اهانت به مقدسات به خاطر عدم وحدت رویه در امت اسلام است

حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی، رئیس جامعه المصطفی العالمیه

به گزارش ایکنا، به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی، رئیس جامعه المصطفی العالمیه در وبینار سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی ضمن قدردانی از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از برگزاری این کنفرانس اظهار کرد: کنفرانس وحدت فرصت مغتنمی  برای گفت‌وگو میان اندیشمندان، علما و شخصیت‌های مؤثر در جهان اسلام است که این گفت‌وگو از ضرورت‌های دوران ما به حساب می‌آید.

 

وی افزود: ما مسلمانان نیاز به این گفت‌وگو، ارتباط و همدلی میان شخصیت‌ها و علمای جهان اسلام داریم به خصوص در این بازه زمانی که مشکلات متعددی از جمله جدایی و تفرقه گریبان‌گیر امت اسلامی شده است.

 

استعمار جهان اسلام در سایه تفرقه مسلمانان 

 

حجت‌الاسلام عباسی با اشاره به آیه «واعتصموا بحبل الله جمیعاً ولا تفرقوا» گفت: تفرقه و تنازع موجب سست شدن پایه‌های امت اسلامی و از دست رفتن اقتدار مسلمانان می‌شود. همچنین دشمنی و عداوت کار شیطان است، بنابراین مسئله وحدت از جمله مسائل متفق علیه است.

 

وی تصریح کرد: متأسفانه ما مسلمانان به خصوص در دو قرن اخیر تجربه تلخی از تفرقه داریم چراکه بخش‌های زیادی از سرزمین‌های اسلامی تحت سلطه استعمار قرار گرفته است. بنابراین اگر اتحاد و  وحدت میان مسلمانان وجود داشت، امت اسلامی هیچ‌گاه دوره تلخ استعمار را تجربه نمی‌کرد.

 

رئیس جامعه المصطفی العالمیه بیان کرد: امروز با توسعه تروریسم و جریان‌های افراطی، امنیت بسیاری از کشورهای اسلامی به خطر افتاده است. اگر وحدت فکر، عمل و همکاری به نحو مطلوب در میان امت اسلامی وجود داشت، قطعا خسارت‌هایی که مسلمانان در پی این سال‌ها متحمل شده اند را شاهد نبودیم.

 

حجت‌الاسلام عباسی با تأکید بر اینکه وحدت رویه در امت اسلام موجب پیشگیری از بسیاری مسائل می‌شود، تصریح کرد: اهانتی که امروز به مقدسات اسلامی صورت می‌گیرد، در راستای عدم وجود وحدت رویه است.

 

تفرقه بینداز و حکومت کن؛ شعار مستکبران

 

وی با بیان اینکه استکبار جهانی سال‌هاست با شعار «تفرقه بینداز و حکومت کن»، به اهداف شوم خود دست می‌یابد، تصریح کرد: آنها تلاش کرده‌اند از مسیر ایجاد تفرقه، تسلط خودشان را تثبیت کنند و این یک سیاست شناخته شده است که در سال‌های اخیر بیشتر شاهد آن بوده‌ایم. رژیم صهیونیستی از این طریق به دنبال عادی‌سازی روابط با برخی از کشورهای مرتجع عربی است.

 

رئیس جامعه المصطفی العالمیه ادامه داد: برای مقابله با این اتفاقات راهی جز همکاری و همدلی مسلمانان و مراکز علمی، دینی و حکومت‌ها نداریم. باید بدانیم که برخی همکاری‌های مشترکی که میان کشورهای اسلامی صورت می‌گیرد به معنای نداشتن اختلاف نظر نیست اما ما باید در کنار دیدگاه‌های مختلف، همکاری‌های لازم را در جهت پیشبرد اهداف امت اسلامی انجام دهیم. 

 

حجت‌الاسلام عباسی اضافه کرد: مراکز علمی و دینی کشورهای مسلمان امروز هم می‌توانند همانند گذشته کنار یکدیگر همکاری کنند و پرچمدار اتحاد جهان اسلام باشند اما متأسفانه برخی از کشورهای اسلامی بر اثر ضعف ارتباطات و همدلی از وضعیت یکدیگر بی‌اطلاع هستند.

 

انتظار از سازمان همکاری اسلامی

 

رئیس جامعه المصطفی العالمیه تصریح کرد: امروز ما سازمانی داریم به نام سازمان همکاری اسلامی و انتظار می‌رود که تحت هدایت این سازمان، همکاری بی‌نظیری میان دولت‌های اسلامی در زمینه‌های مختلف صورت گیرد اما می‌بینیم که چنین اتفاقی رخ نداده است، چرا؟ در حالی که ظرفیت‌های اقتصادی و امنیتی کشورهای اسلامی بسیار گسترده است.

 

وی در همین خصوص ادامه داد: کشورهای اسلامی باید بدانند نیازی به نیرویی از آن سوی دریاها برای تأمین امنیت خود ندارند؛ کسانی که دلسوز مسلمانان و امت اسلامی نیستند و فقط در پی کسب منافع خودشان هستند.

 

حجت‌الاسلام عباسی اظهار کرد: امروز جوامع اسلامی بیش از هر زمان دیگر نیازمند کمک هستند و امت اسلامی باید به کمک و یاری یکدیگر بشتابند.

 

رئیس جامعه المصطفی العالمیه در پایان تصریح کرد: ما در جامعه المصطفی العالمیه آمادگی لازم برای برقراری ارتباط عملی با مراکز علمی جهان اسلام را داریم و دست دوستی به سوی مراکز مهم دراز می‌کنیم.

انتهای پیام

The post اهانت به مقدسات به خاطر عدم وحدت رویه در امت اسلام است Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment