نباید دشمنان را ولیّ خود قرار دهیم

آیت الله سید محمد غروی

 به گزارش ایکنا به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، آیت‌الله سید محمد غروی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در هفتمین وبینار سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، تأکید کرد: از اموری که هم قرآن، هم سنت پیامبر و هم ائمه معصومین بر آن تأکید داشتند، وحدت و اتحاد بین مسلمین و عدم تفرقه بین آنها است. به این جهت در روایات رسول خدا(ص) و ائمه معصومین که فریقین نقل کرده اند، می بینیم که فرموده اند «ایها الناس، علیکم بالجماعه و ایاکم و الفرقه» ای مردم بر شما باد به اینکه با جماعت باشید و بپرهیزید از فرقه و افتراق.
 
وی افزود: در آیه 200 سوره آل عمران خداوند می فرماید: «یا ایها الذین امنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوا الله لعلکم تفلحون» یعنی: ای اهل ایمان صبر پیشه کنید و تواصی به صبر داشته باشید با هم کنار بیاید «و رابطوا» و ارتباط برقرار کنید، اینطور نباشید که متفرق باشید. «واتقوا الله لعلکم تفلحون» محور هم تقوای الهی باشد تا رستگاری داشته باشید. در نتیجه یکی از چیزهایی که در آیات و روایات توصیه و تأکید شده، وحدت مسلمانان است تا شیطان بین آنها فاصله  و جدایی نیفکند.
 
آیت‌الله غروی ادامه داد: بنابراین از اموری که ما باید بر آن تأکید داشته باشیم، مسئله وحدت و اتحاد بین مسلمانان و بین کسانی است که کتاب واحد(قرآن کریم) و پیامبر واحدی دارند که پیامبر اعظم است و عمل به سنت پیامبر بر همه مسلمانان لازم و واجب الاتباع است.
 
وی تصریح کرد: یکی از محورهایی که باید مورد توجه ما قرار بگیرد، این است که دشمنان را ولیّ خودمان قرار ندهیم و اجازه ندهیم آنها بر ما مسلط شوند،مسلمانان باید با هم اتحاد داشته باشند و  زمینه آن را فراهم نکنند که دشمنان بر انسانها نقش ولایت پیدا کنند، همچنین نباید تحت استعمار و استثمار دشمنان باشند.
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه آمریکا و اسرائیل به خصوص صهیونیست‌ها دشمن اسلام هستند، گفت: می بینیم وقتی که به قرآن و مقدسات اسلام اهانت می شود اینها نه تنها دفاع نمی کنند بلکه آن را لازمه آزادی فکری تلقی می‌نمایند؛ لذا باید دشمنان مشترک را بشناسیم و نوع برخورد و ارتباطمان، ارتباطی نباشد که آنها را ولیّ خود قرار دهیم تا آنها بر ما مسلط شوند.

انتهای پیام

The post نباید دشمنان را ولیّ خود قرار دهیم Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment