تکرار «فبِأَی آلَاء رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ» نشانه‌ای بر اختیار انسان است + فیلم

کریم دولتیبه گزارش ایکنا، کریم دولتی؛ مدرس پیشکسوت قرآن در ۱۴ درس‌گفتار با اشاره به نکات تدبری در آیات سوره مبارکه «الرحمن»، دقت در برخی از نعمات الهی اشاره شده در آن را مورد تأکید قرار داده است. در ادامه متن و فیلم دومین درس‌گفتار از این مجموعه را مشاهده می‌کنید.


بیشتر بخوانید؛


«بسم‌الله ‌الرحمن‌ الرحیم

در سوره مبارکه الرحمن که در روایات به عنوان عروس قرآن از آن یاد شده، می‌بینیم که ۳۱ بار آیه شریفه «فبای آلاء ربکما تکذبان» تکرار شده است. جالب است که بعد از بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم، که بیشترین تکرار را از نظر عبارات در قرآن کریم دارد، این آیه شریفه در نوبت دوم قرار می‌گیرد و در سوره مبارکه الرحمن این آیه شریفه این مقدار مورد توجه و تأکید قرار می‌گیرد.

علت این تکرار چیست؟ «فبای آلاء ربکما تکذبان» ما را متوجه چه نکته‌ای می‌کند؟ اولاً خطاب این آیه شریفه به موجود مختار است که اختیار دارد، برخلاف تمام موجودات دیگر این عالم که آنچه بناست در مسیر حرکت خود داشته باشند، همه در نهاد و ساختارشان قرار داده شده، در موجود مختار آن توانمندی‌ها قرار گرفته است.

خدا چیزهایی را در وجود من انسان و جن به عنوان دیگر موجود مختار قرار داده است که به عنوان زیرساخت‌ها و پایه‌ها، ما این اختیار را داریم که با توجه به توان و سلیقه خودمان و با توجه به انتخاب‌هایی که انجام می‌دهیم، ممکن است در حرکت خود راه‎های متفاوت و گوناگونی را انتخاب کنیم و بپیماییم.

خداوند متعال این موجودات مختار یعنی انسان و جن را در این سوره ۳۱ بار با عبارت ثابت «فبای آلاء ربکما تکذبان» مورد خطاب قرار می‌دهد که کدام یک از نعمت‌های پروردگارتان را تکذیب می‌کنید؛ یعنی مگر شما در این عالم نعمت‌های خدا را نمی‌بینید؟ نعمت‌هایی که همه از خدای رحمان، همان خدایی که رحمتش همه این عالم را فرا گرفته نشئت می‌گیرد. شما همه این نعمت‌ها را می‌بینید، پس کدام یک را جرئت دارید و عقل‌تان به شما اجازه می‌دهد که تکذیب کنید و دروغ بپندارید؟ اگر انسان عقلش را به کار ببندد و به معنی حقیقی کلمه متوجه باشد، هیچ کدام از این نعمت‌ها و اعطاهای گسترده و فراوان الهی، جای دروغ شمردن ندارد.

با این امید که ان‌شاءلله ما متوجه این نکته مهمی که در این سوره آمده بشویم. تا قسمت دیگر و پرداختن به موضوعات و نکات قابل توجه در سوره مبارکه الرحمن، شما را به خدای بزرگ و مهربان می‌سپارم.»

 

انتهای پیام

The post تکرار «فبِأَی آلَاء رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ» نشانه‌ای بر اختیار انسان است + فیلم Originally appeared on iqna.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *