پروژه راه‌آهن شلمچه ـ بصره یک طرح راهبردی برای منطقه غرب آسیا است

محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهور، محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور برای شرکت در مراسم آغاز به کار عملیات اجرایی راه‌آهن شلمچه بصره با حضور محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق و همچنین بازدید از پایانه‌های مرزی عازم استان خوزستان شد.

محمد مخبر پیش از عزیمت به این سفر یک روزه، پروژه راه‌آهن شلمچه ـ بصره را یک طرح راهبردی برای ایران و عراق و تحول در منطقه غرب آسیا خواند که علاوه بر اتصال راه‌آهن دو کشور می‌تواند تکمیل‌کننده مسیر‌های بین‌المللی حمل و نقل نیز باشد.

وی اظهار کرد: در راستای سیاست تقویت روابط با همسایگان و پس از دو سال پیگیری مداوم این مسیر مهم با همراهی دو کشور حداکثر تا دو سال آینده به سرانجام می‌رسد و امیدواریم بتواند برای هر دو کشور ایران و عراق و همچنین کشور‌های منطقه منشأ خیر و برکت باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور اتصال خطوط ریلی ایران به عراق و امتداد آن تا دریای مدیترانه پس از چند دهه را اتفاقی مبارک دانست و گفت: با تکمیل راه‌آهن شلمچه به بصره علاوه بر جهش فوق‌العاده در تبادلات تجاری و بازرگانی دو کشور، سایر کشور‌هایی که در شرق جهان قرار دارند، می‌توانند از خطوط ریلی ایران به نیمه غربی و کشور‌های حوزه مدیترانه دسترسی پیدا کنند. همچنین امیدواریم این خط پس از راه‌اندازی در تسهیل مسافرت بین ایران و عراق خصوصاً در شهر‌های زیارتی نجف و کربلا نقش ویژه‌ای داشته باشد.

انتهای پیام

The post پروژه راه‌آهن شلمچه ـ بصره یک طرح راهبردی برای منطقه غرب آسیا است Originally appeared on iqna.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *