خصولتی‌سازی اشتباه و تحریم‌های سنگین؛ علل مشکلات صنعت خودروسازی

در دومین نشست «خودرو» در جهاددانشگاهی تهران عنوان شد:

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی تهران، پژوهشکده مطالعات توسعه سازمان جهاددانشگاهی تهران، در ادامه برگزاری جلسات بررسی مباحث اصلی دولت تحت‌عنوان «مباحث اساسی توسعه و پیشرفت»، دومین جلسه نخبگان، دانشگاهیان و متخصصان توسعه پژوهشکده مطالعات توسعه، را با موضوع خودرو در تالار امیر کبیر دانشگاه تهران برگزار کرد.

در این نشست، جمال رحیمیان، سرپرست سازمان جهاددانشگاهی تهران، صنعت خودروسازی را از موضوعات چالش‌برانگیز کشور برشمرد و افزود: جهاددانشگاهی از معدود زیست‌بوم‌های نخبگانی کشور است که می‌کوشد نیازمندی‌های فناوری و دانشی کشور را برطرف کند.

وی، با بیان این‌که جهاددانشگاهی زمانی تشکیل شد که هیچ پارک علم و فناوری و فرهنگی در کشور وجود نداشت، تصریح کرد: با تأسیس این نهاد انقلابی در سال 59 زیست‌بومی برای پاسخ به نیازهای علمی و فرهنگی ایجاد شد بدین ترتیب زمینه مناسبی فراهم شد تا موضوعات چالش‌برانگیز با هم‌فکری و تعامل میان دانشگاه و صنعت پیش برود.

با اجرایی شدن سیاست‌های اصل 44 سهام دولت در شرکت‌های خودروسازی واگذار شد

در ادامه زینب مرتضوی‌فر، مدیر گروه اقتصاد و توسعه پژوهشکده مطالعات توسعه جهاددانشگاهی تهران، در تشریح وضعیت خصوصی‌سازی‌ها در صنعت خودروسازی ایران و چالش‌های حاصل از آن گفت: پس از اجرایی شدن سیاست‌های اصل 44 پس از سال 87 عملاً سهام دولت در شرکت‌های خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا واگذار شد و فرض بر این بود که بدین ترتیب سهام دولت کاهش یابد.

وی افزود: در ظاهر این اتفاق افتاد و هم‌اکنون سهام دولت در ایران خودرو 5.71 و در شرکت خودروسازی سایپا 17.37 درصد است. اما آنچه در عمل اتفاق افتاد بخشی از واگذاری‌ها به شرکت‌های عمومی، شرکت‌‎های وابسته به دولت و یا شرکت‌های زیرمجموعه ایران‌خودرو و سایپا بود و به‌نوعی سهامداری چرخه‌ای و تودرتو را ایجاد کردند.

عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی، با بیان این‌که انتظار می‌رفت خصوصی‌سازی نتایج مثبتی را به‌همراه داشته باشد عملاً این اتفاق نیفتاد، در ادامه خاطرنشان کرد: براساس نتایج مطالعات این پژوهشکده بر روی تعارض منافع صنعت خودروسازی در سال 99 دریافتیم این نوع انتقال مالکیت به سهامداری چرخه‌ای و تودرتو منتهی می‌شود.

خصولتی‌سازی اشتباه و تحریم‌های سنگین؛ علل مشکلات صنعت خودروسازی

در ادامه این نشست، علیرضا کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت، وجود سیاست‌های اشتباه(خصولتی‌‌سازی) و تحریم‌های سنگین را نتیجه این وضعیت در صنعت خودروسازی کشور دانست و اظهار کرد: در این‌صورت با این شیوه قیمت‌گذاری مواجه نمی‌شدیم.

وی با بیان این‌که قرار بود قیمت‌گذاری دستوری 6 ماه گذشته برداشته شود، افزود: نه تنها برداشته نشد بلکه به بقیه شرکت‌های خودروسازی هم تعمیم داده شد و سامانه فروش را هم در دست گرفتند.
مشکل کشور نه خودرو بلکه سیستم حمل و نقل عمومی است.

یوسف حجت، استاد دانشگاه تربیت‌مدرس از دیگر کارشناسان حاضر در جلسه با اعتقاد به این‌که باید سیاستگذاری‌ها در حوزه خودرو در سطح کلان دیده شوند، تصریح کرد: میزان سوخت در کشور در سال 98 حدود 80 میلیون لیتر و امسال(پس از گذشت 4 سال) با 40 درصد افزایش به بیش از 110 میلیون لیتر رسیده است. این در حالی است که براساس قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت سوخت باید سهم حمل و نقل برون‌شهری از 60 درصد در سال 86 به 75 درصد می‌رسید که هم‌اکنون 7 درصد است.

خصولتی‌سازی اشتباه و تحریم‌های سنگین؛ علل مشکلات صنعت خودروسازی

وی ادامه داد: براساس همین قانون باید سهم حمل و نقل درون‌شهری از 25 درصد در سال 86 به 50 درصد می‌رسید که این سهم در حال حاضر 13 درصد است.

در ادامه این نشست، حدادی، از شرکت خودروسازی ایران‌خودرو با بیان این‌که طرح دستوری ناشی از بروز برخی مشکلات اقتصادی ایجاد شد، افزود: اما همین طرح خود مشکلات دیگری را به‌همراه داشت.

خصولتی‌سازی اشتباه و تحریم‌های سنگین؛ علل مشکلات صنعت خودروسازی

وی با اشاره به وجود مواردی چون طرح دستوری، سامانه فروش یکپارچه و … گفت: پیش از این، ایران‌خودرو محصول را می‌فروخت و پول وارد سیستم می‌شد اما امروز با وجود این سامانه حتی پس از فروش پولی به ما برگشت نمی‌خورد.

تأکید بر ضرورت وجود پلتفرمی واحد برای صنعت خودروسازی

حدادی، با تأکید بر ضرورت وجود پلتفرمی واحد برای صنعت خودروسازی که این پلتفرم برای این صنعت بازار است، تصریح کرد: مسپئله اصلی در صنعت خودرو موضوع قیمت‌گذاری تکلیفی است که بر این اساس طی 5 سال گذشته 11 میلیارد دلار حاشیه سود بازار داشتیم که این میزان نه تنها می‌توانست زیان‌ها را پوشش دهد حتی می‌توانست در بخش R&D صنعت خودروسازی هزینه شود.

قره‌ای، مدیر استراتژیک گروه خودروسازی بهمن، هم یکی دیگر از کارشناسان حاضر با اعتقاد به این‌که ما هنوز به‌درستی صنعت خودرو را نشناخته‌ایم از این‌رو برای آن سیاست و برنامه درستی هم نداریم، در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که سیاست‌های نادرستی گذاشته می‌شود خصولتی بودن شرکت‌ها با مدیرانی که دولت تعیین می‌کند که سبب می‌شود در بسیاری از موارد شرکت‌ها با سیاست‌های دولت کنار بیایند.

خصولتی‌سازی اشتباه و تحریم‌های سنگین؛ علل مشکلات صنعت خودروسازی

وی با اعتقاد به این‌که صنعت خودروسازی یک صنعت بین‌المللی است و گاهی حجم صادرات و واردات خودرو و قطعات آن از حجم صادرات نفت بیشتر است، افزود: هم‌چنین این صنعت به‌شدت وابسته به تحقیق و توسعه و سرمایه‌گذاری است.   

رقابت خودرو در حوزه تحقیق و توسعه رقم می‌خورد

این کارشناس، رقابت خودرو را در حوزه تحقیق و توسعه برشمرد و افزود: تحقیق و توسعه 70 درصد ارزش خودرو را ایجاد می‌کند.

امیر طیبی، مدیر استراتژیک شرکت خودروسازی سایپا هم با بیان این‌که 5 محصول ما از جمله ساینا، شاهین، کوییگ، اطلس و کوییک در سایت قیمت ندارد که به علت عدم تعیین قیمت، امکان فروش آنها وجود ندارد.

وی در ادامه تصریح کرد: برای ما بحث‌های تکنولوژی و آینده صنعت خودرو حائز اهمیت است و حاضریم برای هر یک از این موضوعات جلساتی گذاشته شود به‌عنوان مثال بحث امروز کشور خودروی برقی شده است عده‌ای خودروی برقی را در کشور چالش می‌دانند و برخی خلاف این نظر را دارند.

خصولتی‌سازی اشتباه و تحریم‌های سنگین؛ علل مشکلات صنعت خودروسازی

یادآور می‌شود پژوهشکده مطالعات توسعه سازمان جهاد دانشگاهی تهران، با هدف بررسی مشکلات و مباحث اصلی دولت و دستیابی به راهکارهای مناسب، سلسله نشست‌هایی تحت‌عنوان «مباحث اساسی توسعه و پیشرفت»، با حضور نخبگان، دانشگاهیان و متخصصان توسعه، برگزار می‌کند تا درباره موضوعات کلان کشور بحث و تبادل‌نظر انجام شود و خروجی کامل این مباحث در اختیار دست اندرکاران کشور قرار گرفته شود.

در دومین جلسه کارشناسی خودرو، يوسف حجت؛ استاد دانشگاه تربیت مدرس، اميرحسين كاكايی؛استاد دانشگاه علم و صنعت، مهدی قاسمی علی‌آبادی؛ دبیر کمیسیون زیربنایی دولت، زينب مرتضوی؛ عضو هیئت علمی جهاددانشگاهی، ذوالفقاری؛ معاون شورای رقابت، احمد نعمت‌بخش؛ دبیر انجمن خودروسازان، محمدرضا نجفی‌منش؛ رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی، دحدادی؛ از ایران خودرو، طیبی؛ مدیر استراتژیک از شرکت خودروسازی سایپا، قره‌ای؛ مدیر استراتژیک گروه خودروسازی بهمن و عليرضا زاهديان؛ کارشناس خودرو حضور داشتند.

انتهای پیام

The post خصولتی‌سازی اشتباه و تحریم‌های سنگین؛ علل مشکلات صنعت خودروسازی Originally appeared on iqna.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *