جلوگیری از تکرار توهین به مقدسات؛ هدف رئیس‌جمهور از تمرکز ویژه بر دفاع از قرآن + صوت

صدرالحسینیسیدرضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل غرب آسیا، در گفت‌وگو با ایکنا درباره ارزیابی کلی خود از سفر رئیس‌جمهور به نیویورک و حضور در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: دومین سفر موفق رئیس‌جمهور به نمایندگی از ملت ایران در شرایطی انجام شد که آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی به دنبال این بودند که امسال جمهوری اسلامی ایران نماینده‌ای در این نشست مهم نداشته باشد و وضعیت امنیتی کشور و شرایط معیشتی و اقتصادی مردم به نحوی باشد که رئیس‌جمهور نتواند از ایران خارج شده و در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند. 

 

وی افزود: از این منظر حضور رئیس‌جمهور در سازمان ملل اعلام شکست سیاست‌های آمریکا، تعدادی از کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی بود چرا که این حضور چند روز پس از سالگرد فتنه 1401 انجام گرفت و این حضور و سخنرانی مهم رئیس‌جمهور در کنار عدم وقوع هیچگونه التهاب و تجمع خیابانی در کشور به رغم فراخوان‌ها و تبلیغات گسترده ضد انقلاب و شبکه‌های فارسی‌زبان معاند، برای این کشورها یک شکست بسیار سنگین محسوب می‌شد.

 

بیشتر بخوانید:

صدرالحسینی اظهار کرد: رئیس‌جمهور قبل از این سفر به ملت ایران پیام دادند که من نماینده شما هستم و مطالب و مسائل مدنظر مردم را در آنجا بیان می‌کنم و با بالا بردن قرآن در صحن مجمع عمومی سازمان ملل نشان دادند ملت ایران جزو معدود کشورهای اسلامی است که حرف و جهت‌گیری مقامات عالی‌رتبه سیاسی آن با حرف و جهت‌گیری ملت یکی است و آن هم احترام به قرآن و ارزش‌های الهی و حساسیت بر روی حفاظت از حرمت این کتاب مقدس آسمانی است.

تمرکز ویژه رئیس‌جمهور بر دفاع از قرآن  

این کارشناس مسائل منطقه بیان کرد: رئیس‌جمهور در کنار تأکید صریح بر احترام به قرآن و همه کتب آسمانی، دلسوزانه با خواندن بخشی از آیات مختلف قرآن نگاه این کتاب نورانی را به بشریت، حقوق بشر و کرامت انسانی تبیین کرده و توهین به قرآن را توهین به همه ادیان الهی خوانده و با این اقدام در حقیقت دفاع از حرمت قرآن را دفاع از همه ادیان الهی، کتب آسمانی و پیروان آن اعلام کرد. 

 

وی تأکید کرد: این تمرکز ویژه رئیس‌جمهور بر قرآن کریم و حساسیت بر توهین به آن، در شرایطی بود که صهیونیسم بین‌الملل به خصوص در یکسال گذشته با انواع و اقسام توهین‌ها و قرآن‌سوزی‌ها در کشورهای مدعی آزادی بیان تلاش می‌کرد که فروزانی قرآن را کم‌فروغ کرده و موج جدیدی از اسلام‌ستیزی در غرب ایجاد کند تا هم فشارها بر مسلمانان افزایش یافته و هم از سرعت گرایش به اسلام در اروپا بکاهد. 

افزایش اقتدار بین‌المللی ایران؛ دستاورد مهم حضور در نیویورک  

صدرالحسینی یادآور شد: در واقع رئیس‌جمهور با این اقدام مجموعه کشورهای اسلامی و سازمان ملل را واداشت که در مسیر اقدامات بازدارنده برای جلوگیری از تکرار توهین به قرآن و همه مقدسات ادیان الهی گام‌های جدی بردارند.  

 

این کارشناس مسائل منطقه ابراز کرد: براین اساس می‌توان گفت هم سخنان و حضور رئیس‌جمهور و هم دیدارهای انجام گرفته هیئت جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل با مقامات کشورها و شخصیت‌های مختلف سیاسی و فکری، درخشش ویژه‌ای پیدا کرد و آثار دستاوردهای این سفر در افزایش جایگاه و اقتدار جمهوری اسلامی ایران به زودی آشکار خواهد شد.

اثبات انزواناپذیری ایران برای جهانیان

صدرالحسینی درباره اثبات انزواناپذیری ایران با حضور فعال رئیس‌جمهور در سازمان ملل گفت: «‌هری ترومن» یکی از رؤسای جمهور پیشین آمریکا نکته و تعبیر مهمی بیان کرده که ایران غیر قابل منزوی شدن است به دلیل اینکه در یک وضعیت و جایگاه جغرافیایی، سیاسی، تمدنی، ژئوپلیتیکی و دینی قرار گرفته است و لذا نباید اجازه دهیم که قدرتمند شود. به همین دلیل در طول 45 سال گذشته سیاست سخت و نرم غرب به رهبری آمریکا، منزوی کردن ایران در سطح جهان بود و در طول دوران رهبری امام خمینی(ره) به طور دائم ایشان می‌فرمودند ما منزوی نیستیم و منزوی نخواهیم شد. 

 

وی تصریح کرد: امروز پس از گذشت 45 سال از پیروزی انقلاب اسلامی این واقعیت برای بسیاری از نخبگان و صاحب‌نظران منصف و صاحب عقل و تفکر در جهان ثابت شده که جمهوری اسلامی ایران قابلیت، ظرفیت و امکان منزوی شدن در حوزه‌های تمدنی، سیاسی، علمی، آموزشی، فناوری و اقتصادی را ندارد و نمی‌توان با فشار، تهدید و تحریم در طولانی‌مدت ایران را در یک وضعیت محاصره جهانی قرار داد و مانع از تعامل کشورهای دیگر با آن شد. 

تحریم‌ها کارآیی خود را از دست داده است 

این کارشناس مسائل منطقه اظهار کرد: رئیس‌جمهور نیز با اشاره به دستاوردهای سیاست خارجی کشور در پیوستن ایران به سازمان‌های مهمی همچون شانگهای و بریکس، گسترش و توسعه فوق‌العاده روابط با کشورهای همسایه، بهبود مناسب رابطه با عربستان و ابراز تمایل بسیاری از کشورها در آفریقا، آمریکای لاتین و شرق و غرب آسیا این پیام را به آمریکا و برخی کشورهای اروپایی داد که تحریم‌ها و فشارها دیگر کارآیی و اثرگذاری خود را از دست داده و گذار به نظم جدید جهانی و افزایش تمایل بسیاری از کشورها به چندجانبه‌گرایی فضایی را فراهم کرده که ایران با اقتدار وارد ائتلاف‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای شود و کشورهای دیگر نیز بدون هراس از تحریم‌های آمریکا، ایران را در این مجامع می‌پذیرند و خواهان تعاملات و همکاری‌های بیشتر اقتصادی و تجاری و حتی امنیتی هستند. 

 

 

صدرالحسینی در پایان بیان کرد: با مشاهده مجموعه این اتفاقات مهم می‌توان سفر امسال رئیس‌جمهور را بسیار متفاوت‌تر از قبل دانست و دیپلماسی فعال رسمی و عمومی جمهوری اسلامی توانست ایران را به مرکز توجهات رسانه‌ای نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل بدل کند که این خود دلالت بر شکست سیاست‌های آمریکا و اروپا و رژیم صهیونیستی برای انزوای ایران دارد. 

 

گفت‌وگو از مهدی مخبری                

انتهای پیام

The post جلوگیری از تکرار توهین به مقدسات؛ هدف رئیس‌جمهور از تمرکز ویژه بر دفاع از قرآن + صوت Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment