اعترافات عاملان دومین حمله تروریستی به حرم شاهچراغ(ع)

جلسه دادگاه عاملان حمله تروریستی حرم شاهچراغ

به گزارش ایکنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، اولین جلسه محاکمه سه تن از عاملان حمله تروریستی اخیر به حرم مطهر شاهچراغ(ع) با حضور متهمان وکلای مدافع آنان، اولیای دم دو شهید حادثه و جمعی از جانبازان و شاهدان حمله تروریستی در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز به ریاست قاضی سیدمحمود ساداتی برگزار شد.

در آغاز این جلسه نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس ضمن قرائت کیفرخواست به تشریح اهداف تفرقه‌افکنانه گروهک تروریستی داعش و تأمین سیاست‌های شوم استکبار و غرب در برهم زدن امنیت جهان اسلام و به‌ویژه ایجاد ناآرامی در ایران پرداخت و بیان کرد هدف شوم داعش و عوامل سرسپرده آن جنایت و کشتن زنان و کودکان و مردان بی‌دفاع است که در هر دو حمله یک سال اخیر به حرم مطهر شاهچراغ(ع) سبعیت این گروهک برای جهانیان اثبات شد.

اتهامات متهمان پرونده حمله تروریستی حرم شاهچراغ(ع)

نماینده دادستان در ادامه به اتهامات متهم ردیف اول رحمت اله نوروزاف با اسم مستعار اسلم یار پرداخت و بیان کرد: اتهامات وی محاربه و افساد فی‌الارض، عضویت در گروه تروریستی داعش به قصد اقدام علیه امنیت کشور، بغی است.

شیرازیان نماینده دادستان عمومی و انقلاب شیراز اتهام وارده به متهمان ردیف دوم و سوم حبیب‌اله عرب‌زاده و امراله نظری را معاونت در افساد فی‌الارض و معاونت در محاربه، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق همراهی با گروه تروریستی داعش خواند و افزود: مستندات، ادله و اَمارات درباره اتهامات وارده شامل اقاریر متهم ردیف اول در خصوص آموزش‌های نظامی و سایر متهمان بر ارتباطات سازمان‌یافته با عوامل داعش، مستندات مکشوفه از تلفن همراه متهم ردیف اول، ارتباطات مستمر با سرپل‌های داعش در خارج از کشور، گزارش‌های ضابطان و دستگیری در محل صحنه جرم مربوط به متهم ردیف اول است که در پرونده موجود است.

وی در پایان دفاع از کیفرخواست صادره مطابق موازین قانونی از دادگاه خواستار صدور حکم و در نظر گرفتن اشد مجازات برای متهمان شد.

در ادامه رئیس دادگاه ضمن فراخواندن اولیای دم شهدای این حمله تروریستی و همچنین جانبازان و مصدومان حادثه و شاهدان عینی ضمن اخذ شکایت به ثبت اظهارات آنان پرداخت.

قاضی ساداتی پس از اخذ شکایات شکات پرونده، رحمت‌اله نوروز اف متهم ردیف اول را به جایگاه فراخواند و ضمن تفهیم مجدد اتهامات قرائت‌شده در کیفرخواست به وی، خواستار ارائه توضیحات مبسوط مربوط به فرایند آشنایی، جذب و عضویت در گروهک تروریستی تکفیری داعش شد.

نحوه آشنایی متهم ردیف اول پرونده با گروه تروریستی داعش

متهم ردیف اول نیز پس از قرار گرفتن در جایگاه متهم با اشاره به اینکه تابعیت تاجیکستانی دارد، گفت: از طریق یکی از پیام‌رسان‌های خارجی و در فضای مجازی جذب گروه داعش شدم و پس از مدتی که تحت تأثیر فردی در فضای مجازی به عقاید و ایده‌های این گروه آشنا شدم به توصیه و با هدایت همان فرد در فضای مجازی به ترکیه سفر کردم و با راهبری فردی به نام «زید» پس از ورود به ایران به صورت قاچاق و برقراری ارتباط با رابطان در تهران و قاچاقچیان به سراوان و سپس به پاکستان رفتم و پس از عزیمت به افغانستان در محل نامعلومی آموزش‌های نظامی و کار با سلاح را در افغانستان گذراندم.

بیعت متهم ردیف اول پرونده با امیر داعش برای حمله به حرم شاهچراغ(ره)

این عضو گروه داعش به نحوه ورود مجدد خود به ایران و اسکان و آشنایی با متهمان ردیف دوم و سوم پرداخت و افزود: قریب به یک ماه در نزدیک حرم شاهچراغ(ع) با کمک حبیب‌اله عرب‌زاده و امراله نظری سکوت داشتم و پس از ارتباط مجدد با سرپل داعش و تحویل گرفتن اسلحه و بیعت با امیر داعش اقدام به حمله تروریستی در شامگاه ۲۲ مرداد کردم.

متهم ردیف اول: تصور نمی‌کردم دستگیر شوم

متهم اصلی این پرونده که از سوی نیرو‌های مردمی و امنیتی حرم در شب حادثه دستگیر شد، گفت: تصور اینکه دستگیر شوم را نداشتم و فکر می‌کردم کشته شوم.

وی ضمن پذیرش اتهامات خود تصریح کرد: تعداد افرادی را که هدف قرار دادم نشمردم و قصدم این بود عملیات را تا آخرین فشنگ موجود در خشاب ادامه دهم.

تهیه بنزین برای آتش زدن نمازگزاران

نوروزاف در رابطه با هدفش از تهیه بنزین نیز گفت: امیر داعش به من دستور داده بود تا دو ظرف بنزین تهیه کنم، اما با یک ظرف یک و نیم لیتری بنزین در کوله پشتی وارد شدم، اما پیش از آنکه به فرش‌های نمازگزاران برسم و آن‌ها را آتش بزنم دستگیر شدم.

گفتنی است در پایان، رئیس دادگاه با اعلام ختم رسیدگی این جلسه، ادامه رسیدگی به اتهامات سایر متهمان پرونده حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ(ع) را به جلسه آتی موکول کرد.

دومین حمله تروریستی به حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) ۲۲ مرداد امسال انجام شد که عامل اصلی این حمله در محوطه حرم مطهر دستگیر و در ادامه پشتیبان و هم‌دستان وی نیز بازداشت شدند و قرار جلب به دادرسی و کیفر خواست این پرونده نیز یکم شهریور ماه در دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی شیراز صادر شد.

انتهای پیام

The post اعترافات عاملان دومین حمله تروریستی به حرم شاهچراغ(ع) Originally appeared on iqna.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *