توفیق در مقابله با استبداد و استکبار از ملت ایران الگویی جهانی ساخته است

حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی امروز، 12 آبان ماه، در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به دعوت همه انبیا به رعایت تقوای الهی گفت: نفس اماره به مانند چهارپایی است که باید مهار شود و عقل و دین می‌توانند این نفس اماره را مهار نمایند لذا تقوا جزو رایج‌ترین توصیه‌های همه انبیا و ائمه اطهار(ع) است.

وی در ادامه مباحث مربوط به تفسیر سوره حمد در خطبه اول نماز جمعه در خصوص آیه «صراط الذین انعمت علیهم» گفت: کسی که راکد و ایستا است از پا افتاده اما کسی که در مسیر حق قرار گرفته و در صراط مستقیم و ولایت است، مقصد او خداوند و به مرگ فکر می‌کند و بیدار و به خود آمده است.

صدیقی اظهار کرد: ما خیلی در این دنیا فرصت نداریم و در این چند روز باقی مانده باید ماقب باشیم تا گناه نکنیم و دچار کفران نعمت نشویم. کسی که به سوی خدا می‌رود باید بداند مبدأ، مسیر و قصد، از آغاز تا انجام، آنکه او را دعوت کرده، همراه اوست.

خطیب جمعه تهران بیان کرد: کسانی که معیت و همراهی و حضور خداوند را درک نمی‌کنند گرفتار حجاب هستند. گناه، غفلت و رذایل اخلاقی همان حجاب‌ها هستند و انسان را از دیدن خداوند محروم می‌کند و انسان غافل، فاسق و گرفتار نفس، با اینکه با خدا هست اما نعمت بر او نقمت شده اما کسی که خدا را درک می‌کند مشمول نعمت الهی است.

«منعم علیهم» چه کسانی هستند

وی افزود: خدا نه تنها این افراد را همراهی می کند بلکه چهار کاروان را نیز با او همراه می کند که در آیه 69 سوره «نسا» این چهار کاروان معرفی شده است؛ «وَمَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَٰئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِينَ وَحَسُنَ أُولَٰئِكَ رَفِيقًا» (و كسانى كه از خدا و پيامبر اطاعت كنند، در زمره كسانى خواهند بود كه خدا ايشان را گرامى داشته [يعنى‌] با پيامبران و راستان و شهيدان و شايستگانند و آنان چه نيكو همدمانند.)

صدیقی در پایان این خطبه اظهار کرد: این افراد از سوی خداوند «منعم علیهم» معرفی شده که چهار دسته نبیین (انبیا)، صدیقین، شهدا و صالحین همراه این افراد هستند.

بنابراین گزارش حجت‌الاسلام و المسلمین صدیقی در خطبه دوم نماز جمعه تهران با اشاره به مسئله غزه گفت: براساس آیات قرآن امت اسلامی باید دلگرم باشند و پشت مجاهدان جان برکف قرار بگیرند و برای رضای خدا هر نوع حمایت ممکن را انجام دهند.

وی افزود: مسئله جهاد در قرآن کریم در اموری تشریع شده و خداوند مؤمنین را مکلف به جهاد، مصاف و جنگ کرده است. یکی از آیات جهاد مربوط به قتال دیگران با ماست؛ «وَقَاتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَكُمْ» (190، سوره بقره) با کسانی که با شما می جنگند، بجنگید. این آیه صریح مسئله را بیان کرده و اگر کسی با دشمن که در مقام جنگ با اوست و او نمی‌جنگد، مخالف با فرمان خدا عمل کرده است.

صدیقی در ادامه به مسئله جنگ ابتدایی پرداخت و گفت: این برای زمانی است که وقتی ضعیف بودید دشمن همه چیز شما را غارت می‌کرد اما حالا که به قدرت رسیدید باید حق خود را از آنها بگیرید؛ «أُذِنَ لِلَّذينَ يُقاتَلونَ بِأَنَّهُم ظُلِموا وَإِنَّ اللَّهَ عَلىٰ نَصرِهِم لَقَديرٌ» (39، سوره حج) اگر مظلوم به دستور خدا به میدان برود و ظالم را خلع سلاح کند و اموال به یغما به رفته را از او بگیرد، خداوند او را یاری می‌کند.

خطیب جمعه تهران اظهار کرد: آیه دیگر جهاد مربوط به کسانی است که خانه‌های خود را توسط دشمن از دست داده‌اند و وقتی به قدرت رسیدند خداوند در دو آیه این مسئله بیان کرده است: «الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيَارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ» (40، سوره حج) شهرک‌نشینان صهیونیست خانه‌های فلسطینیان را خراب کرده و آنها را از خانه خود اخراج کرده و در آن خانه‌ها مستقر شدند و فلسطینی‌ها آواره شده‌اند. قرآن کریم بر روی این مسئله انگشت گذاشته که جای جنگ و جهاد است.

وی ابراز کرد: مسئله دیگر در خصوص خاموش کردن آتش فتنه است؛ «وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّىٰ لَا تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ لِلَّهِ» در هر جا فتنه گران را در حال فتنه دیدید، تماشاگر نباشید و با قدرت بازو، سلاح و دعا این آتش را خاموش کنید و الا تر و خشک با هم می‌سوزند.

صدیقی اظهار کرد: جای دیگری که خداوند جهاد را فرض کرده، برای حمایت از مظلومان و مقابله با ظالم است؛ «وَمَا لَكُمْ لَا تُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَالْمُسْتَضْعَفِينَ مِنَ الرِّجَالِ وَالنِّسَاءِ وَالْوِلْدَانِ الَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَخْرِجْنَا مِنْ هَٰذِهِ الْقَرْيَةِ الظَّالِمِ أَهْلُهَا وَاجْعَلْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ وَلِيًّا وَاجْعَلْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ نَصِيرًا» (75، سوره نسا) خداوند این سؤال را می پرسد چرا در راه خدا نمی‌جنگید. یکی از مصادیق «فی سبیل الله» مستضعفین هستند. اگر یک جمعیتی از مردم در باریکه‌ای در حصار و زندان هستند و دشمن همه مجاری زندگی را بر روی آنها بسته، اگر تماشاگر باشید، در ظلم ظالمین شریک خواهید بود.     

خطیب جمعه تهران ابراز کرد: این خطی است که رهبر معظم انقلاب در تمام دوره رهبری ترسیم کرده و می‌فرمایند؛ «ما از هیچ فرصتی برای مقابله با اسرائیل نمی‌گذریم و از کسانی که در جبهه مقابل غاصبین ایستاده‌اند، تمام قد حمایت می‌کنیم.»

وی بیان کرد: لذا می‌بینید حزب‌الله لبنان و سید مقاومت و الگوی ولایتمداری همواره در جبهه مبارزه و مقابله با غاصبین و جانیان و قاتلین در خط مقدم قرار دارد و الان که حتی غزه در حال جنگ است، سیدحسن نصرالله حضور حرفی ندارد و حضور معنوی، فرهنگی و نظامی و تبلیغاتی دارد و با همه وجود در سنگر نشسته و پرچم عزت را برافراشته و از این مجاهدان حمایت می‌کند.

تجلیل از حمایت مقاومت یمن از مردم غزه

صدیقی با اشاره به حمایت مقاومت یمن از مردم غزه اظهار کرد: 6 سال تمام قدرت‌های بزرگ تا توانستند خواستند یمن را از ببرند اما هر روز قوی‌تر شد و امروز خودش یک از ظرفیت‌ها و فرصت‌های جبهه مقاومت است و در این مقابله نابرابر که آمریکای فریبکار و قاتل و کثیف و فرانسه و انگلس در کنار صهیونیست‌ها به جنگ یک جمعیت کوچک در یک باریکه آمده‌اند، در کنار مقاومت فلسطین قرار گرفته و از أنجا یمنی‌ها به نصرت و حمایت مظلومان غزه می‌پردازند و آتش حق را به سان صاعقه بر سر جانیان کودک‌کش و اربابانش فرود می‌آورد. 

خطیب جمعه تهران در ادامه به حمایت گروه‌های مقاومت عراق از فلسطین و غزه پرداخت و بیان کرد: گروه‌های مختلف حزب‌الله و مقاومت عراق از جمله کتائب، عصائب و حشدالشعبی شعله قهر خداوند برای نابودی اسرائیل و همه اربابان او هستند و این حملات پی در پی قهرمانانه گروه‌های مقاومت در عراق علیه آمریکا را می‌بینید که چه می‌کنند.

وی سپس به حضور ملت عزیز ایران در صحنه مقامت اشاره کرد و گفت: این همه آوازه‌ها از امام خمینی(ره) و خلف صالح ایشان آیت‌الله خامنه‌ای است که چشمه جوشان غیرت الهی، شجاعت، روحیه مقاومت، صلابت در برابر دشمن، تحقیر قدرهای بزرگ و تشجیع همه ملت‌های غیر خودباور هستند که فکر می‌کردند نمی‌توان با آمریکا درگیر شد.

جبهه مقاومت یک جبهه عظیم بین‌المللی است

صدیقی افزود: این حرکت عظیم طی این مدت پس از ایران مرزها را درنوردید و امروز می‌بینید جبهه مقاومت یک جبهه عظیم بین‌المللی است که همه دنیا را متحول کرده است و همه اینها از برکات امامت و ولایت و مکتب انسان‌ساز عاشورا است. امروز پرچم امیرالمؤمنین علی(ع) و حضرت سیدالشهدا(ع) به دست رهبر عزیز ماست.

خطیب جمعه تهران با اشاره به مناسبت یوم‌الله 13 آبان گفت: نوجوانان و جوانان به این مناسبت با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند و دیدیم که چقدر هیجانی و احساساتی شدند و عاطفه پدری از امام بزرگوار خودشان دریافت کردند. در این دیدار درس‌آموز که خار چشم غرب‌پرست‌ها و کدخداپرست‌ها است رهبر معظم انقلاب نکات مهمی فرمودند. به تعبیر رهبر انقلاب، جریان غرب از ابتدا یک جریان الحادی و دیکتاتوری بین‌المللی بوده است که هر یکی از آنها همان جریان فرعون هستند که همیشه بوده و هستند و عبرت نخواهند گرفت و تا مدتی هر یک جولانی می‌دهند اما دو ضربه در جریان انقلاب به آنها وارد شد.

وی در تشریح این دو ضربه گفت: یکی جریان کاپیتولاسیون بود که امام(ره) در این خصوص فرمودند شب خوابم نبرده است، ضربان قلبم شدید شده است، ملت ایران را فروختند، ارتش ایران را فروختند. این قانون مصونیت آمریکایی‌ها در کشور ایران بود و هر جنایت، قتل و تجاوزی انجام می‌دادند به حکم این قانون ننگین سلطنت پهلوی بود، محاکم ایران حق محاکمه آنها را نداشتند. این ضربه خیلی بزرگی بود که از سوی امام(ره) به تعبیر رهبر انقلاب، صدایی بلند شد که بسیار رسا بود و ایجاد موج کرد و بالاخره آنها را ناکام گذاشت که البته امام را دستگیر و در 13 آبان ایشان را به ترکیه تبعید کردند.

صدیقی ادامه داد: ضربه دوم، در سال 1357 بود که مزدوران آمریکایی دستگاه سلطنت به روی دانش‌آموزان و دانشجویان کشور آتش گشودند و آنها را جلوی دانشگاه تهران پرپر کردند و این دو حادثه، دو ضربه‌ای بود که آمریکا به ایران وارد کرد.

تسخیر لانه جاسوسی؛ مکمل انقلاب

خطیب جمعه تهران ابراز کرد: در مقابل خداوند نصرت عنایت کرد که آمریکا با انقلاب اسلامی نتوانست مقابله کند. آنها نقشه‌هایی داشتند که در این لانه جاسوسی افشا شد و قرار بود همان نقشه 28 مرداد را تکرار و دوباره کودتا و حکومت نظامی کنند که امام(ره) این نقشه را نقش برآب کرد و مردم جلوی تانک‌ها آمدند و حکومت نظامی را خنثی کردند. البته نقشه‌های آمریکا یکی دو تا نبود که حضور دانشجویان غیور پیرو خط امام(ره) در 13 آبان و تسخیر لانه جاسوسی این قدر مهم بود که مکمل انقلاب شد.

وی تصریح کرد: براندازی سلطنت پهلوی، ضد استبداد بود اما تسخیر لانه جاسوسی این جریان را تکمیل کرد و مقابله با استکبار در کنار مقابله با استبداد از ملت ما یک الگوی بین‌المللی و جهانی ساخت و تمام آن تشکیلات تبلیغاتی که مردم را به این باور رسانده بود که هیچ کس نمی‌تواند با آمریکا درگیر شود، فرریخت و امام فرمودند این انقلاب بزرگتر از انقلاب اول بود، زیرا ریشه سلطنت پهلوی همین آمریکایی‌ها بودند.

صدیقی تأکید کرد: تسخیر لانه جاسوسی ابهت و هیمنه آمریکایی‌ها را شکست و آنها را تحقیر کرد. امام(ره) فرمودند ما آمریکا را زیر پا له کنیم. در واقع امام(ره) از یک طرف آمریکا را کاملاً کوچک و اسلام و قدرت ایمان را کاملاً بزرگ کرد در حالی که دانشجویان ما فکر نمی‌کردند حرکتشان این قدر عظمت دارد، اما امام(ره) حقیقت‌شناس و سیاستمدار بود.

خطیب جمعه تهران با تقدیر از سفر رئیس جمهور به استان کردستان گفت: دیدید که مردم عزیز مرزبان کردستان چه حماسه‌ای در استقبال از رئیس‌جمهور ولایی و مردمی آفریدند و جواب دندان‌شکنی به یاوه‌گویان دادند که می‌خواستند بین شیعه و سنی اختلاف بیندازند. در این دیدار شاهد بروز احساسات و عواطف طبیعی مردم نسبت به مسئولان، نظام و رهبری بودیم.

وی در پایان به اقدام کشور الجزایر در خصوص فلسطین اشاره کرد و گفت: پارلمان این کشور مقابله با رژیم آپارتاید و نژادپرست صهیونیستی را تصویب کرد و الجزایر نیز در این مبارزه در کنار ما قرار گرفت. بحمدلله، غزه برکاتی داشت که مسئله فلسطین را به یک موج جهانی تبدیل کرد و همه دنیا فهمیدند آمریکا چه جنایتی می‌کند و چه ظلم‌هایی به کودکان می‌شود. امیدوارم همه دولت‌های اسلامی، به توصیه‌های رهبر دلسوز جهان اسلام عمل کنند و همگی با اسرائیل قطع رابطه کرده و سفرای این حکومت جعلی را از کشور خود بیرون کرده و اسرائیل را تحریم کرده و هر کمکی می‌توانند به مظلومان غزه انجام دهند.      

انتهای پیام

The post توفیق در مقابله با استبداد و استکبار از ملت ایران الگویی جهانی ساخته است Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment