تجربه شیوه تخصیص ارز اربعین امسال به سایر کشور‌های منطقه تعمیم می‌شود

محمدرضا فرزین

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی در پیامی ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان اربعین حسینی و تقدیر ویژه از مدیریت مدبرانه مسئولان ارزی بانک مرکزی، مدیران بانک‌های عامل فروش ارز اربعین، وزارت کشور و تمام ارگان‌ها تصریح کرد: خدمات ارز اربعین در سال جاری با چند تفاوت اساسی با سال‌های قبل توسط شبکه بانکی کشور انجام گرفت.

وی عرضه ارز اربعین از سوی ۶ بانک بزرگ کشور در قالب ۱۷۹۰ شعبه شهری و روستایی را اقدامی مهم برشمرد و گفت: امسال برای نخستین بار، مراحل دریافت ارز اربعین، ساده‌تر شد و تلاش شد سهم بیشتری از خدمات به وسیله سامانه‌های غیرحضوری ارائه شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: از ماه‌ها قبل، منابع دیناری عرضه ارز اربعین زائران ایرانی در بزرگترین گردهمایی جهان فراهم و برای اولین بار نیز بجای ارز‌های دلار و یورو، از ارز کشور مقصد استفاده شد.

فرزین افزود: مسئولان این بانک از ماه‌ها قبل، برآورد دقیقی از منابع دیناری مورد نیاز تا پایان سفر اربعین حسینی را پیش‌بینی کردند و با برنامه‌ریزی دقیق، خدمات عرضه ارز اربعین با نرخ یکسان و بدون هیچ کمبودی در تمام شعب و در طول روز‌های هفته ارائه شد. در طول ایام اربعین حسینی نیز همگان شاهد بودند که این اقدام هوشمندانه باعث کاهش نرخ دینار در بازار غیر‌رسمی شد.

وی در ادامه تاکید کرد: الگوی به‌کار گرفته شده که خوشبختانه مورد رضایت زوار اربعین حسینی و مقامات مختلف کشور نیز قرار گرفت را می‌توان برای سایر کشور‌های منطقه نیز به‌کار برد.

رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: در حال حاضر معاملات کالایی کشورمان با سایر کشور‌ها عموماً با ارز‌های یورو، درهم، یوان، روبل، روپیه و دینار صورت می‌پذیرد، ولی درباره معاملات سیاحتی و غیرتجاری، همچنان ارز‌های غالب یورو و دلار است که تجربه عملی «حذف دلار از مبادلات غیر تجاری و سیاحتی» در ایام اربعین امسال برای اولین بار در کشور اتفاق افتاد.

فرزین تأکید کرد: بر این اساس تعمیم تجربه رضایت‌بخش استفاده از ارز محلی در اربعین حسینی امسال به سایر کشور‌های منطقه، موضوعی است که در حال بررسی کارشناسی و برنامه‌ریزی عملیاتی است و ان‌شاءالله به زودی شاهد اجرای آن خواهید بود.

انتهای پیام

The post تجربه شیوه تخصیص ارز اربعین امسال به سایر کشور‌های منطقه تعمیم می‌شود Originally appeared on iqna.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *