محفل انس و معارف قرآن در مجموعه حج و زیارت برگزار شد

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج؛ محفل انس و معارف قرآن کریم همزمان با سالروز شهادت امام موسی کاظم‌(ع) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌عبدالفتاح نواب، سرپرست حجاج ایرانی و آقای سیدعباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت و در جمع مدیران و کارکنان در نمازخانه مجموعه حج و زیارت در تهران برگزار شد.

در این محفل قرآنی، پس از قرائت صلوات خاصه امام موسی کاظم(ع)، حسین فردی، قاری بین‌المللی قرآن کریم، آیات ۷۸ تا ۸۷ سوره اسراء را با صوتی دلنشین تلاوت کرد. در ادامه این محفل، حجت‌الاسلام والمسلمین منصور میراحمدی، معاون امور بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری ضمن عرض تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت موسی بن جعفر(ع) در موضوع حق‌محوری از منظر قرآن کریم به تبیین آیه ۸۱ سوره اسراء «وَ قُلْ جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ إِنَّ الْباطِلَ کانَ زَهُوقاً» پرداخت و گفت: معنی این آیه یعنی حق آمد و باطل نابود شد؛ زیرا باطل نابودشدنى است.

وی با اشاره به دیدگاه مفسرین در شأن نزول این آیه تصریح کرد: منظور از حق در این آیه دین اسلام است و بر این نکته دلالت دارد که گوهر اصلی دین اسلام حق است. باطل نابودشدنی است، باطل سهمی از واقعیت و حقیقت ندارد و ساختگی است و هر آنچه که خداوند اراده کند حق است.

محفل انس ومعارف قرآن کریم در مجموعه حج و زیارت برگزار شد

میراحمدی سپس با ذکر مثال‌هایی علل زوال باطل را توضیح داد و گفت: هر‌ آنچه که بر اساس حقیقت ساخته نشده باشد نابود می‌شود و هر‌ آنچه که بر اساس حقانیت شکل گیرد، مصداق حق است و می‌ماند.

وی به روایت «إذا قامَ القائِمُ علیه السلام ذَهَبَت دَولَةُ الباطِلِ -هنگامى که قائم قیام کند، دولت باطل مى‌رود»؛ از امام باقر(ع) اشاره کرد و افزود: قیام حضرت حجت‌(عج) روشن‌ترین مصداق این آیه (غلبه حق بر باطل و پیروزی حق) است و قیام‌هایی همچون انقلاب اسلامی ایران که برای تحقق اراده الهی و در مقابل باطل شکل گرفت و بر آن غلبه یافت، یکی از مصادیق می‌تواند باشد.

معاون امور بین‌الملل بعثه با بیان اینکه هر حادثه‌ای که بر محور حق شکل گیرد و با باطل مقابله کند می‌تواند مصداق این آیه باشد، صحنه رویارویی مردم غزه و فلسطین با دشمنان غاصب صهیونیستی را یادآور شد و آن را نیز مصداقی از مقابله حق و باطل دانست و ابراز امیدواری کرد که ان‌شاءالله شاهد غلبه نهایی مظلومان فلسطینی بر باطل باشیم.

انتهای پیام

The post محفل انس و معارف قرآن در مجموعه حج و زیارت برگزار شد Originally appeared on iqna.ir

Leave a Comment