تأثیرات دفاع مقدس بر امنیت ملی ایران و غرب آسیا بررسی شد

«همایش دفاع مقدس و تأثیرات آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و منطقه غرب آسیا»

به گزارش خبرنگار ایکنا، امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز، دوشنبه، ۲۷ شهریور در «همایش دفاع مقدس و تأثیرات آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و منطقه غرب آسیا» که در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع برگزار شد، با اشاره به ضرورت حضور در دریاها گفت: بازدارندگی، ایجاد امتدادهای عمقی، بهره‌مندی از نیروی دریایی برجسته، ارتقای قدرت دریایی افزایش عمق راهبردی، تسلط دریایی و حضور راهبردی و الهام‌بخشی و الگوسازی از راهبردهای دفاعی نداجا هستند که مقام معظم رهبری ترسیم فرموده‌اند.

وی با بیان اینکه ارتقای قدرت بازدارندگی نیروی دریایی ارتش در دستور کار قرار داشته و دارد، افزود: افزایش عمق راهبردی با حضور در اقیانوس‌های اطلس، آرام و هند محقق شد و برای تحقق آن ماه‌ها کار علمی صورت گرفت. زمانی حضور ما در دریاهای آزاد مبتنی بر ساحل بود ولی امروزه در عرض و طول اقیانوس‌ها بدون اتکا به ساحل حضور پیدا می‌کنیم، لذا به همین دلیل در کتاب‌ها خواهد آمد که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هم در اقیانوس‌ها حضور داشته است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: زمانی که ناوگروه ۸۶ دریانوردی هشت ماهه خود را آغاز کرد نه یک نفر در طول مسیر بیمار شد و نه اینکه وقتی با مشکل فنی مواجه می‌شد به کسی وابسته بود بلکه خودش مشکلش را حل می‌کرد و به طور کلی این دریانوردی آمیزه‌ای از فرهنگ ایستادگی، مقاومت و خودباوری دفاع مقدس بود‌. 

افتخارآفرینی ناوگروه 86

دریادار ایرانی اضافه کرد: دشمن خیلی برروی این ناوگروه تمرکز کرده بود و آن را رصد می‌کرد ولی این ناوگروه باعث افتخار شد و خواندن نماز بر عرشه این ناوگروه از سوی افسران و کارکنان نظرات را به خود جلب کرد. اقتدار دفاعی ما به وسیله این ناوگروه به نمایش درآمد. 

وی با بیان اینکه در این دریانوردی می‌خواستیم نسبت به ناو دنا به عنوان آخرین دستاورد دریایی اطمینان حاصل کنیم، اظهار کرد: در طول این دریانوردی حتی شاهد شکست یک آنتن هم نبودیم و نسبت به عملکرد ناو دنا اطمینان کامل حاصل کردیم.

به گزارش خبرنگار ایکنا، در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین آقاجانپور، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: روزهای دفاع مقدس را حقیقتاً باید روزهای خدایی، روزهای مقاومت و ایستادگی یک ملت در برابر تجاوز بیگانگان دانست. رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند: «اگر در دوران دفاع مقدس می‌گفتیم دنیای شرق و غرب به ملت ایران حمله کرده می‌گفتند این چه سخنی است ولی امروز خودشان به آن اذعان دارند.»

وی افزود: یکی از توطئه‌های دشمن علیه ملت ایران تحمیل جنگ بود و تحلیلشان این بود که می‌توانند ظرف یک هفته ایران را شکست دهند اما ملت ما با مقاومت و ایستادگی در برابر تجاوز وحشیانه عراق ایستادگی کرد و اجازه نداد ذره‌ای از خاک کشور جدا شود.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه ما آن تهدیدات را امروز به فرصت تبدیل کرده‌ایم، اظهار کرد: امروز شرایط تغییر کرده و اگر زمانی تحریم‌مان کرده بودند که کشوری به ما سلاح ندهد ولی امروز این تحریم‌ها برای این است که به محور مقاومت و دیگر کشورها سلاح ارسال نکنیم و رمز این موفقیت به خاطر تبعیت از مقام معظم رهبری و خودباوری و ایستادگی است.

نهضت خاطره‌‌گویی را نباید نادیده گرفت

آقاجانپور گفت: نهضت خاطره‌‌گویی را نباید نادیده گرفت و باید با بهره‌گیری از پیشکسوتان این نهضت در نیروهای مسلح گسترش پیدا کند. در سفری که به مسکو داشتم در موزه‌های روسیه آثار جنگ‌های اول و دوم جهانی در این موزه‌ها به معرض نمایش گذاشته شده بود، لذا ما هم باید به ارزش‌های دفاع مقدس پایبند باشیم و از تجربیات و خاطرات پیشکسوتان دفاع مقدس استفاده کنیم.

بنابر این گزارش در ادامه سردار سرلشکر پاسدار سیدیحیی رحیم صفوی، رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی ضمن خوشامدگویی به شرکت‌کنندگان در همایش، تبیین دستاوردهای دفاعی مقدس را امری مهم و ضروری دانست و گفت: این همایش با هدف تحقق این موضوع مهم برگزار شده و امیدوارم که حضار و مقامات حاضر از آن نهایت استفاده را ببرند. 

وی با بیان اینکه آنهایی که شهید شده‌اند به عاقبت‌بخیری رسیده‌اند، اظهار کرد: شهید سلیمانی به ما می‌گفتند امیدوارم عاقب‌بخیر شوید و تأکید می‌کردند هستند کسانی که بدون شهادت هم عاقبت‌بخیر شده‌اند ولی کسانی که شهید می‌شوند قطعاً عاقبت‌بخیر شده‌اند.

تأثیرات دفاع مقدس بر امنیت ملی ایران و غرب آسیا بررسی شد

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی تأکید کرد که در این پژوهشگاه گروه‌های پژوهشی متعددی برای تحلیل و تحقیق پیرامون ابعاد مختلف دفاع مقدس راه‌اندازی شده و از سوی دیگر ما نهضت خاطره‌گویی را هم به طور جد پیش می‌بریم.

سرلشکر رحیم صفوی با بیان اینکه انقلاب اسلامی با حمایت از گروه‌های مقاومت فلسطینی منجر به تشکیل انتفاضه در فلسطین شد، گفت: جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی به ویژه نیروی قدس سپاه کاری کرد که امروز فلسطینیان خودشان سلاح می‌سازند.

وی با اشاره به اینکه داعش دست‌پرورده انگلیس و آمریکا و رژیم صهیونیستی است، اظهار کرد: داعش که بخش‌هایی از سوریه و عراق را اشغال کرده بود، ولی با تشکیل گروه‌های مقاومت در این دو کشور و انتقال تجربه‌ بسیج ایران به گروه‌های مقاومت پیروزی را در سوریه و عراق رقم زد.

حمایت‌های رهبر انقلاب منجر به تقویت جبهه مقاومت شد

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا بیان کرد: رهبری مقام معظم رهبری منجر به تقویت جبهه مقاومت شد. انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در نظم هندسه جدید امنیتی جهانی در حال تبدیل به قدرت جدید جهان اسلام است و قدرت جهان اسلام یکی از قطب‌های قدرت‌ جهانی است و رهبری آن را به احتمال بسیار زیاد انقلاب اسلامی عهده‌دار خواهد شد. 

سرلشکر صفوی در پایان با اشاره به بریکس و شانگهای گفت: بریکس و شانگهای دو سازمان تأثیرگذار در نظم جدید جهانی هستند مثلاً بریکس می‌تواند پشتیبان خوب اقتصادی برای قدرت‌های آسیایی باشد و هنر انقلاب اسلامی این است که میان بریکس و شانگهای با قطب قدرت جهان اسلام ارتباط برقرار کند.

باید جایگاه ایران در هندسه جدید جهانی را پیدا کنیم

سردار فرحی، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح سخنران دیگر این همایش بود که گفت: امروزه با رشد و توسعه علم و فناوری هندسه قدرت جهانی تغییر کرده و باید تلاش کنیم در این هندسه جدید جایگاه خودمان را پیدا کنیم. هر کشوری که بتواند به جایگاه بالاتری در حوزه علم و فناوری دست پیدا کند قطعاً در هندسه جدید به قدرت اثرگذار تبدیل خواهد شد.

وی ادامه داد: در قرن ۲۱ نمی‌توان با فناوری قدیمی به جنگ با دشمن پرداخت و در این قرن باید اصل غافلگیری را مدنظر قرار دهیم و برای اینکه غافلگیر نشویم و غافلگیر کنیم باید به ابزارهای جدید دست پیدا کنیم زیرا در عصر کوانتوم و هوش مصنوعی حتماً باید این موضوع را مدنظر قرار داد.

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تأکید کرد: در دولت برای این هندسه جدید برنامه‌ریزی شده و معتقدیم برای جانمایی در هندسه جدید قدرت جهانی هم نیازمند بودجه هستیم و هم نیازمند ساختار که دولت برای هر دو اینها برنامه دارد. 

تأمین بیش از 90 درصد نیاز دفاعی از داخل

فرحی با بیان اینکه امروز ما در وزارت دفاع افتخار می‌کنیم که نظام نوآوری دفاعی را در یک بازه زمانی ده ساله طراحی کرده‌‌ایم، گفت: به جرئت می‌گویم بیش از ۹۰ درصد نیازهای دفاعی کشور اعم از سلاح‌های سنگین و سبک و نیمه سنگین را تأمین می‌کنیم و این یکی از دستاوردهای دفاع مقدس است.

وی یادآور شد: پیش از انقلاب و در زمان شاه ملعون بیش از ۴۰ هزار مستشار در ایران حضور داشتند ولی امروز یک مستشار در کشور حضور ندارد بلکه هزاران ایرانی در دانشگاه‌های دنیا به تدریس مشغول هستند و از سوی دیگر امروز در حال تقدیم شهدایی مانند شهید فخری‌زاده‌ها به کشور هستیم. شجره طیبه‌ای که در دفاع مقدس شکل گرفت امروز در حال محصول دادن است.

در پایان مراسم از تعدادی از پیشکسوتان دفاع مقدس و خانواده شهید فخری‌زاده تجلیل شد.

انتهای پیام

The post تأثیرات دفاع مقدس بر امنیت ملی ایران و غرب آسیا بررسی شد Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment