ولایت و امامت؛ رمز تحقق وحدت/ دفاع مقدس جایگاه رفیع ولایت فقیه را اثبات کرد

حجت الاسلام صدیقی

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی امروز، 7 مهر در خطبه اول نماز جمعه تهران با دعوت نمازگزاران به در پیش گرفتن تقوای الهی گفت: ما مسافر هستیم و مرکب شب و روز ما را از این عالم به عالم دیگری می‌برد و در آن عالم توشه‌ای که زندگی برزخی ما را تأمین می‌کند فقط تقواست. خداترسی، خدادوستی و خدامحوری امری مهم و ضروری است و قرآن کریم تأکید می‌کند مسافران سفر آخرت دست خالی نروید و برای زندگی آن عالم پاک‌دلی، پاک‌دامنی، پاک‌نیتی، درآمد پاک و رفت و آمد پاک مهم است. پاکی هم بر این است که انسان سبک زندگی خود را مبتنی بر شریعت اسلام بنا نهد.

وی با اشاره به اثرات سوره مبارکه توحید افزود: نماز سفره خداست و در نماز ما سوره توحید جزء واجبات است. در سوره توحید آمده خدایا ما را به صراط مستقیم رهنمون باش و ما را در صراط مستقیم نگهدار و از انحراف و لغزش‌ها حفظ کن. صراط یعنی شاهراه و جاده وسطی است که انسان را به مقصد می‌رساند و این راه برای حرکت است. خداوند منان ما را مأمور کرده آدرس اتصال به صفات الهی را فرا بگیریم و از جاده‌ای که ما را به بهشت و خدا می‌رساند بلندقامت و سرافراز باشیم.

خطیب جمعه تهران تأکید کرد: آنهایی که بیراهه می‌روند عاقبت‌بخیر نمی‌شوند. کسانی که به دنیا علاقه دارند و شیدای جاذبه‌های زودگذر دنیا هستند زمینی‌اند و انسان دنیاپرست و پول‌پرست در صراط مستقیم قرار ندارد و قدبرافراشته نیست. صراط مستقیمی که در سوره مبارکه توحید مورد تأکید قرار گرفته صراط سالکان واصل و صراط مهاجران به مقصد رسیده است و همچنین صراط کسانی است که خداوند آنها را در سفره نعمت خود نشانده است. خداوند به عده‌ای عنایت خاص دارد و دل اینها را به ایمان مجذوب می‌کند و ایمان را در دل اینها نهادینه کرده است و ایمان برایشان شیرین و فاصله گرفتن از ایمان برایشان سخت است.

یاد و نام پیامبر اسلام(ص) دل‌ها را آرام می‌کند

صدیقی با بیان اینکه عاشق خستگی، یأس و درماندگی نمی‌داند و عاشق سرشار از امید و مملو از عشق وصال است، گفت: صراط مستقیم صراط اینهاست و صراط یک حقیقتی است که خودش پویاست و هم راه هست و هم راهنما. فردی از انصار محضر مبارک پیامبر اسلام(ص) تشرف یافت و عرض داشت یا رسول‌الله من دل به شما داده‌ام و فراق شما برای من قابل تحمل نیست و وقتی در منزل می‌نشینم بی‌قرار می‌شوم و در مسیر شما قرار می‌گیریم تا نگاهی به کمال و جمال شما بیندازم تا دلم آرام بگیرد ولی نگرانی من این است که خداوند شما را وارد بهشت کند و نتوانم در آن دنیا شما را ببینم. این سوز و گداز، این مؤمن را روزبه‌روز آب می‌کرد و نگران بود مبادا پیامبر اسلام(ص) را در آن دینا ملاقات نکند. نتیجه می‌گیریم یاد و نام پیامبر اسلام(ص) دل هر کسی را آرام می‌کند و در دل هر مؤمنی که قرار دارد آن دل را به یک زندگی سالم و سعادت‌مندانه دعوت می‌کند و لذا ما هم باید مثل این انصاری عاشق پیامبر باشیم.

وی اضافه کرد: باید از بدی‌ها به خوبی‌ها و از رکودها به حرکت‌ها تغییر وضع دهیم تا جاذبه جهانی پیامبر(ص) ما را هم مجذوب کند. رمز وحدت، قرآن و قبله است اما قرآن و قبله، مبیّن و راهنما می خواهد تا خط کعبه را به ما نشان دهد. اگر کسی قبله را نشان ندهد گم خواهیم شد و آن چیزی که موجب هدایت ما می‌شود یاد و نام پیامبر اسلام(ص) و اهل بیت ایشان است.

بنابر گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام صدیقی در خطبه دوم با تبریک فرارسیدن هفته وحدت گفت: هم میلاد پیامبر اسلام(ص) و هم میلاد امام جعفر صادق(ع) را در پیش داریم. امام جعفر صادق(ع) پرچم‌دار مکتب شیعه هستند و انقلابی را در فقه شیعه ایجاد کردند و به همین دلیل این دو میلاد را به مسلمانان، مردم ایران و جبهه مقاومت تبریک عرض می‌کنم.

برجسته کردن موضوعات کوچک در دستور کار دشمن

وی ادامه داد: ولایت و امامت رمز تحقق وحدت هستند و باید برای رسیدن به آن زیر یک پرچم قرار داشته باشیم و نیز پرچم‌دار را هم قبول داشت و باید پذیرفت پرچم وحدت امت اسلامی، امام لازم دارد. همه امت اسلامی با داشتن فرقه‌های مختلف بر سر سفره یک قرآن می‌نشینند. به عنوان نمونه شیعه، سنی، حنفی، مالکی، شافعی را مشاهده می‌کنیم که در مسابقات قرآنی شرکت کرده و دور قرآن می‌نشینند.

خطیب جمعه اظهار کرد: روح منشأ وحدت است و اگر نباشد بدن متلاشی می‌شود. روح وحدت مسلمانان همان امامت و ولایت است و باید مسلمانان زیر پرچم امامت و ولایت به وحدت برسند. فِرَقِ بسیاری در اسلام وجود دارند ولی همه اینها دور قرآن می‌چرخند که همین موضوع خود وحدت‌آفرین است ولی آنچه که این وحدت را برهم می‌زند در درجه اول شیطان است و قرآن کریم شیطان را مبدأ اختلافات معرفی می‌کند. امروزه انگلیس خبیث و آمریکای مستکبر از شیاطین بزرگ هستند و گاهی اینها کشورهای کوچکی را ایجاد کرده‌اند برای اینکه به وسیله مرزها اختلافاتی را به وجود آورند و موضوعات ریزی را بزرگ می‌کنند تا تفرقه ایجاد شود. مردم عزیز ایران چه سنی و چه شیعه باید بداند آنچه که موجب ناامنی می‌شود سلب اعتماد و ایجاد بدبینی است و این بدبینی‌ها مضر است و وقتی اعتماد سلب شود محبت هم دیگر وجود ندارد.

خطیب جمعه تهران با بیان اینکه نبود انسجام و دوستی موجب تنفر و تفرقه است و باید مراقب بود که در دام شیطان بزرگ و هم‌دستان او گرفتار نشویم، گفت: انسان چهار سرمایه دارد؛ یکی جان، دوم مال، سوم ناموس و چهارم هم آبروست. برای حفاظت از این چهار سرمایه باید جامعه امن باشد و ترور وجود نداشته باشد و همینطور نسبت به ناموس وقتی بیگانگان بانوان را به بی‌حجابی و بی‌حیایی تشویق می‌کنند خانواده‌های ما نگران می‌شوند که مبادا میکروب بی‌حیایی به دختران این سرزمین سرایت کند و نسبت به مال هم همینطور است و اگر هرکسی به مال دیگری دست‌درازی کند امنیتی برای سرمایه‌گذاری وجود نخواهد داشت و سرمایه چهارم مربوط به آبروست؛ قرآن کریم یک درهم رباخواری را مصداق 36 بار زنا و بی‌عفتی می‌داند و موجب نفرت ملائکه و خداوند است. ریختن آبروی مسلمان رباترین رباست و از رباخواری هم بدتر است. قرآن کریم نسبت به شایعه‌پراکن‌ها حساسیت نشان داده است زیرا موجب ریختن آبروی مسلمانان می‌شود و لذا مسئولان و مردم باید خط رهبری را در پیش بگیرند تا مبادا خط ناامنی به وجود آید و امنیت جامعه را به خاطر این شایعه‌پراکنی‌ها در شرایط تنزل قرار داد.

دستاوردهای دفاع مقدس

صدیقی درباره دفاع مقدس گفت: عاشورا یک روز نبود و به یک سرزمین محدود نشد، جنگ تحمیلی و جبهه هم محدود نبودند. دفاع مقدس برای ما یک الگو و ظرفیت است و در آن شکوفایی استعدادها، معرفی شیران، فتوحات علمی و تربیت عارف رقم خورد. شهدای ما به مقامی رسیدند که بالاترین مقام بود و جنگ تحمیلی بدرقه کرد عاشقان بلندپرواز را و به مقامی بالاتر دست یافتند. دفاع مقدس جایگاه رفیع ولایت فقیه را اثبات کرد و در معرض دید عالمیان قرار داد.

وی در بخش دیگری از این خطبه به سفر رئیس جمهور به نیویورک به منظور شرکت در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل اشاره و تأکید کرد: رئیس جمهور انقلابی ما در این سفر افتخار آفرید و با ابتکار بی‌سابقه قرآن را به عنوان پرچم وحدت نه‌تنها جامعه اسلامی بلکه جامعه بشری قرار داد. این کتاب، کتاب انسانیت است و لذا او با در دست گرفتن قرآن آن را به‌عنوان پرچم قرار داد به ویژه در مقابل کسانی که نوری در دل آنها وجود نداشت. از سوی دیگر رئیس جمهور به مسئله خانواده هم اشاره و تأکید کرد غرب به دنبال آزاد کردن فحشا و بی‌بندوباری‌هاست و در آنجا فریاد عفت ملت ما و رهبر ما را به گوش جهانیان رساند.

امام جمعه موقت تهران در پایان به پرتاب ماهواره «نور 3» اشاره و گفت: برگ زرین جدیدی به دست سپاهیان ما رقم زده شد و آن پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره «نور 3» بود که در 1400 کیلومتری زمین قرار گرفت. این ماهواره به دست فرزندان ولایتمدار ساخته شد. همچنین از سربازان گمنام امام زمان(ع) تشکر می‌کنم که زندگی خاصی دارند و در طول این مدت بمب‌گذاری‌ها را کشف کردند به ویژه کشف 30 مورد بمبگذاری هم‌زمان و اینها در نهایت ازخودگذشتگی اتفاق افتاد تا امنیت کشور در تمام ابعاد تأمین شود.

انتهای پیام

The post ولایت و امامت؛ رمز تحقق وحدت/ دفاع مقدس جایگاه رفیع ولایت فقیه را اثبات کرد Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment