموزان تا پایان پایه سوم تغییر نمی‌کند تا معلم با شناخت کافی از وضعیت آموزشی، روحی و فکری دانش‌آموزان در جهت ارتقای پیشرفت تحصیلی آنها گام بردارد.

رضایی اجرای طرح «یار مهربان» را از دیگر طرح‌ها برشمرد و افزود: این طرح با هدف تقویت مهارت کتاب و کتابخوانی دانش آموزان و تجهیز کتابخانه مدارس اجرایی خواهد شد. البته به صورت ویژه در مدارس 56 محله کم‌برخوردار دنبال می‌شود.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود در سال تحصیلی جدید ۱۶۸ هزار دانش‌آموز مقطع ابتدایی، راهی کلاس‌های درس شوند، در زمینه کمبود کلاس و مدرسه در مقطع ابتدایی گفت: تراکم جمعیتی کلاس‌ها با توجه به بافت جمعیتی هر شهرستان متفاوت است و در برخی شهرستان‌ها همچون اردکان به دلیل رشد بالای جمعیت دانش‌آموزی به دلیل مهاجرپذیر بودن با مشکل روبرو هستیم.

وی اضافه کرد: برای رفع این مشکل برخی کلاس‌های درس با تراکم بالای ۳۶ تا ۴۰ نفر تشکیل می‌شود و برخی مدارس هم به صورت دو شیفت خواهد بود که در سال تحصیلی امسال ۲۳ مدرسه به صورت دو شیفت فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام

The post طرح «شهید همت» ویژه معلمان در یزد اجرا می‌شود Originally appeared on iqna.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *