پدافند غیرعامل؛ تولیدکننده ثروت «تاب‌آوری»

احمد وحیدی

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان پدافند غیرعامل کشور، احمد وحیدی، وزبر کشور در دهمین «همایش ملی پدافند غیرعامل» که صبح امروز دوشنبه 8 آبان، در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، پدافند غیرعامل را یکی از ملاحظات مهم و راهبردی در مدیریت کشور به ویژه در حفاظت از زیرساخت‌ها عنوان کرد و گفت: بدون‌شک پس از اراده و ایمان و تاکتیک و روش‌های نبرد، به‌کارگیری پدافند غیرعامل است که شکل‌دهنده پایداری مردم غزه است.

وی ادامه داد: قبلاً تصور می‌شد که دوران پدافند غیرعامل گذشته است، ولی هرچه گذشت، اهمیت آن بیش از پیش مشخص شد بطوری که اکنون پدافند غیرعامل تبدیل به یک گفتمان شده است.

وزیر کشور، پدافند غیرعامل را مفهومی وسیع دانست که هم در سیاست‌های کلان مانند سیاست‌های آمایشی و هم در سیاست‌های موردی و موضوعی نقش آفرینی می‌کند، افزود: با توجه به اینکه موضوع پدافند غیرعامل رصد و مقابله با تهدید است، ابتدا باید بر پیشرفت‌های دشمن اشراف داشته باشد. این نیازمند پیشرو بودن پدافند غیرعامل در حوزه دانشی است.

 پدافند غیرعامل؛ تولیدکننده ثروت 

وحیدی، هزینه تصور کردن پدافند غیرعامل را اشتباهی راهبردی دانست و تصریح کرد: پدافند غیرعامل در واقع تولید کننده ثروت و سرمایه راهبری به نام پایداری و تاب‌آوری است.

وزیر کشور ادامه داد: اگر بخواهیم میرایی یا پیش‌روندگی یک سازمان را بسنجیم باید میزان دانش آن را ملاک قرار دهیم سازمان پدافند غیر عامل از این دست سازمان هاست برخی ممکن است این برداشت اشتباه را در خصوص سازمان پدافند غیر عامل داشته باشند اما در طول زمان مشخص شد که سازمان رو به جلویی است.

وی با اشاره به تصویب ایجاد سازمان پدافند غیرعامل در مجلس اظهار کرد: درک از پدافند غیر عامل در طول زمان می‌تواند متحول شود و کاهش آسیب‌پذیری و پایداری اجتماعی را در پی داشته باشد.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه پدافند غیرعامل حرکت ماندگاری است و مانایی آن از پدافند عامل بیشتر است، گفت: اگر پدافند غیرعامل به خوبی اجرا شود نیمی از راه را در برابر تهدیدها رفته‌اید چون اگر دشمن احساس کرد که نمی‌تواند موفق باشد، در تصمیم خود برای عملی کردن تهدیدها بازنگری می‌کند. دشمنان بارها می‌خواستند تأسیسات زیرساختی ما را بزنند؛ اما همین پراکندگی ساخت آنها مانع شده است.

وحیدی ادامه داد: دشمنِ عاقل وارد حوزه‌ای که می‌داند موفق نمی‌شود، نخواهد شد. دشمن ناچار می‌شود دست از تهدید بردارد و دفاع ما به لحاظ بازدارندگی در نقطه اوج است و دستاوردهای کشور در همه حوزه‌ها قابل تحسین است.

وزارت کشور آماده اصول پدافند غیرعامل است

وی با اشاره به اینکه نیروهای ما در کمال طراوت و تجربه هستند و نیروهای مسلح در نقطه اوج قرار دارد، اضافه کرد: وقتی در پدافند غیرعامل هم به اوج برسیم، دشمن دیگر دست از تهدید برمی‌دارد. تهدید برای زمانی است که امکان پیروزی در آن باشد اما زمانی‌که امکان شکست در آن کاملاً محتمل است و حتی احتمال آسیب‌پذیری نیست، خود به خود از تهدید دست برمی‌دارد.

وزیر کشور گفت: وزارت کشور و استانداران ما کاملاً آمادگی اجرای پدافند غیرعامل را دارند و این یک موضوع مشترک بین پدافند غیرعامل و مدیریت بحران است که باید طرح های مشترک در این زمینه برنامه‌ریزی شود و این دو مفهوم را بر اساس سیاست‌های کلی ابلاغی دنبال می‌کنیم.

انتهای پیام

The post پدافند غیرعامل؛ تولیدکننده ثروت «تاب‌آوری» Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment